Noc vědců 2015 opět na VŠCHT Praha

Letošní Noc vědců bude plná světla!

25.9.2015

I světlo má svou historii. Nevěříte? Že už na počátku všeho bylo řečeno „budiž světlo“ – a bylo světlo? Tak snadné to nebylo. Světlo se totiž zrodilo, až když novorozený vesmír trošku ochladl. Nejen tohle se můžete dozvědět na Noci vědců 2015, která se připojila k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií vyhlášenému OSN.

Noc vědců stejně jako Mezinárodní rok světla chtějí připomenout významné vědecké objevy související se světlem.

  • Letos je to totiž přesně tisíc let, co arabský vědec Alhazen napsal svou Knihu optiky, v níž popsal fyzikální podstatu a vlastnosti světla a princip lidského vidění. Právě on položil základy optice.
  • Letos je to ovšem také dvě stě let, kdy se francouzský fyzik Augustin-Jean Fresnel začal zabývat myšlenkou, že světlo je vlastně vlnění.
  • Je to ale také sto padesát let, kdy Skot James Clerk Maxwell, otec barevné fotografie, formuloval rovnice, které vysvětlovaly všechny známé zákonitosti elektrických a magnetických polí.
  • A také je to letos rovných sto let, co Albert Einstein formuloval svou obecnou teorii relativity, v níž světlo hraje klíčovou roli.
  • Ani to však nebyl konec výzkumu v oblasti světla. Před padesáti lety začal čínský vědec Charles Kuen Kao svůj výzkum v oblasti optických vláken, u nichž dokázal, že je možné je využít v telekomunikacích.

Přijďte si posvítit na vědu v podání partnerů Noci vědců. Na desítkách míst v rámci České Republiky a na stovkách míst po celé Evropě budou opět vědci z různých institucí, organizací, škol a firem připraveni podat nad slunce jasnější důkaz, že vědecká práce je zábava pro každého, ne jen pro hrstku osvícených. Čekají vás populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, zábavné show, hudební vystoupení a otevřené dveře tam, kde byste přes den marně klepali.

Veškeré vstupy na akce jsou ZDARMA.

TZ