Na co jste se možná báli zeptat: Medaile na víně nejsou vždy zárukou nejvyšší kvality

Určitě si vzpomínáte na situaci ze svých vinných začátků, kdy jste ve vinotékách zkoumali lahve vín a některé z nich byly doslova oblepené medailemi z vinařských soutěží. Můžete si pomyslet: To se bude jako dárek nejvíce hodit! Co ale tyto blyštivé nálepky vlastně znamenají?

Kdy si může vinař na lahev vylepit medaili?

Když to trochu přeženeme, prakticky kdykoliv. Záleží na podmínkách té které soutěže. Ve velmi málo případech patří medaile jako ve sportovním světě pouze prvním třem. Častější je ocenění maximálně 30 % přihlášených vzorků, přičemž hodnota medaile (velká zlatá, zlatá, stříbrná, bronzová) se posuzuje podle dosaženého skóre, nejčastěji ve stobodové stupnici, jež používáme pro hodnocení vín i na mojelahve.cz. Jsou ale i soutěže, které udělují i diplomy všem účastníkům, kteří splní určité bodové hodnocení. Tak se může stát, že bez medaile z takové soutěže vyjde jen pár opravdu nepitelných vín.

Je víno s medailí opravdu nejchutnější?

Jistou úroveň by medaile zaručovat měla. Nelze se ale na ni stoprocentně spoléhat z mnoha důvodů. Především na každé soutěži jsou porotci, kteří nemusí mít podobné chutě jako konzument. Je prokázáno, že i profesionální hodnocení vín je natolik subjektivní záležitostí, že jedno a totéž víno v závislosti na složení komise soutěže může někde získat zlatou medaili a jinde odejít bez ocenění. A to musíme vzít v potaz i velikost a kvalitu konkurence.
Do sklenice se vám ovšem nemusí dostat zcela totožné víno, jaké zkoumala komise, která víno ocenila. V průběhu času se samozřejmě vlastnosti vína mění, narážím ale na fakt, že zejména mladá vína často vinaři dávají na soutěže přímo „z tanku” s minimem zásahů. Jak se ale konečné víno změní důkladnou filtrací a především mnohem výraznějším zasířením, když jde do lahve k běžnému spotřebiteli, je otázkou.

Prodávají víno medaile? Proč je někteří vinaři na lahev nelepí?

Sáhneme-li si do svědomí, určitě na první otázku musíme z vlastní zkušenosti odpovědět, že ano. Když o víně nic nevíme, je tato jeho „recenze” jedním z kritérií nákupu. To je také důvod, proč se na některých lahvích objevují medaile ze soutěží z „Horní-Dolní”, kde jistě nebyly stovky vzorků k hodnocení. Někteří vinaři jdou v psychologii ještě dál, a pokud medaile víno nezíská, nějakou si prostě graficky vymyslí. Tak se třeba setkáte se zlatými nálepkami, které vám slavnostně oznámí, že víno leželo v sudech barrique, bylo vyrobeno samotokem nebo že vinařství je vítězem nějaké ankety…
Naproti tomu se někteří vinaři medailemi na lahvích nechlubí. Tuší, že množství soutěží již medaile zejména v očích odborné veřejnosti poněkud devalvovalo a případné úspěchy dokáží komunikovat i bez nálepek. Každá samolepka taky něco stojí a proč zvyšovat cenu produktu, když na jeho kvalitu to nemá žádný vliv? A uznejte, čistá etiketa se všemi potřebnými údaji o víně vyvedená v jednotném designu jako ostatní lahve vinaře bývá mnohdy příjemnější než „generálsky” oblepená lahev, kde marně hledáte název odrůdy či producenta.

Je v Salonu vín opravdu stovka nejlepších vín ČR?

Není a ani to není možné hned z několika důvodů. Vinař musí mít nejprve zájem se tříkolové soutěže vůbec zúčastnit. Poslední fáze výběru vín probíhá v prosinci, do kdy musí mít vinař k dispozici dostatečné skladové zásoby určitého vína (750 litrů u vín do stupně pozdního sběru), které jsou následně v případě postupu do Salonu uloženy ve Valtickém zámku. Zejména v ročnících s malým výnosem je toto největší překážka pro většinu menších producentů vína a hlavní důvod, proč v Salonu často převažují velkovýrobci nad malovinaři.
V podmínkách soutěže jsou také zakotveny kvóty pro postupující vína ‒ aktuálně se vztahují na původ hroznů v jednotlivých podoblastech, na obsah cukru a druh vína. I kdyby tedy bylo porotou vyhodnoceno, že nejlepších dvacet suchých vín republiky je například ze Znojemska, do Salonu se jich dostane pouze 14, protože tento počet je znojemské podoblasti dle rozlohy vinic určen. Ostatní místa zaberou další podoblasti a na Znojmo se znovu dostane jen v případě, že vína odjinud nedosáhnou potřebného počtu bodů (80).
Na druhou stranu minimálně dvě původní výhrady k „nálepkám” na lahvi u Národní soutěže vín použít nemůžete. Nejedná se o víno úspěšné jen jednou, musí projít tříkolovým hodnocením a třikrát získat požehnání poroty k zařazení do Salonu. Také se nemůže stát, že budete mít v lahvi něco jiného, než co chutnali porotci. Jednou z podmínek je totiž nalahvování celé šarže a možnost namátkového výběru jednotlivých vzorků k degustaci organizátorem.

TZ, Viktor Hausknotz, mojelahve.cz, foto: repress.cz