ZOO PRAHA V SOBOTU SLAVNOSTNĚ ZAHÁJÍ HLAVNÍ SEZÓNU

Zoo Praha zahájí v sobotu svoji 84. sezónu. Pro své návštěvníky připravila bohatý program – křest gepardích mláďat, módní přehlídku nových pracovních uniforem, promítání nového večerníčku Gorilí povídání nebo vystoupení kapely Sto zvířat. Pro letošní sezónu navíc plánuje mnoho novinek – chovatelských
i investičních.
 

Program sobotního slavnostního zahájení: 

Program začíná v 11 hodin u Vzdělávacího centra, kde návštěvníkům zahraje Sto zvířat. Po proslovech ředitele a hostů – paní primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové, radní hl. m. Prahy Hany Novákové, fyzikálního chemika a bývalého předsedy Akademie věd ČR pana profesora Rudolfa Zahradníka se návštěvníci mohou těšit na českého písničkáře a básníka Jiřího Dědečka, který přečte několik veršů ze své nové knihy o zvířatech v Zoo Praha.

Ve 12 hodin a 15 minut se přesune dění do Dětské zoo, kde proběhne první módní přehlídka nových pracovních uniforem, kterou Jan Kovařík s hostem, moderátorkou Klárou Doležalovou.

Ve 13 hodin pak budou mít návštěvníci u expozice gepardů poprvé možnost spatřit naše čtyři gepardí mláďata, která pokřtí společně s paní Adrianou Krnáčovou a Hanou Novákovou vynikající sportovci Eva Samková a Tomáš Verner. Sobota se proto ponese tak trochu i ve sportovním duchu. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost „porovnat“ si díky naši speciální trati svoji rychlost se zvířaty a zjistit, zda jsou například rychlejší než ježci, želvy nebo antilopy.

Zejména milovníci historie pražské zoo pak ocení vernisáž výstavy malíře Františka Xavera Procházky, která proběhne v 15 hodin v Galerii Gočárův dům. F. X. Procházka byl v době první republiky špičkovým vědeckým ilustrátorem zoologických publikací. Autor prvního vizuálu Zoo Praha část života procestoval po Evropě a maloval zvířata v zoologických zahradách. Návštěvníci pražské zoo budou mít od soboty jedinečnou příležitost si jeho krásné a ojedinělé kresby prohlédnout.

Po celou dobu slavnostního programu budou v Pavilonu goril promítány ukázky nových večerníčku Gorilí povídání, které v areálu pražské zoo natáčel režisér a scénárista Václav Chaloupek. Hlavními hrdiny večerníčku jsou pražské gorily, především gorilí mládě Nuru a jeho tetička Kamba, která mu o životě v Africe vypráví. První díl představí Česká televize v sobotu 28. března na obrazovkách ČT2 a ČT D. 

Chovatelské novinky Zoo Praha: 

Lvi indičtí – Jamvan, Gini a Jennifer – to jsou jména tří lvů indických, kteří by v létě měli přicestovat ze Zoo Sakkarbaug do Prahy. Jejich příchod je prvním významným výstupem v lednu podepsaného Memoranda o vzájemné spolupráci mezi indickým Ústředním úřadem pro zoologické zahrady (Central Zoo Authority – CZA) a Zoologickou zahradou hl. m. Prahy. Poskytnutí těchto lvů mimo Indii je naprosto výjimečné, předcházela mu dva roky jednání a rozhodovalo se o něm i na centrální úrovni. Jejich získání je velmi důležité pro Evropský záchovný program (EEP), protože evropské chovy vzešly z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřebují oživit novou krví. Transport vybraných jedinců do České republiky je naplánován na červenec, kdy jsou pro něj v Gudžarátu nejvhodnější klimatické podmínky. Návštěvníci Zoo Praha uvidí Jamvana, Gini a Jennifer několik týdnů po jejich příjezdu, po uplynutí povinné podovozní karantény. Lvi indičtí, označovaní také jako perští, žijí ve volné přírodě již pouze v indickém Gudžarátu, v národním parku Gir a jeho okolí. Odtamtud také pocházejí rodiče, resp. prarodiče lvů, kteří zamíří do České republiky. Všichni tři se však již narodili v lidské péči v Zoo Sakkarbaug v blízkém Junagathu (Džúnágath), a to na jaře 2012.

Gepardi – gepardí mláďata budou jedním z největších lákadel letošní sezóny. Návštěvníci je nově uvidí v expozici na pahorku. Čtyři malé gepardí samičky se narodily 21. listopadu 2014 tříleté samici Savannah. Jejich otcem je už téměř tříletý samec Ben, který do pražské zoo přicestoval loni z dánského Ebeltoftu. Všechny čtyři samičky jsou velmi hravé. V sobotu budou v rámci slavnostního zahájení pokřtěny. Gepardi mají po narození, stejně jako tomu bylo u našich čtyř samiček, světlou vztyčenou hřívu na krku a na hřbetě. Jsou šedaví, a jak rostou, mění se jejich srst na typicky puntíkovanou kresbu dospělých.

