Ivory Gate – exklusivní rozhovor nejen o nové desce

V podzimním shonu jsme zastihli kytaristu a textaře Štěpána Langera z Kadaňské kapely Ivory Gate, která dle svého vyjádření hraje styl fantasy-world music. V exklusivním rozhovoru pro Skok+ nám Štěpán sdělil některé novinky o kapele a také prozradil kde a s kým bude křest nového alba nesoucí název The Years That Passed.

Můžeš nám na úvod představit vaši kapelu?
Jsme kadaňská kapela, naše zpěvačka Lucie je z Chomutova a do kapely přišla v roce 2004. Sem bych datoval naše nové začátky.  Původně jsme hráli melodický metal, ale postupem času a pod vlivem různých událostí jsme došli až k nynějšímu “stylu”, který by se dal nejlépe popsat jako fantasy-world music. “Fantasy” kvůli textům a celkové atmosféře a “world” hlavně proto, že každá naše písnička je jiná, zrcadlí jiný styl, jinou kulturu a jiný hudební věk. Metal je v tomhle směru relativně omezený. Ale nechci, aby to znělo nějak negativně, metal máme (a budeme mít) všichni z kapely hodně rádi. Kromě mě a Lucie s námi hraje ještě Míra Mužík, můj dlouholetý spoluhráč (kytara, syntezátor) a Aleš Nejepsa (baskytara).

Proč Ivory Gate?
Výraz “Ivory Gate” (Slonovinová brána) se objevil na první desce Rhapsody (of Fire) – Legendary Tales. Všiml jsem si ho a zalíbilo se mi to jako název pro kapelu (šmarja, to už je let!). Když člověk trochu pátrá, zjistí, že se slonovinová brána objevuje např. i v názvu písničky mých oblíbených Fates Warning. Pro mě má však další rozměr: brána do fantazie, kterou má každý v sobě, ale musí ji umět otevřít.

Můžeš nám říct něco o vaší nové desce “The Years That Passed”?
Co můžu říct? No že jsme se na ni načekali! Nahrávali jsme si ji sami na přelomu roku 2011/2012, ale míchal ji profík Vláďa Čížek ze studia ve Vyšším Brodě, který dělá nejznámější české akustické a folkové kapely. Dá se říct, že za malý peníz hodně muziky. Konečně jsme si to vyzkoušeli, a příští desku už budeme dělat určitě celou tam. Máme z ní upřímnou radost. Jelikož jsem všechny náběry a základní edit dělal sám, trvalo to ve výsledku několik měsíců, zvlášť obtížné bylo dohnat některé členy, ale to patří k věci. Když se ptáš na texty, ty píšu všecky sám, jsou v angličtině a za tím si stojím. Všechny překlady a informace si každý najde na našich stránkách. Celý život je přece o hledání. Jinak cédo si vydáváme sami, kdokoliv bude mít zájem, nějaký ten kontakt na nás je také na stránkách.

Kdy Vaše deska spatří světlo Světa?
Nevím, jestli jsi “Světa” napsal záměrně s velkým es, ale líbí se mi to. Deska vyjde na světlo tohoto Světa někdy v listopadu, kdy toho světla je sice míň, ale o to víc ho může svým posluchačům přinést. Moc se na to těšíme! Dali jsme si celkem práci i s obalem, takže je na co se těšit.

Plánujete nějaký křest?
Ano, křest plánujeme na 21. listopadu, je to středa, do kadaňského klubu na Střelnici. Společně s námi tam unplugged vystoupí naši kamarádi – progresivně metaloví Cruel, kterým jsme shodou okolností letos hráli na křtu jejich výborné desky Krutá tráva (hudebně alespoň trochu zasvěcení ví, že jde o slovní hříčku, tak schválně), mimochodem takové EP speciality v jejich tvorbě, neboť také některé své skladby nahráli akusticky. A další hosté by měli být kamarádi z Arcus, kteří hrají historickou muziku a měli by s námi trochu zadžemovat. Různé kapely, různé styly, ale společná záliba ve “světové” muzice.

Po odchodu bubeníka Jirky Novotného a perkusisty Standy Hájka nemáte nikoho za “bednou s blánou”, rýsuje se něco?
No, Standa přestal hrát úplně, je to škoda, budem začínat zase z ničeho, ale tentokrát už to budeme mít aspoň nahrané. Každopádně na křtu s námi zahraje, bude to fajn. Jirka Novotný by se tam měl také objevit, je to velký bojovník, a kdo ví, na perkuse se učí. Poslední dobou jsme se soustředili hlavně na nahrávání a “křest”, každopádně nějaký bubeník nebo perkusista se zájmem o rockovo-folkovou world music bude vítán! Zn. bicí ve zkušebně máme.

Nějaký odkaz, kam si naši čtenáři a Vaši posluchači můžou kliknout?
Hudební ukázky z nové desky jsou k dispozici na našem BandZone profilu  http://bandzone.cz/ivorygate a texty, fotky a další informace na oficiálním webu kapely http://www.ivorygate.net .

Ahoj všem starým i potencionálním fanouškům, díky za váš zájem! – Štěpán Langer

[hubka]