Sparta dál posiluje. Přichází útočník Reway

Velký talent, na kterého čeká hvězdná budoucnost v NHL. Ale až poté, co své kousky předvede ve sparťanském dresu. Do Holešovic se po dvou úspěšných letech v zámořské juniorce vrací útočník Martin Reway. „Jsem rád, že budu hrát za Spartu. Vyrůstal jsem tu od svých šestnácti a vždycky se mi tu moc líbilo,“ říká mladý slovenský šikula.

Martin Reway přišel do Sparty v šestnácti letech ze slovenského Martina jako velký příslib do budoucna. Okamžitě se připojil k týmu staršího dorostu a přes své mládí odehrál pět zápasů i za sparťanské juniory s průměrem víc než jeden kanadský bod na utkání. V dorostu jich paralelně nasbíral ve čtyřiatřiceti střetnutích 84!

„Už tehdy jsme chtěli Martina zkoušet v A-týmu, ale rozhodl se odejít do kanadské juniorky, kde se mu velmi dařilo. Letos byl i na mistrovství světa a rozmýšlel se, jestli zkusí bojovat o NHL v zámoří, nebo se vrátí do Sparty,“ popisuje Patrik Martinec, sportovní manažer. Reway nakonec zvolil návrat. „Jsme velice rádi, že bude zase působit ve Spartě. Kromě toho, že to je velký talent a šikovný útočník, nám bude plnit klíčovou roli mladého hráče ročníku 1995,“ dodává Martinec.

Kmenový hráč Sparty se hned po pondělním podpisu smlouvy připojil k týmu a absolvoval první trénink. „Těším se na prostředí, které ve Spartě je. Je to velkoklub se vším všudy a je pro mě čest tu být zpátky,“ tvrdí Martin Reway. Podpisem smlouvy stvrdil svou spolupráci se Spartou pro další dvě sezony. Že o něj ale bude dále zájem ze zámoří, to je nesporné. „Řešilo se, že bych mohl zkusit NHL, ale kdyby to nevyšlo, šel bych zpátky do juniorky, protože kvůli věku ještě nemůžu hrát na farmě. A to jsem nechtěl riskovat, už chci hrát dospělý hokej a Sparta je pro mě ideální volbou. Těším se,“ dodává devatenáctiletý útočník.

Profil Martina Rewaye

Velký hokejový talent a slovenský reprezentant se narodil v roce 1995 v Praze, má tak české i slovenské občanství. S hokejem začínal ve Slavii, poté se přesunul na Slovensko a působil v mládežnických týmech Dolného Kubína a Martina. Před sezonou 2011/2012 se vrátil zpět do Prahy, tentokrát už ale do Sparty.

V pěti zápasech naskočil i za juniory, především ale v pouhých šestnácti letech táhl starší dorost. Během celkových 34 zápasů, do kterých za něj nastoupil, nasbíral neuvěřitelných 84 kanadských bodů za 29 branek a 55 asistencí! Následující dvě sezony strávil v zámoří v celku juniorské QMJHL Gatineau Olympiques. V té první si připsal 62 kanadských bodů, v té další již 77 bodů.

V roce 2013 byl ve čtvrtém kole draftován Montreal Canadiens a zahrál si na juniorském šampionátu v Ufě, kde si připsal dvě asistence, v roce 2014 už táhl Slováky na mistrovství světa juniorů ve švédském Malmö. Tam plnil roli asistenta kapitána a nasbíral deset bodů.

Ve stejném roce si o pár měsíců později zahrál i na seniorském světovém šampionátu, a to v pouhých devatenácti letech! Český kouč slovenského výběru Vladimír Vůjtek mu dal šanci, Reway se za ni odvděčil třemi asistencemi a rozhodně se mezi dospělými neztratil. Před sezonou 2014/2015 se vrátil zpět do Prahy a podepsal smlouvu se Spartou.

TZ, sparta.cz, foto: hokej.sk