Samice tygra sumaterského – do pražské zoo letos v létě přicestuje z Londýna nová samice tygra sumaterského. Samice Cinta, která se narodila 3. února 2014, se v příštím roce stane partnerkou pražského samce tygra sumaterského – Falca. Z hlediska genetického žebříčku je Cinta, jejíž rodiče pocházejí z mimoevropských chovů, velmi hodnotná sumaterská tygřice v Evropě. Vystřídá tak v chovu samici Surami, která je na opačném konci genetického žebříčku. Tygr sumaterský je nejmenším z pěti poddruhů tygra. Je kriticky ohrožen, žije pouze na ostrově Sumatra v Indonésii. V tamních rezervacích zbývá jen něco málo přes 400 jedinců. V zoologických zahradách Evropy žije okolo 120 zvířat. Chov tygrů sumaterských v Evropě je koordinován evropským chovným programem (EEP), který vydává doporučení k chovu geneticky nejcennějších a nejvhodnějších jedinců. Každoročně se v Evropě rodí okolo 15 mláďat.

Samec orangutana sumaterského – nový partner čeká i na samici orangutana sumaterského Mawar. Indonéská džungle se tak letos na jaře rozroste o dalšího obyvatele – třináctiletého samce Pagyho. Ten se sice, stejně jako jeho o rok starší bratr Filip, narodil v hodonínské zoo, ale jeho rodiči jsou známý pražský pár Upita a Kama, kteří v hodonínské zoo pobývali, když se pro ně v Praze stavěl nový pavilon Indonéské džungle. Než se vrátili do Prahy, nějaký čas strávili i ve Dvoře Králové. Kamovi s Upitou už se žádné další mládě nenarodilo, Filip s Pagym jsou jejich jedinými potomky. Když začali dospívat, odešli v roce 2010 do bratislavské zoo, kde jsou oba dodnes. A protože Kamovi rodiče pocházeli z volné přírody, je dnes Pagy geneticky velmi cenným samcem v rámci evropského záchovného programu orangutanů sumaterských. Chovný pár vytvoří Pagy s Mawar až poté, co rodinu opustí dospívající samec Gempa a povyroste samička Diri. Prozatím budou žít odděleně, přesto na dohled. Dělit je totiž budou takzvané seznamovací mříže. Filip v bratislavské zoo zůstane. Po odchodu Pagyho se k němu připojí nová samice ze zoo v Lipsku, která by měla přijít do Bratislavy i se svým mládětem. Společně s Filipem vytvoří nový chovný pár. 

Investiční záměry Zoo Praha:

Pavilon goril – letošní rok bude ve znamení přípravy projektové dokumentace a získání potřebných povolení pro stavbu nového Pavilonu goril. Zoo Praha se ho rozhodla vybudovat z toho důvodu, aby ochránila své gorily před případnou povodní. Stávající pavilon se totiž nachází v nejnižším místě zoo a v případě další velké povodně by evakuace goril byla spojená s enormním rizikem. Vybudování nového pavilonu přijde na 121 miliónů Kč a neobejde se bez významné podpory zřizovatele – Magistrátu hlavního města Prahy. Nový pavilon bude stát na konci výběhů u Afrického domu, pod viničním domem Sklenářkou, k jeho výstavbě by mělo dojít v letech 2016 a 2017. 

Rákosův pavilon – na sklonku roku začala pražská zoo s revitalizací skalního masivu nad expozicí papoušků, aby zde mohla vybudovat novou expozici exotických ptáků. Na místě bývalé „Lineárky“ vyroste nový pavilon, který ponese název po chovateli ptactva a mecenáši Zoo Praha Stanislavu Rákosovi. Nový pavilon se bude skládat ze dvou venkovních voliér a řady vnitřních expozic, které návštěvníky zavedou za vzácnými a jen ojediněle chovanými ptáky – zejména papoušky – Nového Zélandu, Nové Guineje, Filipín a Střední i Jižní Ameriky. Návštěvníci se mohou těšit na přibližně 30 druhů exotických ptáků, od kakadu palmových, kteří patří mezi největší papoušky na světě, přes amazoňany šedohlavé a jamajské, až po naše vůbec nejvzácnější chovance – ary Learovy. Ty chová pražská zoo jako jediná v kontinentální Evropě. Celkové náklady budou činit 28,5 miliónů Kč, včetně sanace svahu, přičemž 7 miliónů korun bude hrazeno z dotací Evropské unie. 

Přestavba restaurace Gaston – pražská zoo plánuje v letošním roce také kompletní přestavbu povodní zničené restaurace Gaston. Restauraci při této příležitosti také kapacitně rozšíří a vybuduje zde také větší prodejnu suvenýrů. Nová stavba bude konstrukčně řešena tak, aby odolala další povodni. Zahájení výstavby je plánováno na letošní rok a přijde na
49 miliónů korun.

TZ