Ve šlágru kola PL se v Londýně body dělily

Nejočekávanější duel 4. kola anglické ligy se odehrál na půdě Arsenalu. Poslední zápas Manchester City prohrál na domácím hřišti 0:1 se Stoke City. Arsenal nedokázal porazit nováčka soutěže ve venkovním prostředí v Leicester (1:1). Londýnský tým doma neprohrál 18 zápasů v řadě. Poslední prohru svého celku viděli fanoušci hned při zahajujícím zápasu loňské sezóny s Aston Villa (1:3).

Nejlepší střelci týmů:
Arsenal: Aaron Ramsey 2
Manchester City: Sergio Agüero 2, Stevan Jovetic 2

Brankáři:
Arsenal: Wojciech Szczesny ve 3 zápasech obdržené 4 branky, průměr 1,33
Manchester City: Joe Hart ve 3 zápasech obdržené 2, průměr 0,67

V obou týmech viděli fanoušci jednu premiéru. Domácím příznivcům se poprvé představil bývalý útočník Manchester United, Denny Welbeck. Hostující dres poprvé oblékla bývalá hvězda Chelsea, Frank Lampard. V úvodu utkání byl aktivnější domácí tým a k první střele se dostal v 7. minutě chilský útočník Alexis Sánchez. Jeho střelu ze střední vzdálenosti bez problémů kontroloval J. Hart.

Útočnou aktivitu svého nového týmu podporoval Denny Welbeck. Po vybojování míče si vyměnil míč s Özilem a svým prvním pokusem trefil boční síť soupeřovi branky. Ve 12. minutě si Arsenal vytvořil obrovskou šanci. Jack Wilshere dokázal uvolnit Dannyho Welbecka a ten ve své velké šanci lobem překonal hostujícího gólmana. Ke smůle všech příznivců Arsenalu se míč zastavil o pravou tyčku Hartovi branky. Ve 13. minutě o sobě také dali vědět hostující hráči. Konkrétně Sergio Agüero a Jesús Navas. Druhý jmenovaný centroval do vápna soupeře a v poslední chvíli odvracel na roh stoper Arsenalu Per Mertesacker. V úvodu utkání byli nejaktivnější útočníci Denny Welbeck a Alexis.

Ve 26. minutě se začali vytahovat hostující hráči. James Milner střelou nad branku ukončil krásnou kombinaci ve vápně se S. Agüero. Na hřišti v té době byli vidět spíše útočníci obou týmů než jejich obrany.

Ve 29. minutě se poprvé měnilo skóre. J. Navas zatáhl míč po pravé straně hřiště a přesným centrem našel ve vápně dobře postaveného S. Agüera. Ten už měl jednoduchou pozici a míč uklidil za záda domácího brankáře. Manchester stále zvyšoval tlak a v další šanci se objevil David Silva. Španělský špílmachr se svou šancí naložil trestuhodně a slabou střelou trefil W. Sczesny.

Nejaktivnějším hráčem Arsenalu v prvním poločase byla letní posila Alexis Sánchez. Neustále byl okopáván hostujícími obránci, kteří ho zastavovali jen za pomocí nedovolených zákroků. Po jednom z nich se ve 40. minutě rozehrával další přímý kop. Zadáci City odhlavičkovali pouze k Mesutu Özilovi. Jeho pokus letěl vysoko nad branku soupeře.

V prvním poločase bylo k vidění několik šancí. Rozdíl ve skóre (0:1) je výsledkem jejich proměňování. Diváci viděli několik podařených kombinací. Oba týmy praktikovaly útočný fotbal a nebály se zaútočit ve větším počtů hráčů.

Na začátek druhého poločasu připravil hostující trenér jednu změnu. Frank Lampard uvolnil své místo bývalému hráči Arsenalu. Samira Nasriho vítali domácí fanoušci hlasitým bučením, a tak mu dávali najevo, co si myslí o jeho přestupu do Manchesteru. Začátek druhého poločasu byl opět v režii Arsenalu. Do další šance se dostal Danny Welbeck, který si naběhl do vápna a střelou k tyči chtěl překvapit hostujícího gólmana. Joe Hart jeho další pokus zlikvidoval a tak skóre zůstávalo stejné.

Na hřišti se pomalu přitvrzovalo a k vidění bylo několik ostřejších faulů, za které byli hráči odměněni žlutými kartami. Netypický zakončovatel se zjevil v další šanci hostujícího týmu. Gaël Clichy svým lobem mířil jen těsně vedle tyče.

