TRPĚLIVĚ HLEDÁM SVŮJ STYL, ŘÍKÁ TEREZA ČERNOCHOVÁ A VYDÁVÁ NOVÉ ALBUM ŠKRÁBNUTÍ

Po sedmi letech od vydání debutového alba Small Monstrosities přichází Tereza Černochová s novinkou, která ji představí jako zpěvačku ryze osobitého stylu, ale také jako spoluautorku písní, jež několik let zrály a vyvíjely se. Album Škrábnutí vznikalo v produkci Romana Holého a svými texty přispěli i Lenka Dusilová, Alena Rytířová či Dan Bárta. Album vychází 13. března 2015 a zpěvačka ho pokřtí v rámci koncertů v brněnském Metro music baru a v pražské La Fabrice.

Tereza Černochová k procesu vzniku alba poznamenává: S Jiřím Hutárkem, kolegou z bývalé kapely, jsme vysedávali v jeho pokojíku na brněnském sídlišti a on mi pouštěl svoji muziku, pak mi dal mikrofon, ať zpívám. Se skepsí jsem to pouštěla Romanovi Holému, a on řekl, že je to super, ať na to seženu texty. Já chtěla, aby byly v češtině. Seděla jsem mnoho hodin s textaři, vykládala jim svoje osobní peripetie, myšlenky a pocity. Jindy jsme jen seděli a mlčeli, koukali do papíru, okusovali tužku a já měla pocit, že to nikdy nedáme dohromady. Občas mě něco napadlo, všude jsem nosila papír a tužku a psala si poznámky, pak jim to dala přečíst a začalo to zapadat. Hodně mi to dalo. Potřebuji se rozvíjet víc a víc. Trpělivě hledám svůj styl jak v hudbě, tak v textu, zkrátka nikoho nenapodobuji a jsem přesvědčená, že album Škrábnutí mě k tomu posunuje.“

Tereza Černochová svoji novinku posílá do světa už jako vyzrálá zpěvačka. V jejím hlase je něha, tajemství a jakási vzrušující temnost, nadhled, ale i muzikantská hravost. Tenhle koktejl zdánlivě nesourodých ingrediencí fantasticky míchá, a to nejen v titulním songu, který si do svého nového filmu Pohádkář vybral, režisér Vladimír Michálek.

Škrábnutí je odkazem na píseň Škrábnutí, o kterém svět neví, kterou s textem Zdeňka Borovce před lety jemnocitně nazpíval Karel Černoch. Jeho dcera stejný text, lehce modifikovaný do ženské výpovědi, magicky podává ve skladbě Romana Holého. Ten je jako autor či spoluautor hudby podepsaný pod většinou písní, je producentem desky a hlavním doprovodným muzikantem, programujícím základy, hrajícím na syntezátory, ale i na kytaru nebo bezpražcovou basu, která desce pomáhá dotvořit specifickou melancholickou náladu. Bonbónkem alba je cover skladby Andělé osmdesátkové kapely Dr. Max, který do alba zapadá, jako by byl složen právě teď a právě pro Terezu Černochovou.

Černochová se jako spoluautorka podepsala pod tři písně – Polibky snílků s Milanem Princem, Všeobjímák s Martinou Procházkovou a Vem si mě s Romanem Holým. Písničku Půl otextovala Lenka Dusilová se svým bratrem Markem. Až nastane září napsala zpěvačce „na tělo“ Alena Rytířová, dcera slavného textaře Zdeňka Rytíře. O další texty se postarali Dan Bárta s Alžbětou Plívovou nebo Vratislav Šlapák.

Nové album Terezy Černochové je rozhodně „škrábnutím“, o kterém by svět měl vědět a které pozornému posluchači zajede pod kůži. Supraphon je vydá v pátek 13. března 2015 na CD i v digitálních servisech. Vydání CD podpoří koncertní série, jež odstartuje 31. března v Brně a v dubnu bude pokračovat v Ostravě, Krnově a Třebíči. Pražský koncert spojený s křtem alba se uskuteční 7. dubna v holešovické La Fabrice.

ŠKRÁBNUTÍ/ AKTUÁLNÍ KONCERTY:

  1. 3. Brno, Metro music bar, křest CD/ host Lenka Dusilová
  2. 4. Ostrava, klub Hudební bazar
  3. 4. Krnov, Kofola klub
  4. 4. Třebíč, klub Béčko
  5. 4. Praha, La Fabrika, křest CD/ host Lenka Dusilová

TZ