Nepotřebné věci, kam s nimi?

Ani si jich nevšimneme. Přitom jsme po nich toužili, chtěli a vystavili je do vitrín, postavili na poličky. Věci. Původně zboží, které nás kdovíproč nadchlo, se už ve chvíli, kdy jsme je kupovali, proměnilo ve věci na nic. A tak je na řadě básník, Jan Neruda. Jeho slovy se ptáme: Kam s nimi?

Stojím na ulici pražského Zahradního Města. Z domu vynášejí muži do nachystaných vozů plné náruče věcí. Dávám se do řeči s člověkem, který tu několik let bydlel se svou ženou a musel najednou změnit svůj životní plán. Teď vlastně vyprodává dosavadní život. Každičká z věcí, co do jejich domu s láskou donesli, právě bez sentimentu odchází do světa. Za vyvolávací cenu jedné koruny.

Ten člověk se rozhodl jednoho dne odpoledne. Na webových stránkách našel výzvu: „Pošlete nám věci v krabici anebo si u nás objednejte odvoz, o všechno ostatní se postaráme. Věci nafotíme, vydražíme, vám pošleme peníze.“ Napsal e-mail a výprodej osmi let života mohl začít. Teď pozoruji, co všechno za tak krátký kus lidského věku člověk nashromáždí, aby to pro něj ze dne na den ztratilo cenu.

„Kolik toho máte?“ – „Jedno, možná dvě auta? Žil jsem v tom osm let.“ – „Tak my přijedeme a uvidíme.“ Takhle nějak probíhal telefonát smutného muže.

Od zahradní hadice, co spala ve sklepě, po peřiny, v nichž spát už nikdo nechce. Talíře, televizi, počítač, stojan pod květináč, záclony, skříně, knihy, budík, vybavení koupelny a nakonec i plnicí pero, co leží u telefonu. A ten telefon taky. Všechno.
Zhmotnělých osm let.

prodejtodál

Vaše cokoli

Pan Richard Voděrka, zakladatel firmy, se před časem potřeboval zbavit krámů, které mu překážely v garáži. Měl jich spoustu a neměl žádný čas. Tak vzniklo něco, co mě fascinuje. Jeho firma ProdejToDál od vás převezme cokoli.

Zabalíte krabici krámů nebo dvě tři krabice, napíšete e-mailem, kolik toho máte, kdo jste a telefon. Za pár minut vám z brněnského call centra zavolají zpátky a domluvíte si odvoz, případně osobní dodání věcí do skladu. Co naložíte do krabic, sepíšou, nafotí a do dvou tří dnů umístí na Aukro. O všem vás informují e-maily. Na Aukru nabídnou vaše cokoli v aukci za korunu. Pak to prodají, pošlou nebo předají někomu, kdo to chce. Někomu, o kom nikdy nic neuslyšíte, kdo vám nikdy nezavolá, že to, co koupil, je šmejd a že to už nechce. Kdepak. To volá jim. Vy jen do deseti dnů víte, kolik jste utržili, a do čtrnácti máte na účtu peníze. Firma si za to nechá 35 procent, vyúčtování pošle s uctivým pozdravem a díkem za spolupráci. Co se neprodá, nemá cenu žádnou a odveze to do sběrného dvora, kde ekologicky zlikviduje. Vlastně za vás dojde s odpadky. Konec. Jednoduchý nápad. U nás, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a bůhvíkde ještě bezkonkurenční, protože úplně zadarmo.

Rozhodnu se to vyzkoušet. Minutu dvacet šest vteřin mi trvá připojit se a napsat požadavek. Teprve pak začínám přemýšlet, čeho se vlastně chci zbavit. Nastává dilema úvah o zbavení se milých věcí a dostávám se k otázce, kterých věcí se vůbec dokážu zbavit. V tom mi volají z call centra. Dohodneme se, že si pro moje zatím hypotetické dvě-tři krabice přijede řidič na pražskou adresu za dva dny odpoledne. Dávám si tedy dost času na zaplnění krabic nepotřebnými věcmi.

