Vítězem anglické Premier League se stává…

Sledují ji miliony diváků po celém světě. Kdekoliv na světě budete potkávat malé kluky i starší pány v dresech největších hvězd Manchesteru United nebo City, Chelsea, Arsenalu, Liverpoolu atd. Žádná jiná klubová soutěž není tak populární a ostře sledovaná jako Premier League. Ne jinak je tomu v naší redakci, v mém okolí a mezi přáteli. Ale o vtípkách, pošťuchování nebo hecování mezi kamarády tento článek nebude. Je jen pouhým zamyšlením, kdo tento ročník vlastně vyhraje a zvedne nad hlavu pohár pro vítěze.

Obhájcem loňského triumfu je Manchester United, ale po odchodu Sira Alexe Fergusona se jakoby jeho lehkost vytratila. Nový manažer David Moyes to nemá vůbec lehké a v současné době to vypadá, že si příští rok nezahraje ani Ligu mistrů (pokud současný ročník LM nevyhrají). Ačkoliv je tabulka neúplná, do konce soutěže zbývá týmům odehrát ještě osm kol.

Pojďme se nejdřív podívat, jak si týmy v současné době stojí. Záměrně uvádím pouze týmy do osmého místa, protože týmy níže z největší pravděpodobností do hry o titul již nepromluví.

tabulka

V čistě teoretické rovině jsou šance Southamptonu na zisk titulu. Stalo by se tak v historii Premier League úplně poprvé, navíc asi jen za přispění totálního kolapsu týmů nad ním. Rád bych se však podíval na případně oslavy z jihoanglického přístavu.

Manchester United zažívá podivnou sezónu, dobré výsledky střídá s těmi lepšími, ale jak řada osobností po víkendové domácí porážce s Liverpoolem prohlásila, jejich šance na titul jsou také minimální. Jejich role však v boji o titul ještě neskončila. Příští týden v úterý mají Rudí ďábli na programu manchesterské derby a v polovině dubna zajíždí na stadion Evertonu. Takže kartami ještě zamíchat mohou. Při pohledu na tabulku si dovolím tvrdit, že 5. místo a účast v Evropské lize bude pro United úspěch.

Šesté bramborové místo zatím patří Evertonu. Liverpoolský tým by rád do Evropy, nejlépe do Ligy mistrů. Jenže dosáhnout na 4. místo bude pro tým Roberta Martineze velmi těžký úkol. Ztrácejí na něj sice „jen“ devět bodů, ale jejich program na konci sezóny nebude nejlehčí. Postupně doma ještě přivítají Arsenal, Manchester United i City. Pokud by tyto týmy doma porazili, přivezli z venkovních hřišť body navíc, jejich cíl by mohl nabrat ostřejších rysů.

Pátý Tottenham má jako jeden z mála odehraná všechna kola a ztrácí na čtvrté místo 7 bodů. To by se mohlo zdát jako handicap, ale nenechte se mýlit. Z top týmu letošního ročníku už ho čeká jen Liverpool venku. Ostatní zápasy odehraje jen s týmy ze spodní části tabulky. Proto by Tottenham mohl ještě zamíchat pořadí prvních čtyř.

City jsou zatím čtvrtí, ztrácejí na první Chelsea 6 bodů, ale mají odehráno o tři zápasy méně. Navíc výborná forma dává klubu naději, že by mohli oslavit svůj čtvrtý titul (naposledy slavili na konci sezóny 2011/2012). Teoreticky to vypadá krásně, ale realita bude určitě jiná. Citizens musejí dohrát a nejlépe vyhrát dva domácí zápasy se Sunderlandem a Aston Villou. Když přeskočíme další domácí zápas s Fulhamem, následující čtyři zápasy budou rozhodovat o úspěchu a neúspěchu manažera Manuela Pellegriniho. Postupně se Citizens utkají s United, Arsenalem (oba venku), pak doma se Southamptonem a venku s Liverpoolem. Nejtěžší los ze všech. Pokud tyto zápasy zvládnou, budou v Manchesteru určitě slavit.

V Arsenalu pořád pokukují po prvním místě. Proč by taky ne, dlouhou dobu londýnský tým vedl, ale několika zaváháními v tomto roce se o dvě místa propadl níže. Konec soutěže nebude pro Londýňany jednoduchý, tento víkend se potká s Chelsea, za další týden doma se City a pak se představí na hřišti Evertonu. K tomu si tým Arsene Wengera vystřihne v půlce dubna semifinále anglického poháru. Vítězství v poháru je dle mého názoru povinnost, zisk double krásnou odměnou dlouholeté práce Arsene Wengera.

Dostáváme se k týmu Brandona Rodgerse a obrozenému Liverpoolu. Několik let sledovali fanoušci tohoto týmu jen ligové zápasy nebo zápasy FA Cupu. Proto prozatímní druhé místo je pro Liverpool výborným výsledkem a účast v Lize mistrů by jim uniknout neměl. Tým má výbornou formu, dva nejlepší útočníky soutěže, nejvíce vstřelených gólů. Los je navíc také příznivý, doma se ukáží Reds ještě 5x (Sunderland, Tottenham, Man City, Chelsea a Newcastle), venku 4x.

Chelsea vede PL o čtyři body před Liverpoolem a Arsenalem. Navíc hostí v sobotu Arsenal. Zápletka jak má být. Pokud chtějí v Londýně pomýšlet o titulu, tento zápas musejí vyhrát. V ostatních zápasech bude cílem neztratit. Kromě Liverpoolu venku sehraje tým Petra Čecha zápasy se slabšími soupeři. Titul není daleko.

Předpověď Skok+ na konečné pořadí Premier League:
1. Chelsea FC
2. Manchester City
3. Liverpool FC
4. Arsenal
5. Everton
6. Tottenham
7. Manchester United
8. Newcastle United