Češi po dramatickém závěru poslali Slováky balit kufry

A-02Předkolo play-off hokejového olympijského turnaje proti sobě postavilo bývalé bratry Česko-Slovensko. O nasazení a očekávaný bratrovražedný souboj do morku kostí nebylo rozhodně nouze. Přednost ve slovenské kleci dostal po výborném výkonu proti Rusům opět Laco, náhradníky mu tak dělala dvojice chytající v NHL (Halák, Budaj). Češi nastoupili bez zraněného Patrika Eliáše.

V první třetině byl k vidění od našich hokejistů úplně jiný obraz hry. Probudili se dosud tápající střelci (Hemský, Červenka a Krejčí) a nalezli jsme recept na úspěšnou přesilovou hru. Ve druhé třetině se tempo začalo pomalu vytrácet. Skóre nejprve navýšil opět Červenka a následně korigoval slovenský sniper Marián Hossa. V úvodu třetího dějství byla k vidění zprvu vcelku nezáživná hra, když se naši přizpůsobili plytké hře soupeře. Hosté zasadili v 50. minutě jedovatý úder v podobě dvou gólů (Hossa, Surový), čímž se postarali o závěrečné drama. Blamáž českého týmu odvrátil pátou brankou kapitán Plekanec, který svým gólem do prázdné klece poslal soupeře balit kufry.

V první třetině rozsekal český vítr slovenskou defenzívu na padrť

Úvod zápasu se rozjel ve vysokém tempu, federální derby nezná bratra od první minuty a hra nabírá postupně velmi vysoké tempo hodné vyřazovacímu utkání play-off. V 7. minutě rozestavil Jágr horskou dráhu v obranném pásmu Slováků, kterým nezbylo nic jiného, než českou hokejovou superstar zastavit faulem.

Přesilovou hru Češi bleskově využili. Aleš Hemský vstřelil první branku, když nejprve vydoloval puk z brankoviště hostů a následně kotouč po ose Kaberle – Voráček – Hemský rozvlnil slovenskou síť z vnitřní strany.

A-04Hned v dalším střídání předvedl český útok Jaromíra Jágra ťukec tří bekhendů. Nejprve Jarda vydoloval puk v obranném pásmu a vyslal rozjetého Plekance, ten bekhendem Laca sice překonal, ovšem nastřelil pouze tyč. Bleskovou dorážkou a jak jinak než bekhendem zvýšil na dvoubrankový rozdíl Červenka. Zapisovatel tak vytahoval své brankové pero již po druhé během 29 vteřin.

Jednu z mála slovenských vlaštovek vyslal v polovině první třetiny Záborský díky špatnému střídání Čechů, Pavelec byl ovšem pozorný.

Utkání dostává ještě větší tempo, zaskočení Slováci se nechtějí smířit s nepříznivým průběžným výsledkem.

Ve 14. minutě hráli Slováci první přesilovou hru, kterou jim doslova nadělil americký sudí Peel. Ten opět ukázal, že svojí optiku nakupuje pravděpodobně někde v Polsku, když potrestal Jágra za podražení v situaci, kdy ve středním pásmu čistě a velmi lišácky obral Pánika o puk. Dovolím si připomenout fakt, že tento sudí dokázal přehlédnout vstřelenou branku v utkání ČR-Lotyšsko, na což ho museli upozornit až rozhodčí v trestném boxu : – )

Přesilovka hostí skončila předčasně po faulu Tomáše Jurča ve slovenském dresu. Po Jágrově návratu z trestné lavice hráli Češi přesilovou hru, kterou dokázali opět využít. Tomáš Kaberle našel mezi kruhama Davida Krejšího, který vymetal všechny ruské pavouky v Lacově brance.

V závěru první třetiny obohacoval Jágrův útok statistiku střeleckých pokusů, která se na konci první třetiny zastavila v poměru 14:6. Těsně před koncem úvodní třetiny se ještě Meszároš pokoušel korigovat skóre, ovšem lobotomií Pavelcových plic mu to tentokrát nevyšlo.

Druhá třetina aneb klid před bouří

ÚA-03vod druhé třetiny patřil opět Čechům, herní převahu doháněli hosté tak tak, případně jako Marián Hossa ve 23. minutě pouze za pomocí faulu. Jágrův útok v následné přesilové hře velmi efektivně kombinoval a Laco nevěděl kam dřív. Ve zbytku přesilové hry dobře zavařoval také Michálkův útok, Slováci se tentokrát v oslabení ubránili.

