Povinné vítězství nad Norskem naši hokejisté vydřeli těsně 1:0

MS 2014 (Minsk, základní část)

Neděle 18.5.2014, 19:45 (Česká republika vs Norsko)

Češi zvládli v důležitém utkání s Norskem zvítězit tím nejtěsnějším možným rozdílem. Jedinou branku utkání vsítil již po necelé minutě hry Sobotka, v jehož případě se jednalo o premiérový zářez na mistrovství světa.

Družina pod vedením trenéra Růžičky ještě nemá čtvrtfinálovou účast jistou. K postupu do vyřazovací části stačí našim hokejistům uhrát alespoň jeden bod v posledním utkání s Francií, a nebo jakákoliv výhra Francie v pondělním utkání s Dánskem. Poslední utkání základní části turnaje sehraje Česká republika v úterý 20. května od 19:45 s Francií.

06-A

Jedna branka, čtyři nastřelené tyče a ubráněné hubené vítězství

Po jednozápasové odmlce se do sestavy českého národního týmu vrátil Hertl, jehož zužovaly v posledních dnech střevní potíže. A právě Hertl stál u zrodu jediné úspěšné akce našich hokejistů, když nejprve protečoval Jágrovu přihrávku, kterou Sobotka bez větších problémů poslal do odkryté klece zmateného Söberga.

Na druhé straně vyzkoušel pozornost a Salákovo přesné postavení klece Trygg, jehož tečovanou střelu zastavila až branková konstrukce. Češi si vytvářeli neustálý tlak, ovšem další branku ne a ne přidat. Mezi neúspěšnými respondenty byl také Kovář, který dvakrát pálil do obrovského chumlu před Söbergovou brankou. Na druhé straně mohl vyrovnávací branku vstřelit Olden, který nejprve po obrovské Němcově hrubce v našem obranném pásmu minul branku a následně v přesilové hře ztroskotal na výborném zákroku našeho brankáře.

06-B

Trestné střílení Norové neproměnili

Po neúnavném tlaku našich hokejistů, kdy se neprosadil ani Jágr s Červenkou, přišla velká šance pro norský tým, když Salák při obranném zákroku hodil hokejkou po zakončujícím Askovi. Trestný nájezd k jehož exekuci se postavil Olimb ovšem Salák chytil. V závěru druhé třetiny český tým nastřelil další dvě tyče Söbergovy klece. Nejprve se o horní tyč otřel Kovářův pokus a následně si již druhé razítko připsal Červenka, tentokrát z nenápadné bekhendové střely. Na druhé straně neproměnil samostatný únik norský kapitán Bastiansen.

Ve třetí třetině se obraz hry nezměnil. Čeští hokejisté stále bušili do norského brankoviště, nic víc než jen další tyčka a řada neúspěšných pokusů z toho ale nebylo. V závěru utkání ještě zdramatizoval utkání Jágr, jehož faul v posledních minutách přinesl naději soupeřům na vyrovnání. S přesilovou hrou norského výběru si ale naši hokejisté poradili na výbornou a ani pokus o hru bez brankáře Norsku nevyšel. Náš tým slavil zisk tří důležitých bodů za povinné vítězství nad severským soupeřem.

ČESKO vs NORSKO 1:0 (1:0 – 0:0 – 0:0)

Branka a nahrávky: 1. Sobotka (Hertl, Jágr)

Rozhodčí: Rönn (Fin.), Vinnerborg – Dahmen (oba Švéd.), Semjonov (Est.)

Vyloučení: 4:4, Diváci: 6000

Česko: Salák – Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář II – Jágr, Sobotka, Hertl – Vondrka, Červenka, Klepiš – Hudler, Novotný, Sekáč – Zaťovič, Jan Kovář, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček

Norsko: Söberg – Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Sörvik, Espeland – Forsberg, Hansen, Röymark – M. Olimb, Bastiansen, K. A. Olimb – Ask, Olden, Skröder – Dahlström, Roest, Martinsen. Trenér: Roy Johansen, Knut Jorgen Stubdal a Per-Erik Alcén