Sölden – jarní lyžování bez kompromisů
V tomto vyhlášeném Tyrolském středisku v údolí Ötztal jsme strávili prodloužený víkend na přelomu března a dubna, kdy už lyžování u nás, ale i ve většině níže položených alpských středisek definitivně odzvonilo. Je pravda, že v běžné zimní sezóně tato situace nastává zhruba o měsíc později, ale o letošní podivné zimě už toho bylo napsáno víc než dost.
Místo, kde byl údajně objeven sněžný muž Ötzi se ukázalo být dobrou volbou. Na víkendový pobyt je třeba absolvovat trochu delší vzdálenost, z Prahy cca 600 km, ale až na poslední etapu vzhůru údolím, je celá cesta rychle překonatelná po kvalitní dálniční síti. Samotný Sölden se nachází ve 1350 metrové nadmořské výšce, za ním údolí uzavírá středisko Obergurgl a městečko Vent na úpatí tříapůltisísovek. Ubytovali jsme se v 4 km vzdálené vesnici Zwieselstein, jejíž výhodou byla dobrá dostupnost a zastávka bezplatného skibusu, jinak to byla v podstatě díra, kde místní obyvatelé měli to štěstí, že v její blízkosti byly vybudovány areály Sölden a Obergurgl. Ubytování mělo standartní Rakouskou úroveň typu „bába se snídaní“, což je naše interní označení pro kategorii Privatzimmer, cena skoro 40 Eur na hlavu je dost na hraně, ale jedná se o exkluzivní destinaci a za to je holt potřeba pustit chlup, jak se nakonec ukázalo téměř při jakékoliv konzumaci napříč areálem.
Branou do střediska jsou dvě velkokapacitní kabinové lanovky v asi v kilometrové vzdálenosti od sebe přímo v centru města, samozřejmostí jsou bezplatná parkoviště, opozdilcům však doporučuji použít spíš skibus, vzhledem k sevřenosti údolí jsou zde vybudovány asi 10 patrové nadzemky, zaparkování a následný přesun znamená poměrně opruz a dosti značnou časovou ztrátu. Volba místa nástupu je víceméně egal, celý areál je výborně propojen a značen. Podrobné parametry nemá cenu popisovat , najde je každý na stránkách www.soelden.com. Najde si zde své každý, od sportovních černých až po spoustu dlouhých vysloveně relaxačně rekreačních sjezdů. Jsou zde dvě ledovcové oblasti, kde se provozuje i letní lyžování, při jarním lyžování jsme ocenili výborné sněhové podmínky a perfektní terény hlavně ve středním pásu areálu od 2200 do 2800 mnm, kde, i přes celodenní sluneční svit, byla zaručena výborná sjízdnost. Během tří dnů se dá projet úplně vše a vybrat si pro sebe svahy na míru. My měli štěstí i na počasí, tři dny naprosté azuro. Při delším pobytu lze lyžování rozšířit o sousední areál Obergurgl, kde je dalších cca 80 km sjezdovek, střediska ale bohužel nemají společnou permanentku.
Když se chci pokusit o hodnocení a srovnání, dobré jarní lyžování jsem zažil i na Hintertuxu nebo Stubai, tyto areály jsou v podstatě solitérní a lyžování je omezeno pouze na jednu oblast, Sölden má jasnou přednost v jeho kompaktnosti a propojenosti dvou ledovců s celým zbytkem, bez zdlouhavých traverzů. I na jaře se tak dá využít téměř celá kapacita, což je asi 120 km sjezdovek, dokonce byl možný i sjezd až k parkovišti, ale ten nelze jednoznačně doporučit, šlo spíš o trápení v těžkém rozbředlém sněhu po náročných úzkých sjezdovkách mezi spoustou dalších zoufalců. Až na tento neupravitelný konec byl celý areál upraven naprosto vzorně, jak ostatně bývá v Rakousku zvykem. Skok plus vřele doporučuje, i přes větší vzdálenost a vyšší cenovou hladinu.
Ještě doporučení na závěr, navštivte určitě termální lázně Aqua Dome v Längenfeldu, je to ze Söldenu asi 10 km zpět do údolí, jedná se architektonicky zdařilý komplex v luxusním podání, doporučuji dorazit za světla, vysokohorská kulisa z venkovních termálů je opravdu nezapomenutelná. Pro pařmeny je Sölden též to pravé, je proslulý divokým nočním Apres ski, hlavní třídu lemuje jeden bar za druhým. Zde nemůžu dodat autentické zkušenosti, jelikož takovýto zážitek by byl, kromě víru v peněžence, též odměněn následnou celodenní kocovinou a to nám přišlo při krátkém pobytu škoda.
David Polanecký, externí dopisovatel
Invalid Displayed Gallery