Co možná nevíte o burčáku

V dnešním článku bych si dovolil pár zmínek o stádiu zrání vína a to konkrétně o burčáku. Koluje hodně nepravd o tomto nápoji a tak bych rád široké veřejnosti objasnil tajemství okolo tohoto nápoje.

Stádiem burčáku projde každé víno. Je to stav, kdy kvasinky velmi aktivně štěpí cukry na alkohol. Správný burčák má nasládlou chuť, neboť není ještě všechen cukr přeměněn touto reakcí na alkohol. Tím se tento mok stává záludným, neboť lidská teplota udržuje štěpení cukr – alkohol na ideální úrovni. Pokud se ho najednou vypije větší množství, dostaví se zákonitě s časovým posunem stav „přebrání“ neboli opilosti. Ti z Vás, kteří se účastníte „Burčákových pochodů“ víte, o čem se teď zmiňuji. Zvláště doporučuji po požití „moštíku“, jak se často burčák nazývá, odložit jízdu za volantem a podobné aktivity nekonati. Správný burčák trvá pouhé čtyři hodiny a dosahuje teploty až 34 – 26°C.

Při současné moderní výrobě vína, kdy se reguluje teplota kvašení, vinař neboli sklepmistr, vyčlení určité množství moštu pro burčák a u ostatního moštu pro zrání vína hlídá (reguluje) teplotu v rozmezí 14 – 16°C, aby mu „neutekly“ buketní látky.

Teď, když víte, že burčák má trvání čtyři hodiny, udělejte si závěr co Vám to nabízejí prodejci k pití dva měsíce v PET lahvích u silnice. Já osobně obdivuji tyto hrdiny, kteří jdou do dobrodružství a zakoupí si tuto hmotu k požití.

Pokud si chcete pochutnat na pravém burčáku, doporučuji Vám navštívit vinařské obce jižní Moravy.  Vyhlášený a letitý je „Burčákový pochod“ vždy druhou sobotu v říjnu obcemi Mutěnice – Čejkovice. Tam ochutnáte od malovinařů skvělý vinný kvas.

Ať burčáku složím také poklonu, tak tento nápoj obsahuje celou škálu vitamínů B. Čistí krev, má omlazující účinky a doplní Vás energií, pokud to nepřeženete s množstvím. Heslo, že ho máte vypít tolik, kolik máte krve je špatně interpretováno. Leckdo mě to tvrdil, ale vytratilo se, že takovéto množství se má rozložit do sedmi dnů. Jak tedy na to, abyste nápoj udrželi v kvasu a měl ty správné účinky? Nejlépe je vždy určité množství zchladit. Před požitím nechat 2-3 hodiny v pokojové teplotě, kde se samovolně nastartuje reakce kvašení a pak si můžete tuto naší specialitu náležitě užít. Nyní záleží jen na Vás, zda si tento sezónní nápoj oblíbíte nebo na něj zanevřete.

Na závěr důležité upozornění: Burčák ještě není víno a tak si nepřiťukáváme na zdraví. Ve společnosti vinařů je to přímo prohřešek.

 

Láďa Drápal doporučuje.