122 ročník Velké pardubické

Letos se konal 122 ročník Velké pardubické, nejstarší a nejtěžší kontinentální steeplechase cross country. Netradičně již v sobotu z důvodu kolize se zlatou přilbou. Na start se postavilo 23koní, mezi kterými byly takové legendy jako Tiumen, Sixteen, vítězové kvalifikací Ronino, Karlsbad a Trezor. Ze zahraničí dorazili čtyři koně. Valachové Doctor Pat (Irsko), Uncle Junior (Irsko) Maljimar (VB) a Le Jackpot (Slovensko). Všichni očekávali, zda se podaří zvítězit legendárnímu jezdci Josefu Váňovi, držiteli několika rekordů Velké pardubické. V její historii se mu jako jedinému jezdci podařilo vyhrát osmkrát. Čtyřikrát slavil úspěch s Železníkem, jednou s hnědákem Vronského a třikrát s hnědákem Tiumenem. Rekord tratě drží Sixteen s žokejem Josefem Bartošem s časem 8:58:99minuty. Jedinou ženou, které se podařilo zvítězit, byla Lata Brandisová roku 1937.

Podle očekávání to byl úchvatný dostih, ve kterém všechny favority nechala za sebou hnědka Orphee des Blinds s žokejem Janem Faltejskem. Podařilo se jí to nevídaným způsobem start – cíl. V závěrečném spurtu nadělila druhému Roninu s žokejem Jiřím Kouskem deset koňských délek. Třetí skončil Jozef Váňa s Tiumenem.  Na vítezství Orphee des Blinds vypsaly sázkové kanceláře kurz 55:1, což naznačuje, že to nebyl úplně favorit dostihu. Smutné loučení zažila “královna” Sixteen s Josef Bartošem, který po závodě stěží skrýval slzy. Během závodu došly Sixteen síly, tak jí raději v půlce závodu Bartoš odstavil. Bohužel tak svou poslední Velkou pardubickou nedokončila.

Slavnostní zakončení dostihové sezóny se koná 28.října v pražské Chuchli – 93. cena prezidenta republiky. Start prvního dostihu je ve 12:15 hodin.

Výsledky Velké pardubické:

1. Orphee des Blins (ž. Faltejsek, tr. Wroblewski, majitel DS Pegas)
2. Ronino (ž. Kousek)
3. Tiumen (ž. Váňa st.)
4. Maljimar (ž. Reveley)
5. Valldemoso (ž. Andrés)
6. Uncle Junior (ž. Mullins).