Koňak s intelektuálem

Po Remy Marten jsme měli dohodnutou druhou schůzku u menšího výrobce koňaku, který se snažil prosadit i na český trh.

Na to, že to byl ortodoxní Francouz, dost česky rozuměl i hovořil. Od něho jsme se dozvěděli, že EU přísně kontroluje technologii výroby koňaku. Nápoj koňak se může jmenovat jen pouze v této oblasti. Tato oblast se nachází …. Když stejnou technologií vyrobíme tento nápoj např. v ČR, tak se nemůže použít název koňak, ale Brendy.

Vysoký elegán, který nás přijal, byl majitel a zároveň i technolog. Když jsem ho seznámil s mým receptem na koňak, tak jen povzdechnul, že tuto technologii chtěl vyzkoušet, ale vzhledem k místu působnosti si to nemůže dovolit. Komisaři EU by na něho „skočili“ a veškerou výrobu by mu zastavili. Prostě když chcete vyrábět nápoj koňak, nemůžete odbočit vlevo ani vpravo, musíte držet krok s dohodnutými pravidly. My jsme mu pokládali otázky o výrobě a on nedělal žádné tajnosti a seznamoval nás, jak tento nápoj vyrábí on.

….. On (dopsat jméno) zase pokládal otázky nám a testoval nás, co o tomto nápoji víme, a v podstatě nás oťukával, zda bychom jeho produkt nezkusili prodávat v ČR. On již takto navazoval kontakty v Liberci, ale velké prodejnosti u nás nedosáhl.

I od něho jsme se dozvěděli, že kvalitu koňaku dělá pomalé stárnutí. Takže když se rozhodnete vyrábět tento nápoj, tak jeho nejvyšší kvalitu ocení teprve vaše děti. Proto se tato výroba drží v rodině a má stoletou tradici.

Láďa Drápal