Nikolaj Vasilijevič Gogol – Revizor

Redakce Skok+ není zaměřena pouze na plytkou zábavu typu hokej, fotbal, koncerty, ale naši redaktoři, zejména šéfredaktor si potrpí i na vážnější šálek kávy. V tuto chvíli padla volba na klasickou hru od N. V. Gogola Revizor, která je nastudována ve Stavovském divadle pod taktovkou Michala Dočekala.

imagesVěřím, že klasickou Gogolovu satiru všichni znáte, a ač byla napsána před více jak 170 lety, tak i nyní má dnešnímu publiku co říci. O to víc mě zajímalo nastudování, které přeneslo hru do kulis 70. let minulého století. Ústřední dvojici představuje Miroslav Donutil hrajícího hejtmana a Saša Rašilov v roli revizora Chlestakova.  Základem celého představení je kvalita obsazených herců. Na těch je znát, že je hra velmi baví a každý dává do své role něco ze sebe sama. Saša Rašilov a jeho Chlestakov je příkladným typem hochštaplera, jenž ukazuje vše, jen ne to co je on sám. Na obdiv dává peníze, které nemá, rád se baví na cizí účet a tak dále. Zvláště brilantní je opilecký výstup, kdy bych panu Rašilovi věřil, že si na kuráž láhev vodky opravdu dal.  A hejtman pana Donutila. Klasický servilní, řekněme úředník, který má své kšeftíky a 6485774-narodni-divadlo-2-listky-revizor-ta-nejlepsi-mista--2nechce nikoho, kdo mu je bude narušovat. Zde trošičku hapruje samotná herecká osobnost pana Donutila a jakási rutina, kdy tu a tam vyběhne na povrch, aby byla v další scéně přebita excelentním výkonem.

Ostatní role jako Bobčinski a Dobčinski v podání Javorského a Hájka jsou typickým příkladem mafiánů, které ale nikdo nechce, protože jsou absolutně neschopní. Jan Hartl přesvědčil prakticky sám sebe, že je to až bizardní rozumbrada s názorem na všechno. Nesmím samozřejmě opomenout alkoholizovaného neurotika, tedy školního inspektora v podání Františka Němce. Po této stránce měl režisér velmi dobrou ruku a nelze vytknout k jeho výběru absolutně nic.

Revizor v podání Michala Dočekala je tak trochu jiný revizor. To nejlepší od Gogola zůstalo, ale je zhutněno aktuálností a absurditou doby, některé scény jako třeba úvodní dveře jsou nevýrazné, ale zase na druhou stranu vypustit je, by byla škoda.

Skok+ jednoznačně doporučuje a dává 85%. Takže do Stavovského divadla určitě vyražte.

385888_275270_Revizor3.foto_Dan_Materna