Terakotová armáda

Dvanáctého listopadu byla na pražském Výstavišti zahájena impozantní výstava nabízející dosud nejrozsáhlejší rekonstrukci proslulého mauzolea prvního čínského císaře Čchina, které je považováno za osmý div světa a jeden z největších archeologických objevů 20.století.

„Oproti všem předchozím výstávám, jež byly v souvislosti s Terakotovou armádou dosud v Čechách k vidění, se tato expozice bude také podrobně věnovat životu a hlavním atributům doby, ve které první čínský císař žil. Výstava „Terakotová armáda a první čínský císař“ navíc nebyla dosud nikde k vidění, svoji světovou pouť zahájí právě v naší metropoli“ prozrazuje jedinečnost expozice Štěpán Janeček z Beyond Entertainment.

Mauzoleum

Císař Čchin (původně Čeng) byl prvním vládcem dynastie Čchin, který žil ve třetím století před naším letopočtem. Jako první sjednotil Čínu, zavedl jednotnou měnu i znaky písma. Stavba jeho hrobky trvala celých 36 let, po které Číně vládl (246-210 před naším letopočtem) a na jejím vzniku se podílelo před 720 000 lidí. Mauzoleum, které bylo objeveno náhodně při výkopu studny v roce 1974 třemi farmáři, se nalézá poblíž čínského města Si-an a celková plocha areálu zabírá přes 56 km2. Jeho nejznámější částí jsou tři podzemní jámy, ve kterých se nalézá vojsko vyrobené z terakotové hlíny čítající 8000 vojáků, 150 válečných vozů a 670 odeslaných nebo zapřažených koní. Samotná císařova hrobka nebyla z důvodu obav archeologů o její poškození dosud odkryta. Vzhledem k obrovskému historickému významu byla hrobka prvního císaře v roce 1987 zařazena na seznam světového dědictví Unesco.

Výstava „Terakotová armáda a první čínský císař“ je unikátním výletem do starověké Číny. Na ploše o rozměru 1800m2 bude prezentováno přes 300 replik soch terakotového vojska, včetně vozů či koní, a bronzových zbraní, které byly ručně a s důrazem na detail a maximální možnou shodu s originálem vyrobeny v Číně – ve stejném regionu, ve kterém bylo mauzoleum nalezeno. Další část výstavy nabídne bližší seznámení se sochami – se všemi prvky charakterizujícími hodnost každého vojáka, kterou dokládá typ účesu, brnění či založení rukou a s jejich původním barevným vyhotovením, které se na originálech dochovalo jen zcela nepatrně. V podobě soch je pak „vyobrazen“ i celý proces a náročnost výroby terakotové armády. S objevem hrobky či životem prvního čínského císaře se návštěvníci mohou seznámit i prostřednictvím projekcí dokumentárních filmů na velkých obrazovkách či audioprůvodce.

Působivost celé výstavy umocní nejen audio-vizualní a světelné instalace, ale i její samotná konstrukce. „Abychom lidem přiblížili zážitek z návštěvy pravého mauzolea v Číně, budou do hrobky na Výstavišti nahlížet shora – ze zhruba metrového mola, které povede po celém jejím obvodu“ dodává Štěpán Janeček.

Vstupenky na výstavu, která je umístěna do Křížíkova pavilónu E, jsou v prodeji v síti Ticketpro (www.ticketpro.cz) v ceně od 190 korun pro děti, od 290 korun dospělé. K dispozici je rovněž zvýhodněné vstupné pro studenty, seniory, ZTP a školní skupiny.

Více na www.terakotova-armada.cz

TZ