Představení brankářské techniky “Reverse VH”

Představujeme jednu z technik chytání při rychlém zakončení zpoza brány a střel z mrtvých úhlů – “Reverse VH”. 

Tento zákrok byl přejat od finských florbalových brankářů, hodně ho proslavil brankář Jonathan Quick v play off NHL 2012 a k dokonalosti ho přivedli švédští brankáři. V dnešní době je naprosto klíčový při zvládání situací v těsné blízkosti branky, a to při zakončení zpoza branky nebo střele z ostrého (mrtvého) úhlu. Co se týče náročnosti provedení, jedná se o jeden z nejtěžší zákroků, brankář musí být naprosto přesný, jinak Reverse VH ztrácí účinnost.

Bohužel je v moderním hokeji používán často chybně, až bych řekl nesmyslně. Hlavní nedostatek vidím v jeho přehnaném používání a to i v situacích, kdy Reverse VH prostě není účinný. Brankář musí vědět, „kdy“ zákrok použít.. Je to o tom vytáhnout Reverse VH správným způsobem ve správný čas.

Jakkoliv se může zdát tato technika jednoduchá, není tak snadné tento pohyb zvládnout. Mnoho trenérů si neuvědomuje kloubní rozsah svých svěřenců. Řada brankářů není na používání Reverse VH jednoduše kloubně vybavena. Pak zákrok ztrácí na účinnosti a navíc jsou zbytečně klouby brankáře přetěžovány.

V ukázkách vidíme jednak techniku provedení Reverse VH a ukázky situací z utkání, kdy se tento zákrok často používá.

TZ, cslh.cz