Mistrovství Evropy ve stolním tenise 2014

(Lisabon – 24. až 28. září 2014)

V portugalském Lisabonu se od středy 24. září do neděle 28. září uskuteční historicky první samostatné mistrovství Evropy družstev ve stolním tenisu. Pětidenní boje bude hostit MEO Arena s kapacitou 20.000 sedadel. Oba reprezentační kolektivy České republiky se představí v elitní výkonnostní kategorii v tzv. Championships divizi, v níž se bude bojovat o “evropské“ medaile.

Mužům České republiky los Championships divize “přidělil“ ve skupině D za soupeře Rusko, Chorvatsko a Rumunsko. České stolní tenistky čekají rovněž mezi elitou zápasy s Běloruskem, Švédskem a Ukrajinou. Do čtvrtfinále postoupí dva nejlepší celky z každé ze čtyř skupin elitní Championships divize. Zlaté medaile z loňského ME ve Schwechatu budou v Lisabonu obhajovat muži i ženy Německa.

Stolní tenistky České republiky si z loňského mistrovství Evropy ve Schwechatu přivezly bronzové medaile. V Lisabonu by chtěly na tento velký úspěch navázat, což je při velké vyrovnanosti evropské špičky hodně obtížné. “Nadšený ze složení naší skupiny zrovna nejsem. Vypadá to na hodně vyrovnanou skupinu, která nemá vyloženého favorita. Bude důležité, jak se naše hráčky vypořádají s hrou do obrany, čemuž jsme v přípravě věnovali velkou pozornost,” uvedl trenér českých stolních tenistek Pavel Krpec, který má pro evropský šampionát v Lisabonu k dispozici Ivetu Vacenovskou, Renatu Štrbíkovou, Hanu Matelovou a Kateřinu Pěnkavovou. Z loňského “bronzového“ družstva chybí pouze Dana Čechová, kterou čekají mateřské povinnosti.

U družstva mužů České republiky prožije na ME v Lisabonu premiéru jako trenér bývalý vynikající čs. reprezentant Jindřich Panský. Jeho svěřenci mají co napravovat, neboť vloni ve Schwechatu skončili v Championships divizi na posledním místě a mezi elitou se udrželi jen díky “rozšíření“ elitní výkonnostní kategorie. “Skupina je vyrovnaná, těžká, ale na druhou stranu hratelná. Na mistrovství Evropy není lehkých soupeřů a nelze si vybírat. Rozhodne momentální forma. My půjdeme zápas od zápasu a každé vítězství bude pro nás cenné,“ míní reprezentační trenér Jindřich Panský.

Nový český kouč ještě na poslední chvíli řešil změnu v nominaci “svého“ družstva. Do Lisabonu povolal Tomáše Treglera, který nahradil původně nominovaného Pavla Širučka. “Chci udělat vše pro co nejlepší umístění našeho družstva na evropském šampionátu v Lisabonu. Proto jsem přikročil k této změně, abych měl v týmu hráče s nejlepší formou,“ vysvětlil korekturu v nominaci svého družstva na ME v Lisabonu čtyřiapadesátiletý Jindřich Panský.

Reprezentační družstvo mužů České republiky se v Lisabonu představí v tomto složení: Dmitrij Prokopcov, Tomáš Konečný, Lubomír Jančařík, Tomáš Tregler a David Reitšpies. Nováčkem na ME dospělých je sedmnáctiletý David Reitšpies, aktuálně druhý nejlepší junior Evropy.

Závěrečná fáze přípravy českých reprezentantů na ME družstev v Lisabonu proběhla v Rakousku. České stolní tenistky se připravovaly v Linci, svěřenci trenéra Jindřich Panského rozbili přípravný tábor ve známém středisku nedaleko Vídně, ve Schwechatu.

V Lisabonu nepůjde pouze o medaile. Letošní šampionát je zároveň kvalifikací na premiérové Evropské hry, které se příští rok uskuteční v ázerbájdžánské metropoli Baku. Start v této nové mezinárodní soutěži si zajistí čtrnáct nejlepších týmů mužů a žen z Championships divize mistrovství Evropy družstev v Lisabonu.

TZ