Pardubický perník

Při projížďce Pardubic, větším,  východočeským městem, jsem se nemohl nezastavit v AFI paláci. Velké nakupní centrum s řadou obchodů nabízející zabavu od nejmenších po dospělé. Průchodem centra jsem se nemohl nezastavit u stánku s perníkem. Takovéhle prodejny naleznete po celých Pardubicích celkem tři a já jednu z nich vyzkoušel přímo na hlavní třídě od vchodu směrem ke kinu.

20130228_142828Samozřejmostí je dřívější ochutnání před samotnou koupí. Dostal jsem ochutnat kousek skvělého perníku přímo od paní za pultem a myslím,  že objasňovat to, že jsem si musel opravdu takový perník koupit je naprosto zbytečné. Kdo z vás takový perník někdy ochutnal, dá mi jistě za pravdu, že jediný český perník, opravdu lahodící chuti je opravdu jen ten Pardubický. Když opomenu velké diskonty potravin, kde koupíte sice perník, ale ve většině případů bude už obal pokrytý prachem, o tvrdosti nemluvě, je velmi důležitá jeho mĕkkost. Tu pravou dostanete pouze u čerstvého perníku, a ten dostanete výhradně od výrobce.

Teď už se ovšem přesuneme k samotnému perníku. Ochutnat jsem dostal právě od paní cukrářky z domácí firmy Novotný,  kteří se jen pro zajímavost pyšní jako jediní ochranou známkou „Chráněné zeměpisné označení“. Po pár soustech jsem měl opravdu jasno. Pokud budu chtít opravdu dobrý perník, musím si uštědřit cestu až sem, do Pardubic. K tomuto ochutnání jsem samozřejmě dostal i velmi podrobný popis výroby takového perníku. Jen ve stručnosti v takové přípravě nesmí chybět jen čerstvé suro20130228_142659viny, jakožto čerstvá domácí vejce a pravý včelí med. Takovou prodejnu s vysloveně domácím přístupem jsem po celé republice dlouho neviděl, vše bylo perfektně ozdobené a už při průchodu okolo jsem si nemohl nevšimnout vůně, rozprostírající se po celé hlavní třídě, nemluvě o ruznych druzích polev, co jsem stihl zaregistrovat u stánku. Spolu s velkým perníkovým srdcem jsem si odnesl i navštívenku, kterou vám samozřejmě poskytnu pod článkem a k nahlednuti jsem dostal i celkem obsáhlou knihu s různými předlohami perníků od zvířátek přes perníkové chaloupky až po blížící se velikonoce a jejich vajíčka celá z perníku. Vše jsem si dostatečně dlouho prohlížel a myslím,  že si tu vybere každý,  kdo má rád perník… Ostatně,  kdo nemá 🙂

Dostal jsem i kontakt přímo na pana Novotného,  který se zaměřuje na prodej stánkový, ale mimo jiné nabízí výrobu i pro firmy a nekonec na přání. Vše s vámi zkonzultují cukráři a posléze vám během pár hodin vyrobí perník přesně podle vašich představ. Pokud byste měli tedy zájem, zde přikládám kontakt přímo na Petra Novotného, zakladatele Pardubické „perníkárny“: www.pernikpardubicky.cz či telefonní kontakt: 466 635 676.

Přeji vám všem: Dobrou chuť!

 

20130228_142828 20130228_142713