Supraphon vydává další neznámé nahrávky Jiřího Voskovce a Jana Wericha!

Opět zaujmou svojí nadčasovostí myšlenek obou legendárních protagonistů.

Supraphon nachystal další překvapení pro příznivce Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Po 2CD Poslední forbína, kde byl záznam jejich setkání z roku 1974, přichází s nově nalezeným audio záznamem, tentokrát ze schůzky ve Vídni v roce 1971. Pánové se tenkrát potkali nad magnetofonem v dobrém rozpoložení a s chutí do života. Témata rozhovoru odpovídají jejich radostné náladě. Hovoří o poezii, o módě, o nemravnosti, uvažují o mládí a stáří, rozpovídají se o Samuelovi Beckettovi či Josefu Šímovi. Jiří Voskovec vypráví o Broadwayi.

Druhou kapitolu archivních objevů tvoří dialog Jiřího Voskovce s českou emigrantkou Evou Kloboukovou z Montrealu v roce 1977. „Zatímco v první rozmluvě ve Vídni zaujme způsob roubování nápadů na sebe kongeniálně napojených přátel, ve druhé jde o postulování základních myšlenek Jiřího Voskovce o štěstí, přátelství či životě v exilu,“ dodává k novému archivnímu nálezu producentka Naďa Dvorská, která loni stála i za objevným vydáním 8CD kompletu Táto, povídej! s Janem a Janou Werichovými.

vw-02Ještě stále se objevují v archivech sběratelů snímky V+W, které nebylo možné použít dříve, protože neexistovala technika, jež by nekvalitní záznam byla schopná vyčistit. Oba tvůrci si však přáli, aby tato nahrávka byla zveřejněna, neustále dokonce v nahrávkách hovoří o tom, co se stane, až za dalších několik desetiletí budou lidé jejich vzpomínky poslouchat.

„Zájem veřejnosti o dílo těchto osobností nás utvrzuje v přesvědčení, že je dokonce nezbytné vydat vše, co ještě archivy skrývají,“ dodává Naďa Dvorská.

Nahrávky pod názvem Jiří Voskovec + Jan Werich: Vídeň 1971/ Montreal 1977 vychází na CD, ale i digitálně (Supraphonline, iTunes, Audioteka) již v pátek 18. 4. 2014.

TZ