Pivo, pivko, pivíčko

Z Prahy za pomoci českého zaměstnance velvyslanectví v Uzbekistánu jsme si zajistili exkurzi v Taškentu v pivovaru. Sraz s naším člověkem jsme měli před branou pivovaru. Jeho účast jsme pochvalně oceňovali po celou dobu naší prohlídky, neboť náš předpoklad, že se domluvíme rusky, zkolaboval z naší strany, protože odborné názvy o výrobě piva nám v ruštině nešly. Zdálo se nám to odvážné, ale vše klaplo, jak bylo předjednáno.

Z venku časem sešlá budova zapadala do rázu okolí, ale vybavením uvnitř odpovídala nejmodernějším pivovarům v Evropě. Závodem nás provázel hlavní inženýr technolog, který nás zasvětil do domácí výroby tohoto moku. Ukázal nám celý pivovar, kde pracuje 750 zaměstnanců a součástí areálu je i tělocvična.

DSC00211

Ročně uvaří 1 100 000 hl piva. K našemu překvapení nic neexportují, vše vypijí v Uzbekistánu. Zájem z venku je, ale drží se hesla: Co si navaříme, to si také vypijeme. Čím déle jsme se pohybovali po rozlehlém areálu, naslouchali průvodci, víc a víc jsme pociťovali, že bývalé ČSSR je jim blízké. Dříve odebírali všechny ingredience na vaření piva u nás, ale po roce 1989 vztahy ochladly, začali spolupracovat s Němci a dodnes vše k výrobě piva berou od nich. Za pomoci kapitálu USA obnovili vybavení a myslím si, že nás může mrzet, že z tohoto trhu jsme byli vytlačeni.

O ramadánu moc piva neuvaří, ale jinak je jejich produkce obdivuhodná. Letos slaví 40 let trvání a k této příležitosti nechali vyrobit jubilejní půllitry, kterými celou naši výpravu obdarovali.

A teď o kvalitě: Vaří 2x rmutované pivo – pro neprofesionály = plzeňské je 3x rmutované. Vzhledem k tomu že naši 3 redaktoři jsou ambasadory Pilsner Urquell, tak můžete věřit jejich tvrzení, že pivo je opravdu kvalitní, chuťově na vysoké úrovni. Naše skupina jen chválila. Na výrobu dohlíží místní sládci, ale v zimním období na měsíc přijede sládek z Německa, který dohlédne na kvalitu, doškolí personál a přijede zase až za rok. V Uzbekistánu nemají pivnice, kde se pivo točí z tanků, tak si vše dodávají v nerezových tancích, sudech a lahvích. Při závěrečné degustaci jsme ochutnali i nefiltrované pivo, které jsme též chválili. Došlo i na srovnávání našeho piva s jejich. O našich pivech měli přehled, svá si víc pochvalovali, že je nemají tak hořké jako my.

Zajeďte si tam a dejte nám vědět, jaký je váš názor.

Vláďa Drápal

DSC00229

DSC00220

DSC00217