V PRAŽSKÉ ZOO SE NARODILY STOVKY MLÁĎAT

Jaro je v přírodě především obdobím mláďat. Platí to i pro pražskou zoologickou zahradu, kde se od začátku roku narodilo už 330 mláďat.

Mezi nejčerstvější přírůstky patří tři mláďata vzácné komby jižní, které pražská zoo odchovala historicky vůbec poprvé. Krátce po sobě je na svět přivedly obě samice, které se před více než rokem podařilo získat ze Zoo Bronx v New Yorku. První mládě přišlo na svět 5. března, dvojčata se pak narodila druhé samici 6. dubna. Zoo Praha je v chovu menších druhů komb velmi úspěšná a vede i plemennou knihu. Nejlepší šanci spatřit komby jižní mají návštěvníci ke konci otevírací doby, kdy jsou tyto africké poloopice nejaktivnější.

Mláďata aktuálně návštěvníci naleznou i u veverek kapských nebo oblíbených surikat. A daří se i kopytníkům. Před týdnem se narodilo mládě bizona, které je k vidění spolu se zbytkem stáda ve výběhu nedaleko rozhledny Obora. V horní části zahrady najdou návštěvníci také mláďata antilopy vrané nebo zebry Böhmovy, která přišla na svět před dvěma týdny.

Foto 2

Ptáci v pražské zoo obohatili své řady od začátku roku celkem o 69 mláďat. Jen týden staré mládě jeřába mandžuského uvidí při troše štěstí návštěvníci v Ptačích mokřadech. K světu se mají i dvě mláďata, která se v březnu vylíhla z vajec Matyldy a Matyáše, známého páru orlů východních. Od roku 2007, kdy byl v pražské zoo rozmnožen orel východní vůbec poprvé, se zde tak vylíhlo už 18 mláďat. Mezi další úspěchy patří mláďata amazoňanů brazilských, výrečků filipínských, marabu afrických nebo emu hnědých.

Nejvíc přírůstků však od začátku roku přibylo mezi plazy – celkem 133. Jen za poslední týden se vylíhlo několik leguánků ostnitých, mabují perleťových nebo agam stepních.

Foto 1

TZ

Foto 1: Od začátku roku se v pražské zoo narodilo už 12 veverek kapských. Návštěvníci je najdou v pavilonu Afrika zblízka. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 2: Týden staré mládě bizona je k vidění spolu se zbytkem stáda ve výběhu nedaleko rozhledny Obora. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 3: Mezi nejčerstvější přírůstky patří mláďata vzácné komby jižní. Zoo Praha je v chovu menších druhů komb velmi úspěšná a vede i plemennou knihu. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha