Národní pohár Wushu 2015 v Praze
listopadu přivítala Praha soutěžící v čínském bojovém umění wushu z celé České republiky. Národní pohár wushu 2015 byl největší soutěží na naší domácí scéně v tomto roce a jeho pořadatelé Vladimír Šanda a Stanislav Fraibiš se vynasnažili vytvořit opravdu důstojné zázemí pro jeho konání. Místem konání soutěže byla krásná a nově zrekonstruovaná sportovní hala Královka v Praze na Letné. Na téměř 200 soutěžících se sjelo z celé České republiky, aby porovnali své schopnosti a dovednosti v kontaktních a nekontaktních soutěžních disciplínách. Úžasnou atmosféru soutěže v této hale doplnili také návštěvníci a doprovod soutěžících.
Šampionát byl slavnostně zahájen nástupem zúčastněných klubů, po kterém následovalo vystoupení lvího tance. Toto působivé umění má odraz ve starých čínských tradicích a za živého hudebního doprovodu bubnů a činelů je opravdovým zážitkem a fantastickou kulisou k slavnostnímu zahájení soutěže.
Pro ty, kdo se s termínem wushu setkávají poprvé, a v České republice je takových lidí přes zvyšující se povědomí stále dost, se sluší wushu v krátkosti představit. V překladu čínského do českého jazyka znamená wushu skutečně bojové, nebo také válečné umění. Ačkoliv je mezi lidmi doposud častěji používán termín kungfu, termín wushu je stále více propagován a oficiálně používán na národní i mezinárodní úrovni a z hlediska označení bojového umění je přesnější. Koresponduje také s názvem České federace wushu, která všechny styly a disciplíny wushu, v rámci jednotlivých škol v České republice, sdružuje.
Kontaktní disciplínou wushu je zápas sanda. Jedná se o čínskou verzi kickboxu doplněnou o hody, porazy a strhávání soupeře při zápase. Zápasí se na zvýšené platformě o rozměru 8×8 metrů a jedním ze specifik tohoto zápasu je například vyhození soupeře z platformy. Zápas je fyzicky velmi náročný a trénink si vyžaduje velmi intenzivní přípravu. Zápasníci mají možnost zápasit ve formě light kontaktu nebo full kontaktu. Celkem se na soutěží představilo téměř 40 zápasníků a zápasnic z několika domácích klubů. A bylo se na co dívat.
V nekontaktních disciplínách se na dvou platformách představily styly tradičního wushu, sportovního wushu a tai ji quan. Soutěží se v sestavách, které jsou stínovým provedením zápasu nebo sebeobrany, obsahujících údery, kopy, podmety, ale také kopy z výskoků a otoček, salta a další akrobatické prvky. Sestava se cvičí na platformě o rozměru 14×8 metrů a zpravidla trvá od jedné minuty až po několik minut v závislosti na délce a náročnosti. Tradiční styly wushu jsou velmi rozmanité a pestré, zahrnují rovněž styly imitující některá zvířata v jejich útoku a obraně. Styl tygra je například velmi silový a energický, panter rychlý a dynamický a jeřáb rychlý úhybný. K vidění byly také sestavy shaolinského nebo wudangského wushu, vyhlášených oblastí v tréninku bojových umění v Číně.
Sportovní wushu je moderní sportovní disciplína založená na technikách bojového umění poskládaných do ucelené sestavy. Cvičí se velmi dynamicky a kromě charakteristických technik úderů a kopů obsahuje výrazové prvky pro jižní nebo severní styly wushu. Asi nejzajímavějším na moderním wushu jsou však akrobatické prvky jako jsou salta, přemety, výskoky a skoky s otočkami apod. Tato disciplína se mnohdy podobá špičkovým gymnastickým výkonům. Vzhledem k unifikaci a neustálému vývoji se počítá s moderním wushu a zápasem sanda jako novými olympijskými disciplínami pro letní olympijské hry v roce 2024.
Nekontaktní styly doplnilo cvičení tai ji quan, které je u nás známé zejména jako zdravotní a dechové cvičení. Jedná se však i o účinný sebeobranný systém, který je v Číně znám již staletí a celosvětově velmi populární. Čeští soutěžící jsou mimochodem evropskou i světovou špičkou v soutěžním tai ji quan.
Výborné výkony podali také rozhodčí, kteří zvládli téměř 300 startů hodnotit velmi profesionálně a zodpovědně.
Celá soutěž ukázala stále zvyšující se úroveň wushu v České republice a díky propagaci a šíření tohoto zajímavého bojového umění i zvyšující se zájem veřejnosti, zejména mezi mladými a trvale vysoký zájem o zdravotně pozitivní aspekty cvičení mezi dospělými a starší generací. Svůj podíl na tom má zejména Česká federace wushu a její fungování v rámci České unie bojového umění.
Bližší informace o wushu najdete na internetových stránkách federace www.czechwushu.cz.
Autor Vladimír Šanda
místopředseda České federace wush