„Maximální rozměry balíku jsou 100 x 50 x 50 cm, balík do 30 kg.“ „Krabice by neměla přesáhnout dané rozměry,“ upozorňuje mě mužný hlas, a tak se ptám po žensku, jestli je to velikost asi tak jedné krabice od banánů. A on na to: „Prostě aby se to vešlo do kufru osobního auta,“ uzavře.

Potud je vše jasné a teď otázka: Co já do těch krabic dám?

Nevím, jak to máte vy. Ale já, když se mám najednou zbavit těch zbytečností, na které jen padá prach, tak trpím. A teď jděte a zabalte do krabice věrného keramického psa, jenž vás soustředěně sleduje a trpí, a pošlete ho dál! To není jen tak.

A tak procházím byt, dcera se na mě dívá a radí: „Sbal to do těch krabic, prosím tě, a pošli to pryč. Všechno. Nic ti nebude chybět, vsaď se. Na co máš toho sádrového delfína z Řecka? Kávový servis, kdysi svatební dar, ze kterého se nikdy káva nepila? Rozhlížím se kolem a nechce se mi dát nic. Kromě cvičícího stroje, ze kterého se časem stal „věšák na prádlo“ a zabírá kus místa v pokoji. Pryč s ním! Pěkný základ. Beru do rukou další věci, vzpomínky, svědky našich společných radostí. Najednou mám v krabici plno a beru do rukou další. Sbírku kazet VHS, starý počítač, instalační CD, vázičky, nepotřebný mop i kapsle do kávovaru, který už neexistuje.

V domluvený čas řidič zvoní, představuje se a bere naše krabice i cvičící stroj a snese je k výtahu, dá do kufru auta a jede. Typujeme si, za kolik se to prodá.

A prodá se prý úplně všechno! I zlámaný deštník za deset korun někdo potřebuje.
„Snad nejabsurdnější byl starý sirup do vody vydražený za 54 koruny,“ kroutí majitel hlavou. On sám přes vlastní firmu prodal od září 571 položek z vlastní domácnosti. Vydělal na tom několik desítek tisíc. „Je to šílené, ale doma nám nic nechybí.“

Kdo to potřebuje?

„Lidi, co nakupují, neznáme. Pro někoho je to příležitost, pro jiného sport nebo koníček. Máme dva tři stejné zákazníky, kteří v aukcích bojují právě o věci, co se zdají být k ničemu,“ vypráví majitel. „Nakupují po dvou korunách. Když je něco za jedenáct, už je to drahé. A chodí si sem pro to a odcházejí s plnou náručí a usmívají se.

To je jedna, ta vtipná, pro firmu naprosto nerentabilní, ale milá strana věci. A pak je tu ta druhá, a to ony vozy plné bývalých životů vtěsnaných do elektroniky nebo náhradních dílů. Z firmičky na hraní je najednou možná až nečekaně zajímavý byznys.

„Nevím, kde je strop. Je tam, kde skončí zdroj zbytečností, které máme všichni po domácnostech,“ přemýšlí majitel. „Existuje studie, jež tvrdí, že věcí, na které lidem doma sedá prach, je každý rok v Česku za dvě miliardy.“

A v e-mailu, který dostanu za pár dní, se píše:

„Děkujeme, že jste využila našich služeb, posíláme vyúčtování a peníze na účet.“

A od té chvíle máme jasno. Nepotřebné věci, které by jinak skončily v popelnici, tato firma dokázala ještě zpeněžit.

Za Skok plus doporučují Vladimír Drápal a Jana Hurníková

http://www.prodejtodal.cz/

E-mail:  info@prodejtodal.cz

Telefon:  +420 212 247 077

Připraveni jsou reagovat nejdéle do hodiny od Vašeho kontaktu, a to v pracovní dny od 10:00 do 18:00 hod.