Pár slov o vínech ze země helvetského kříže…

Kuriozita: pokud vám někdo nabídne víno z modré odrůdy Merlot a naleje do sklenky bílé víno, pak to bude jistě „bílý Merlot“ z Ticina, jižního regionu Švýcarska. Výroba tohoto „klaretu“ má totiž v Ticinu velkou tradici.

Švýcarsko je zemí, která vyvolává především představu seriózních bank, přesných a drahých hodinek, známých čokolád s modrou krávou a výtečných ementálských sýrů. Švýcarsko je také zemí s bezpočtem přírodních krás, respekt budících velehor a malebných údolí, ve kterých můžete obdivovat nejen čistotu zdejších řek, ale i velké množství pečlivě kultivovaných vinic.

Ticino, pro nás Čechy, téměř neznámá oblast Švýcarska. Najdete zde středomořskou atmosféru, ale i hory s věčným sněhem a to v místě, kde se spojuje Itálie se Švýcarskem. Mluví se zde italsky.

Ticino je velkou vinařskou oblastí (4000 vinařství), kde se pěstuje především odrůda Merlot (80%). Podíl bílých hroznů je minimální.

Historie pěstování sahá do roku 60 př. Kr., kdy Římané přinesli do Švýcarska své odrůdy vinné révy. Je pravděpodobné, že právě z této doby pocházejí staré místní odrůdy jako Amigne, Arvine či Rèze. Římané vysadili vinnou révu především v oblasti velkých jezer a řek, v oblasti Valais a Ticino. Později se pěstování a obhospodařování vinic ujali mniši, kteří používali víno pro bohoslužebné účely (Kristova krev). Tehdejší vína byla nevalné kvality, byla zelená a kyselá, bohužel podobná těm, která se dnes prodávají v levných motelech a v lyžařských střediscích. Pro dodání chuti se do těchto nekvalitních vín přidávaly různé příchuti od medu až po různé tresti či ovocné šťávy.

03

Navzdory velmi hornatému terénu jsou podmínky pro pěstování vinné révy neobyčejně příznivé. Většina vinic je soustředěna v okolí švýcarských jezer a v údolích. Zatímco v údolích je zahřívá teplý vítr (fén) vanoucí v horských oblastech, hladiny jezer odrážejí sluneční světlo a teplo. Půda většiny vinic je tvořena vyvřelou horninou a valouny. Révové keře jsou blahodárně zásobovány energií tzv. tří sluncí – přímého slunce, slunečních paprsků odražených od vody a od půdy. Nejslunnější oblasti jsou Ticino, Valais a Vaud. Půda v jednotlivých vinařských oblastech je však dosti rozdílná a vína zde pěstovaná jsou pro každou oblast specifická svou chutí.

Bílý Merlot z Ticina můžete ochutnat u jednoho z největších výrobců vína a tím je vinařství GIALDI. Vinařství založil v roce 1953 Guglielmo Gialdi a dnes ho provozuje jeho syn, Feliciano.

Vinice se nachází z velké části v oblasti Tre Valli, především v obcích Giornico, Biasca a Malvaglia. The soils of this mountainous region are largely made up of granite and gneiss, lending the wines a healthy acidity and minerality typical of their origins and contributing to their unique character and aging potential. Půdy této hornaté oblasti jsou tvořeny převážně ze žuly a ruly, které propůjčují vínům zdravou kyselost a přispívají tak k jejich jedinečnosti a velkému potenciálu.

úvodní

Značná investice do nových technologií umožnila nabídnout zákazníkům široký výběr vín, z nichž každé má svůj vlastní odrůdový charakter. In order to both increase and optimize our production of wines from the Mendrisiotto, 2010 saw a major enlargement of the cellars in Mendrisio. V zájmu jak zvýšení tak i optimalizaci výroby vín, došlo v roce 2010 k významnému rozšíření sklepů. Our professional staff together with the latest technological innovation allow us to bring out the best of what nature offers us, producing high-quality wines that are the full expression of their specific viticultural origins. Profesionální personál spolu s novými technologiemi umožňuje získat to nejlepší, co zdejší příroda nabízí, vysoce kvalitní vína, která plně vyjadřují svůj původ. Vína zrají ve francouzských dubových sudech, které leží ve sto let starých sklepech, vykopaných hluboko do skály. Ideal atmospheric conditions of steadily cool temperatures and just the right humidity are naturally maintained and assure the quality of our prized wines. Ideální atmosférické podmínky, stabilně nízké teploty a tím i správná vlhkost přirozeně zajišťují kvalitu zdejších vín.

V roce 2008 byl ve vinařství Gialdi otevřen penzion Le Palme, který vznikl přestavbou starého sklepa v parku a tím byly získány prostory pro prezentace a ochutnávky. Mohou se zde např. pořádat obchodní setkání s ochutnávkou vín. Všechna vína můžete ochutnat a zakoupit v novém vinném baru. The Vinoteca is open Monday to Friday, from 8:00 to 12:00 and from 13:30 to 18.00, and Saturday from 9.00 to 13.00.

http://www.gialdi.ch/en/

Láďa Drápal doporučuje