V 63. minutě se podruhé v zápase měnilo skóre. J.Wilsher prvním gólem v sezóně vyrovnal dosavadní průběh utkání. Po získání míče uprostřed hřiště se hráči Arsenalu dostali až k vápnu soupeře. Aaron Ramsey svou přihrávkou uvolnil Wilshera a ten z bezprostřední blízkosti skóroval. Stav zápasu 1:1.

Držení

V 67. minutě odešel ze hřiště jeden z nejlepších hráčů zápasu. Hřiště opustil S. Agüero a nahradil ho Edin Džeko.

V 73. minutě hlavičkoval J. Wilshere a našel ve vápně dobře postaveného Alexise Sancheze. Po rychlé střele neměl tentokrát gólman City žádnou šanci. Stav zápasu 2:1. Po vstřelení branky si v oslavné euforii sundal střelec branky dres, a tak viděl zaslouženě žlutou kartu.

Arsenal byl po vstřelené brance při chuti. Do obrovské šance se dostal Aaron Ramsey. Na centr od J. Wilshera však ani skluzem nedosáhl.

Následně vlivem zranění musel opustit hřiště obránce Arsenalu Mathieu Debuchy. Musel být odnesen ze hřiště na nosítkách a byl nahrazen anglickým mladíkem Calumem Chambersem. První prognózy hovořily o vážném zranění kotníku.

V 83. minutě po rohovém kopu vyrovnal utkání řecký stoper Martin Demichelis. Hlavou poslal míč do pravého horního růžku. Domácí gólman si na míč sice sáhl, ale už nestačil gólu zabránit. Stav utkání 2:2.

Střely

Po řádné hrací době se nastavovalo hlavně vlivem ošetřování 6 minut. V 90+3 minutě se mohl hrdinou zápasu stát střídající hráč Edin Džeko. Po centru D. Silvy hlavičkoval do tyčky a Arsenal se štěstím udržel vyrovnaný stav utkání. V 90+4 se na Arsenal valila další pohroma. Tentokrát však londýnskému celku nepomohla tyčka ale lajnový rozhodčí. Samir Nasri gól sice vstřelil, ale až po signalizaci praporkem rozhodčího, Nutno říct že oprávněně, jednalo se o regulérní ofsajd.

Po hvizdu hlavním rozhodčím byl zápas ukončen za stavu 2:2. Arsenal byl celý zápas lepším týmem, ale zejména v nastavení měl veliké štěstí a remíza může být brána jako spravedlivá. Diváci určitě nelitovali návštěvy utkání. K vidění byly krásné góly, mnoho podařených akcí a veliké nasazení na obou stranách. Velmi podařené utkání odehráli střelci zápasu Sergio Agüero, Alexis Sánchez a Jack Wilshere. Dnešnímu utkání přihlíželo vyprodané tribuny a jedním z diváků byl slavný jezdec Formule1, Lewis Hamilton, který je velkým fanouškem londýnského celku.

Zápasový souhrn:

výsledek

Góly: 63. Jack Wilshere, 74. Alexis Sánchez – 28. Sergio Agüero, 83. Martín Demichelis

ŽK: 58. Mathieu Flamini, 62. Nacho Monreal, 75. Alexis Sánchez – 22. Frank Lampard, 24. Pablo Zabaleta, 50. Fernandinho, 64. Sergio Agüero

Sestavy:
Arsenal FC: Wojciech Szczęsny, Nacho Monreal, Laurent Koscielny, Per Mertesacker, Mathieu Debuchy (81. Calum Chambers), Aaron Ramsey, Mathieu Flamini (90+5. Mikel Arteta), Mesut Özil, Jack Wilshere, Alexis Sánchez, Danny Welbeck (88. Alex Oxlade-Chamberlain)
Manchester City: Joe Hart, Pablo Zabaleta, Vincent Kompany, Martín Demichelis, Gaël Clichy, Fernandinho (77. Aleksandar Kolarov), Frank Lampard (46. Samir Nasri), Jesús Navas, James Milner, David Silva, Sergio Agüero (67. Edin Džeko)

Rozhodčí: Mark Clattenburg

Diváci: 60 300

Stadion: Emirates Stadium, Londýn

Pro Skok+ napsal externí dopisovatel Jiří Pejchar.