Z pardubického rybníku až do Hokejové síně slávy aneb pamětní medaile Dominika Haška

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek dnes v jablonecké České mincovně představil pamětní medaili s vlastním portrétem.

Mincovna se tak přidala k oslavám přijetí prvního Čecha do Hokejové síně slávy v Torontu. Medaile je také prvním z „dárků“ k Dominikovým lednovým kulatinám. Fanoušci budou moci zakoupit medaile ve dvou provedeních z ryzího zlata nebo stříbra, a přispět tak zároveň k realizaci dobrých věcí prostřednictvím Nadace Terezy Maxové.

Dominik Hašek se ve svých osmnácti letech stal nejmladším československým reprezentačním hokejovým brankářem. Po pádu totality odešel v roce 1990 do zámoří, kde dokázal prorazit se svým neobvyklým brankářským stylem a získat ty nejcennější trofeje, na které lze v NHL dosáhnout. Dvakrát získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče a dvakrát Cenu Lestera B. Pearsona pro nejlepšího hráče podle Hráčské asociace NHLPA. Šestkrát byl oceněn Vezinovou trofejí pro nejlepšího brankáře, dvakrát také získal William M. Jennings Trophy pro brankáře týmu, který obdržel v sezoně nejmenší počet branek. Stanley Cup měl nad hlavou dvakrát (v obou případech jako brankář Detroit Red Wings) a především se stal jedním ze strůjců legendárního českého tažení na olympijském turnaji v Naganu.

dominik_hašek_-_mincovna_medaile

Právě zmiňovaný postoj v bráně se autorovi medaile stal inspirací pro jednu stranu. „Pro motiv rubu jsem využil portrét malého a velkého brankáře z let 1970 a 2011. Starší fotografie dokonce dokumentuje první Haškovy kroky na ledě pardubického rybníku,“ uvedl akademický sochař Jiří Dostál. Na lícní straně je pak portrét vyvedený do nejmenšího detailu a nechybí typické číslo 39 na hrudi Haškova dresu. Dostál je známý nejen jako špičkový medailér se zaměřením na portrétní tvorbu, ale také jako milovník sportovní tematiky. Sám je zapáleným sportovcem. Z jeho ateliéru kromě jiných vzešly například mince s portréty Evy Samkové, Martiny Sáblíkové nebo Jirky Ježka. „Pracovat na takových osobnostech je vždy velmi zavazující práce. Na rozdíl od osobností historických musíte být připraveni na zpětnou vazbu od těch, které zobrazujete. Navíc se jedná bez výjimky o známé osobnosti, takže musíte být připraveni i na reakce veřejnosti,“ doplnil Dostál.

„Je zajímavé, ale zároveň i zavazující mít svou vlastní pamětní medaili vyraženou Českou mincovnou. Svým způsobem je to pro mě určité ocenění především za celou mou hokejovou kariéru. Jsem rád, že můžeme společně s prémiovým nápojem Smarty částí výtěžku z prodeje medailí přispět na dobrou věc,“ uvedl Dominik Hašek.

Na přání Dominika totiž předá Lišák Smarty šek Nadaci Terezy Maxové na realizaci potřebných dobročinných projektů. „Velice si vážíme důvěry a podpory, kterou nám projevil jak pan Dominik Hašek, tak i Česká mincovna. I díky ní můžeme plnit své poslání a konkrétně pomáhat znevýhodněným a opuštěným dětem. Děkujeme,“ uvedla ředitelka nadace, Terezie Sverdlinová.

Česká mincovna pro fanoušky připravila sérii 2 000 kusů ve stříbře. „Za medaili z jedné trojské unce tohoto drahého kovu zaplatí zájemce 1 450 Kč,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny. Omezený počet 300 kusů medailí bude vyražen také ve zlatě. „Zlatky budou vážit ½ unce a zájemce o ně si bude muset připravit 25 000 Kč. Prvních 100 kusů budeme ručně číslovat na hraně, což ještě dál zvýší jejich hodnotu. Ze zkušenosti víme, že tyto medaile s velkou pravděpodobností zmizí z pultů našich prodejen během několika dní,“ doplnil Brix.

TZ, foto: Eda Erben