Těsně za polovinou soutěže má Chelsea našlápnuto za titulem.

Rozběhnutou anglickou ligu přeruší tento víkend 4. kolo FA Cupu, a tak jsme pro Vás připravili menší zhodnocení po odehraných 22 kolech. Anglická liga byla založena v roce 1888 a tím se může pyšnit titulem nejstarší fotbalovou ligou na světě.

Foto: www.simc-wire.com

CHEL

Jeden z největších favoritů na zisk titulu. Již před začátkem sezóny ho mnozí pasovali do role favorita. Chelsea tyto předpoklady plní a kraluje dosavadnímu ročníku PL s náskokem 5 bodů na tým z Manchesteru. K titulu má zatím nejblíž, ale cesta je ještě dlouhá. Mnohé napoví hned další kolo PL, kdy „Blues“ (Chelsea FC) přivítá na svém hřišti hlavního konkurenta v boji o titul „Citizens“ (Manchester City). Tento souboj prvních dvou celků v tabulce bude klíčem dalšího vývoje celé soutěže. Manažerovi londýnského klubu (J. Mourinho) se velice povedl nákup letních posil a D. Costa se 17 vstřelenými brankami kraluje tabulce střelců a druhá letní posila C. Fabregas vévodí statistice nahrávačů.

Tip redakce na konečné umístění v PL: 1. místo

MC

Druhý z hlavních favoritů na celkové prvenství v PL a zároveň obhájce ligového titulu je Manchester City. Sezónu má rozehranou velice dobře, ale poslední prohra s Arsenalem mu nejen přerušila domácí neporazitelnost, ale také zapříčinila ztrátu na londýnského konkurenta. O dalším vývoji anglické ligy se bude rozhodovat v následujícím ligovém kole, a to 31.1.2015 kdy „Citizens“ zavítají na půdu první Chelsea FC. K dispozici nebudou mít svou novou útočnou sílu W. Bonyho, který reprezentuje rodnou zemi na Africkém poháru národů. To nikterak neubírá na kvalitě MC. Tým z Manchestru se tentokrát bude moci spolehnout na všechny své uzdravené útočníky. Velký tlak bude ležet na zádech útočné hvězdy S. Aguera, který v letošním ročníku nastřílel 14 branek.

Tip redakce na konečné umístění v PL: 2. místo

SOUT

Bezpochyby největší překvapení dosavadního průběhu sezóny je Southampton FC. Kdo by si před začátkem sezóny vsadil, že tým z jižní Anglie bude figurovat mezi první trojicí tabulky a nechá za sebou takové kluby jako jsou Manchester United, Arsenal FC nebo FC Liverpool. Manžerovi R. Koemanovi se rovněž povedl nákup v letním přestupovém období. Z Feyernoordu získal italského útočníka G. Pellého, který se stal dosavadním nejlepším střelcem klubu. Nejlepším nahrávačem klubu je D. Tadic, který přestoupil do anglického týmu rovněž v létě. Southampton FC bude mít ještě hodně práce s uhájením dosavadní pozice v PL, ale kdo ví, může se stát, že ho uvidíme příští rok v Lize Mistrů.

Tip redakce na konečné umístění v PL: 6. místo

MU

Historicky nejúspěšnější klub anglické ligy by chtěl letos odčinit loňské zklamání, kdy se museli fanoušci spokojit se sedmým místem v tabulce. Letošní sezóna bez evropských pohárů pro „Reds“ nezačala o mnoho lépe jak ta loňská. Nový trenér Van Gaal, který usedl na lavičku MU před sezónou, přivedl nejdražší posily v historii klubu, ale i tak je celek z Manchestru „jen“ na čtvrtém místě tabulky. MU táhnou svými výkony především W. Rooney a RvP, kteří nastříleli shodně po 8 gólech. Nejdražší letní přestup Angel Di Maria se rychle sehrál s hvězdami MU. Rudí ďáblové by nejvíce uvítali, kdyby se jim vyprázdnila početná marodka hlavně v zadních řadách.

Tip redakce na konečné umístění v PL: 4. místo

ARS

Stále stejná písnička na severu Londýna. Již několik let se musejí fanoušci Arsenalu obejít bez trofejí. Loňská výhra FA cupu a následného Community Shield to měla změnit. Londýnský celek je momentálně na 5. místě a na vedoucí Chelsea ztrácí úctyhodných 13 bodů. Arsenál má stále stejný problém a tím je početná marodka. Jak se jeden hráč uzdraví, zraní se další. Příznivci londýnského týmu neviděli své hvězdy pohromadě již několik měsíců. Blýskání na lepší časy signalizuje uzdravení několika opor včele s M. Ozilem a T. Walcottem. Pokud se manažer Arsenalu bude moci spolehnout po zbytku sezóny na všechny své hvězdy, kterým se budou vyhýbat zranění, může ještě londýnský celek zamíchat s kartami v PL a promluvit do hry o titul. A. Wenger přivedl v létě na sever Londýna A. Sáncheze, který je bez pochyby nejlepší hráčem Arsenalu.

Tip na redakce na konečné umístění v PL: 3. místo

V tabulkách je k vidění srovnání tabulky PL aktuální sezóny a sezóny 2013/2014.

TAB_1

TAB_2

TAB_3

Pro Skok+ napsal externí dopisovatel Jiří Pejchar.