V další pohledné kombinaci Erata s Voráčkem fauloval opět hráč ve slovenském dresu, konkrétně Chára. V následné přesilové hře ovšem naše hra nebyla tak důrazná a naopak hosté zatápěli před Pavelcovou brankou.

V polovině utkání vyslal svou navštívenku na Lacovu branku také Hemský. Následné minuty patřily jednoznačně naší hře. Útočné kombinace v útočném pásmu střídal Jágrův útok s tím Michálkovým. Následně šla opět na led formace Jaromíra Jágra a ta se následně díky velké chybě Sekery postarala o čtvrtý banán v Lacově kleci. Červenka výborně vystihl nepozornost slovenského obránce a v samostatném úniku přidal svou druhou branku v tomto utkání.

V následné akci se do samostatného úniku dostal také Marián Hossa, ten ovšem s Gudasem na zádech našeho Pavelce překonat nedokázal. Ve 39. minutě složil Hossa repárát na výbornou, když z mezikruží překonal Pavelce přesnou ranou k bližší tyči, tentokrát neměl Ondřej sebemenší nárok.

Chaotická režie utkání ještě ordinuje reklamní přestávku a to pouhých 59 vteřin před koncem druhé třetiny. Holt 50 miliard dolarů se někde vydělat musí : ) V závěru druhé třetiny se kromě již snad stopadesátého tvrdého útoku na Milana Michálka ze strany Zdena Cháry nic nestalo.

Vlažný úvod třetí třetiny vystřídalo velké drama

A-01Poměrně vlažněji vstoupila obě mužstva do závěrečné třetiny. Ve 45. minutě orazítkoval Lacovu brankovou konstrukci střelou od modré čáry Erat. V další šanci tentokrát Chára dělovkou od modré vystřelil Pavelcovi hokejku z ruky, projektil šel naštěstí mimo.

Ve 48. minutě střelec první branky hostů navýšil své konto úspěšných zářezů, když využil své volnosti u levého mantinelu a pohodlně překonal přesouvajícího se Pavelce. Sílící slovenskou herní převahu přerušuje Jágrovo intermezzo v podobě neúspěšného střeleckého pokusu.

Ve 49. minutě dokonal Hitchcockův scénář Sekera, který po přihrávce Bartoviče zredukoval náskok české reprezentace na rozdíl jediné branky.

Sekerův gól polil hosty živou vodou a naši měli najednou plné ruce práce. Aktuální vývoj hry dodával oku diváka zajisté velmi napínavou podívanou. Slovenský závar v naší obranné třetině naštěstí kouskovala reklamní přestávka. Velkou šanci v závěrečných minutách z hole Cháry naštěstí Pavelec vyřešil.

Z následného přečíslení Čechů v poměru dva na jednoho vyřešil Plekanec pouze nastřelenou tyčí. V reparátu našeho přečíslení, tentokrát s Hanzalem na puku fauloval Mezsároš, díky čemuž hrála česká reprezentace v poslední minutě přesilovou hru. V té se pokoušeli o hru bez brankáře hosté, což využil náš kapitán Tomáš Plekanec a pečetil tak výhru domácích na 5:3.

Závěrem …

Češi díky dnešnímu vítězství prodloužili svou sérii účastí ve čtvrtfinále na prestižních turnajích mezinárodní scény, kde byli vždy od zavedení tohoto systému turnaje na mistrovství světa v roce 1992.

Věřme, že si naši převezmou herní pohodu a produktivitu z úvodu dnešního utkání do zítřejšího čtvrtfinále s USA, tedy zápasu o všechno. V tomto utkání na nás zajisté dýchne nostalgická vzpomínka na Nagano 1998, kde jsme ve čtvrtfinále porazili právě USA – jistě mi všichni dáte za pravdu, že historie by se měla opakovat! : – )

Česko vs Slovensko 5:3 (3:0 – 1:1 – 1:2)

Česko: Pavelec (Salák) – Židlický, Šmíd, Gudas, Rozsíval, Z. Michálek, Kaberle, Krajíček – Jágr, Plekanec (C), Červenka – Hemský, Krejčí, M. Michálek – Voráček, Hanzal, Erat – Frolík, Nedvěd, Palát – Novotný.Trenér: Alois Hadamczik

Slovensko: Laco (Halák) – Starosta, Chára (C), Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin, Jurčina, Vydarený – Marián Hossa, Handzuš, Tatar – Jurčo, Ölvecký, Záborský – Miklík, Surový, Bartovič – Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa.Trenér: Vladimír Vůjtek

Rozhodčí: Peel (USA) , Vinnerborg (SWE) – Cameron (CAN), Suominen (FIN)

Střely na branku: 29:32

Vyloučení: 1:5,  Využití: 3:0