ŠIMEK & SOBOTA & NÁROŽNÝ V KOMPLETU 10CD

LUDĚK SOBOTA A PETR NÁROŽNÝ ZAVZPOMÍNALI NA KOMICKÉ TRIO, KTERÉ TVOŘILI S MILOSLAVEM ŠIMKEM. SUPRAPHON PŘEDSTAVIL KOMPLET JEJICH NAHRÁVEK Z LET 1971 až 1977.

K nedožitým pětasedmdesátinám humoristy Miloslava Šimka (1940-2004) vydává Supraphon v těchto dnech komplet 10CD s názvem Šimek & Sobota & Nárožný (komplet 1971-1977). Soubor nahrávek představilo vydavatelství Supraphon zástupcům médií ve středu 11. března v salónu 2MEDIA v Pařížské ulici při příležitosti nedožitých pětasedmdesátin Miloslava Šimka za účasti herců Luďka Soboty, Petra Nárožného a vdovy Magdalény Šimkové.

Komplet deseti CD začíná záznamem představení Návštěvní den V, připravovaného ještě za života Jiřího Grossmanna. Oba tvůrci předpokládali, že se druhý z dvojice vrátí z nemocnice zdravý a bude na jevišti pokračovat ve vtipných dialozích s Miloslavem Šimkem. Nestalo se tak, Grossmann zemřel a Šimek uvažoval o tom, že skončí s divadlem a vrátí se k původní profesi učitele. Režisér Ján Roháč ho však přemluvil k pokračování na prknech Semaforu. Brzy objevil Šimek skvělého improvizátora Luďka Sobotu, tehdy ještě člena souboru libereckého Naivního divadla a jeho Studia Ypsilon, který přešel do Šimkova týmu, kde rozvíjel princip improvizovaných monologů, nyní v dialogu se stejně naladěným kolegou. Poučujícího pedagoga Šimka a roztržitého Sobotu, chrlícího geniální improvizované asociace, doplnil vzápětí třetí komik, cholerický inspicient Petr Nárožný. Humorná trojice si okamžitě získala publikum.

„Dvojice komiků vždy těží z opaku toho hloupějšího a chytřejšího. V našem případě bylo otázkou, jaký by měl být ten třetí. A myslím, že ten můj prudič se ujal,“ zavzpomínal na působení po boku Šimka a Soboty Petr Nárožný. „Spolupráce se Slávkem Šimkem jsem si velmi vážil, měli jsme skvělý ohlas u publika, který trval skoro desetiletí, to není vůbec málo,“ komentoval s úsměvem kdysi tak populární spolupráci s Miloslavem Šimkem Luděk Sobota.

Komplet 10CD Šimek & Sobota & Nárožný (1971-1977) uzavírají nahrávky z roku 1977. Nahrávek se však dochovalo více. Producentka Supraphonu Naďa Dvorská k tomu včera na tiskové konferenci dodala: „Rádi bychom v příštím roce ještě završili celou řadu a vydali pokračování díla těchto komiků, aby zůstalo zachováno to vše dobré, co vzniklo na jevišti divadla, tolik oblíbeného svým publikem. Chtěla bych také poděkovat celému týmu spolupracovníků za to, že komplet iniciovali, vytvořili jeho koncepci a několik let se mu intenzivně věnovali. Jsou to sběratelé a znalci Jan Richter, Lukáš Sýkora, Jan Muller, Oldřich Zámostný a Jakub Kamberský. Zároveň děkuji obrovské řadě dalších poradců a fandů, i pracovníků dokumentace Supraphonu. Ti všichni použili svůj um a znalosti k úspěchu našeho projektu.“

TZ, foto: Lukáš Kadeřábek