Sparta v Champions League v prvním koši

Organizátoři Champions League zveřejnili rozdělení týmů do jednotlivých košů pro soutěžní ročník 2014/2015. Sparta už má tedy jistotu, že se v základní skupině soutěže zcela jistě neutká například se švédským šampionem Skelefteou, či českým mistrem ze Zlína, kteří jsou, stejně jako holešovický klub, zařazeni do prvního koše. Losování čtyřčlenných základních skupin se uskuteční v běloruském Minsku 21. května ve 13 hodin.

Základní část se bude hrát od 21. srpna do 7. října, 16 nejlepších týmů (11 vítězů skupin a pět nejlepších z druhých míst) se kvalifikuje do osmifinále, které proběhne systémem doma a venku 4. a 11. listopadu. Čtvrtfinále je na programu 2. a 9. prosince, semifinále 13. a 20. ledna. Finálový duel se odehraje na ledě úspěšnějšího finalisty 3. února.

Rozdělení do košů

1. koš
Skellefteå AIK (SWE), Kärpät Oulu (FIN), PSG Zlín (CZE), ZSC Lions Curych (SUI), ERC Ingolstadt (GER), Südtirol Bolzano (ITA/EBEL), Sparta Praha (CZE), Hamburk Freezers (GER), Red Bull Salcburk (AUT/EBEL), Frölunda (SWE), Tappara Tampere (FIN).

2. koš
Oceláři Třinec (CZE), Fribourg-Gotteron (SUI), Krefeld (GER), Färjestad (SWE), Kloten (SUI), Kolín nad Rýnem (GER), Växjö (SWE), Lukko Rauma (FIN), Villach (AUT/EBEL), Linköping HC (SWE), SaiPa Lappeenranta (FIN).

3. koš
Servette Ženeva (SUI), Vienna Capitals (AUT/EBEL), Adler Mannheim (GER), JYP Jyväskylä (FIN), Luleå (SWE), HC Pardubice (CZE), HC Vítkovice (CZE), Eisbären Berlín (GER), IFK Helsinky (FIN), Bílí Tygři Liberec (CZE), SC Bern (SUI).

4. koš
HV71 (SWE), EV Zug (SUI), TPS Turku (FIN), KalPa Kuopio (FIN), Djurgården (SWE), Stavanger (NOR), HC Košice (SVK), Briancon (FRA), SonderjyskE Vojens (DEN), Vålerenga Oslo (NOR), Nottingham Panthers (GBR).

Mistři a vítězové základních částí ze zakládajících ligových soutěží zamířili do prvního výkonnostního koše. Mužstva z Norska, Slovenska, Francie, Dánska a Velké Británie získala divokou kartu a jsou zařazena ve čtvrtém koši. Kritéria rozřazení zbylých mužstev jsou kombinací dosaženého výsledku v domácí soutěži a umístění dané země v žebříčku IIHF.

Jak se týmy kvalifikovaly

Pro nasazování týmů do turnaje se používá systému licencí. Majitelé soutěže, tedy 26 týmů zakládajících ligových soutěží z Česka, Švédska, Finska, Švýcarska a EBEL, mezi které patří i Sparta, je držitelem licence „A“, která zaručuje automatickou účast v Champions League. Jedinou podmínkou je, že se v tomto ročníku musí účastnit nejvyšší domácí soutěže.

Hrát Champions League lze i s licencí „B“. Ta rovněž náleží týmům z šesti zakládajících ligových soutěží a každé zemi se udělují dvě. Jedna ligovému šampionovi a jedna vítězi základní části. Pokud je však již držitelem licence „A“, pak licence „B“ připadá druhému týmu po základní části, finalistovi play off, lépe postavenému semifinalistovi či hůře postavenému semifinalistovi (v tomto pořadí).

Pokud ani poté nelze licenci „B“ udělit, může vedení soutěže pozvat týmy na divokou kartu (licenci „C“). Dalších šest divokých karet pak může být uděleno do zemí mimo zakládající šestku, konkrétně se jedná o Norsko, Slovensko, Dánsko, Francii a Velkou Británii.

TZ, hcsparta.cz