REPORTÁŽ: Červnový Aerodrome festival důstojně roztopil kotle pro své pokračování s Metallicou

V tomto týdnu, přesněji v úterý (17.6.), se na pražském Výstavišti uskutečnil první díl letošní dávky Aerodrome festivalů. Tak jako tomu bylo v loňském roce, se návštěvníci i letos mohli těšit na kapely v českých končinách dosud nevídané. Další z nastavených tradic pořadatelů tohoto jedinečného festivalu byl fakt, že se akce konala uprostřed pracovního týdne, což si vyžádalo určitá pracovně organizační opatření od většiny návštěvníků : – )

I přes nepříznivou věštbu všech pokoutných rosničkářů nakonec počasí vyšlo do růžova, resp. do metalova. Příjemných 22 stupňů pod mrakem bylo tím nejideálnějším počasím pro akci tohoto druhu. Po krátké procházce vnější částí holešovického Výstaviště se na metalové fans usmála vstupní brána. Loňský účastník Aerodrome se mohl krapet zaleknout notně změnšeného areálu, ten loňský byl odhadem 2x tak větší.

Důvodů, proč k tomuto došlo, by se dalo najít hned několik. Jednak byla v loňském roce hlavním tahounem kapela System of A Down, která se po mnoha letech dala opět dohromady. Další devízou byla zajisté absence původně ohlášené hlavní hvězdy večera Megadeth, která z vážných důvodů musela na poslední chvíli účast odvolat a v neposlední řadě si zajisté valná většina metalových nadšenců šetřila energii a finanční prostředky na druhé, červencové pokračování Aerodrome festivalu, kde vystoupí Metallica s unikátním setlistem na přání.

I přes avizované zmenšení prostoru pro návštěvníky poskytoval areal festivalu dostatečný prostor. Řada návštěvníků zajisté uvítala podstatně lepší organizaci u výčepů, kde se tentokrát fronty vyskytovaly pouze ojediněle. Pokud šlo o časovou linku festivalu, ta byla dodržována téměř do minuty.

Powerman 5000

Jako první vystoupila sestava Powerman 5000, jejímž frontman není nikdo jiný, než Spider One, který je současně mladším bratrem Roba Zombieho. Jak to tak na akcích tohoto typu bývá, zvuk nebyl nejlepší, ale kapela se své role otvíráka zhostila velmi dobře a svůj setlist o deseti skladeb odehrála v nejvyšším nasazení. Za zmínku stojí především úvodní skladby Invade, Repeat a Destroy, které daly jasně najevo zahájení červnového Aerodrome.

hodnocení redakce: 6,5/10

Hentai Corporation

Musím se přiznat, že pražskou sestavu Hentai Corporation znám již několik let. Od prvního momentu tato kapela zaujme snad každého, a pokaždé když stojím pod pódiem při jejich vystoupení, vždy rád sleduji reakce ostatních fandů, kteří zažívají poprvé, a nebo také s tak velkou oblibou jako já, jejich extravagantní, netradiční, mnohdy až bláznivý a současně vždy osobitý projev této kapely. Jak se říká, kdo neuvidí nepochopí : – )

Nicméně, na tomto festivalu byli HC pasováni do role náhradníka za Megadeth, a ikdyž co do velikosti kapely se tato banda nemůže prozatím Megadeth rovnat, po stránce zaujetí publika ze sebe kapela vymáčkla maximum, zacož sklidila hodně veliký aplaus. Během necelé hodinky zazněly jak starší skladby, tak ochutnávky z jejich první řadovky jež nese vcelku netradiční název “The Spectre of Corporatism: Starship Shaped Schnitzels from Planet Breadcums Are Attacking a Giant Tree Monster Who Has a Vagina and Holds Hitlers Hostage”.

Frontman Radek Škarohlíd opět během svého vystoupení prohnal svého bedňáka, který jako vždy měl dost práce s rozmotáváním kabelů od zpěvákova mikrofonu. Nejvíc se zmíněný bedňák zapotil při Radkově výlezu po sloupové konstrukci stage, odkud byla s velkým zaujetím diváků interpretována část právě odehrávané skladby. Celkově podala kapela dle mého soudu nadprůměrný výkon a už se nemůžu dočkat, až uvidím tuto sestavu na hlavní stagei na dalším z festivalů jako je například Masters of Rock : – )

hodnocení redakce: 7,5/10

Rob Zombie

Před vystoupením prostředního interpreta se značně přestavěly rekvizity na pódiu. Zvuk byl postaven s ohledem na hierarchii festivalu opět o level výš a úvodní skladba Roba Zombieho v podání nejprofláknutější skladby Dragula dala zajisté vědět širokému okolí, že se na festivalu o něco více přitopilo. I další skladby jako Livingdead girl či Superbeast dostaly do správné nálady snad každého doposud nezaujatého diváka. Když Rob Zombie odhodil asi pět svých původních svršků, vydal se k úžasu všech s mikrofonem v ruce mezi rozjasněný dav, kde měla řada fandů možnost poplácat si se svým oblíbeným interpretem. Vydařené vystoupení zakončil zpěvák coverem Alice Coopera School’s out s českou vlajkou v ruce.

hodnocení redakce: 8,0/10

Limp Bizkit

Kolem půl osmé večerní si to na pódium vyšlápl asi nejznámnější nu-metalový zástupce. Především v našich končinách se Limp Bizkit těší velké popularity, což bylo patrné i z reakcí početného publika. Svůj setlist kapela otevřela coverem Welcome to the Jungle od Guns’n’roses. Následovaly vypalovačky jako Rollin’a My Generation. Při živé interpretaci těchto skladeb jsem jakožto zarytý rockerově metalový fanoušek prominul občasné pop(hiphop)ové prvky, které k této kapele bezpodmínečně patří.

Můj úžas sklidil frontman Fred za svou “odvahu”, když se vydal s mikrofonem až za hranici golden circle (kotle), kde se nejprve krátce zúčastnil klasického mlýnu s ostatními fans a následně se vydal skrz bohaté osazenstvo pozdravit své fanoušky. Při zpětném pohledu na zaznamenané video (viz. níže) můj úžas za odvahu jistě pochopíte : ) V závěru zazněly ještě osvědčené pecky jako Take a Look Around a Break Stuff.

hodnocení redakce: 8,5/10

Avenged Sevenfold

Poslední kapelou večera se stala Avenged Sevenfold, která se vyznačuje stylem hard’n’heavy. Musím uznat, že sound této kapely vygradoval až na vrchol, ohnivá show a skladby jako Hail to the King, nebo Buried Away umocnily již tak silný zážitek z celého dne. Zpěvák navíc vcelku povedeně pracoval s publikem, naštěstí se nejednalo o otřepané fráze, ale o promyšlenu komunikaci. Během zbývajícího večera zazněly další známé skladby jako Bat Country či Afterlife a i přes původní časovou uzávěru v podobě desáté večerní, kapela přidala ještě dva kousky v podobě A Little Piece of heaven a Unholy Confessions.

hodnocení redakce: 8,5/10

Závěrem bych festival shrnul i přes skeptické očekávání jako velmi vydařený. Organizátoři Aerodrome opět dokázali, že účast na jejich festivalech je opravdu jedinečným zážitkem a již teď se nemůžu dočkat druhého dílu, kde vystoupí mmj. Metallica, se svým setlistem “na přání”.

IMG_1913

IMG_1915

IMG_1932

IMG_1935

IMG_1937

IMG_1938

IMG_1944

IMG_1946

IMG_1950

IMG_1952

IMG_1964

IMG_1992

IMG_1998