45. ročník ankety Zlatá hokejka vyhrál David Krejčí

DK Rekordních deset prvenství má v anketě Zlatá hokejka o nejlepšího hokejistu České republiky na kontě Jaromír Jágr, letos ale mimořádnou bilanci nerozmnožil. Z prvenství se totiž raduje David Krejčí, anketu vyhrál s náskokem 60 bodů před klubovým spoluhráčem z Bostonu a slaví premiérový triumf. Za druhým Jágrem skončil na bronzovém stupínku Tomáš Plekanec.

Do elitní desítky pronikli díky vynikajícím výkonům také  kapitán plzeňských mistrů republiky Martin Straka nebo vítěz kanadského bodování základní části Tipsport extraligy Martin Růžička – jediní zástupci domácí nejvyšší soutěže mezi oceněnými. Loňský vítěz Patrik Eliáš tentokrát obsadil osmou příčku, příslušnost k desítce vyvolených v porovnání s minulým rokem udrželi kromě útočníka New Jersey pouze Jágr, Plekanec, Pavelec a Voráček.

Čeští hokejisté každoročně sbírají vavříny ve všech světových soutěžích, v uplynulém období tomu nebylo jinak. David Krejčí patřil k nejproduktivnějším hráčům Stanley Cupu, velké finálové bitvy s Chicagem s ním v dresu Bostonu podstoupil také Jaromír Jágr. V domácí nejvyšší soutěži zářili Martin Straka a Martin Růžička, ve Švédsku trhal brankářské rekordy Alexandr Salák. Do elitní desítky se letos prosadilo sedm hokejistů z NHL, gólmany vedle Saláka zastupoval ještě Ondřej Pavelec, jediným oceněným obráncem je Marek Židlický.

Anketu Zlatá hokejka vyhlašují Český svaz ledního hokeje společně se společností BPA sport marketing, letos proběhl už její pětačtyřicátý ročník. Hlasy odevzdali zástupci ČSLH, trenéři reprezentace a mládežnických výběrů, trenéři všech klubů nejvyšší soutěže a sportovní novináři, kteří se věnují lednímu hokeji. Od loňského ročníku anketa probíhá ve třech kolech.

Změna pravidel vyšla vstříc zejména dění v zámořské NHL, aby hlasující mohli zohlednit výkony českých hokejistů ve Stanleyově poháru. Připomeňme, že trenéři, funkcionáři a zástupci médií tradičně vybírají deset nejlepších hráčů s tím, že za první místo dostane hokejista deset bodů, za desáté pak jeden. Uzávěrka prvního kola byla 28. února po skončení základní části Tipsport extraligy, druhého kola pak 21. května – po skončení mistrovství světa. Alespoň jeden hlas dostalo v prvním kole 66, ve druhém 47 hráčů s českým občanstvím, celkem bodovalo 70 hokejistů.

zlata-hokejka-2013_1Konečné pořadí ankety Zlatá hokejka 2013:
1. David Krejčí (Boston Bruins, NHL)         617 b
2. Jaromír Jágr (Boston Bruins, NHL)         557 b
3. Tomáš Plekanec (Montreal Canadiens, NHL)  492 b
4. Jakub Voráček (Philadelphia Flyers, NHL)  400 b
5. Martin Straka (HC Škoda Plzeň)            395 b
6. Marek Židlický (New Jersey Devils, NHL)   340 b
7. Ondřej Pavelec (Winnipeg Jets, NHL)       309 b
8. Patrik Eliáš (New Jersey Devils, NHL)     277 b
9. Alexandr Salák (Färjestad BK, Švédsko)    185 b
10. Martin Růžička (HC Oceláři Třinec)       168 b

Poznámka: U hráčů elitní desítky se po druhém kole anulovaly body, konečné umístění je výsledkem hlasování tipujících ve třetím kole.

Třetí kolo se uskutečnilo do 10. června 2013. Hlasující při něm už vybírali pouze z desítky nejlepších, předchozí body se nazapočítávaly.  Výsledky jubilejního pětačtyřicátého ročníku ankety Zlatá hokejka byly vyhlášeny 22. června 2013 na tradičním galavečeru v karlovarském Grandhotelu Pupp za účasti kamer České televize, který moderovala Iva Kubelková a hosté. Během programu na téma „45. ročník – rekapitulujeme“, který připomněl předchozí ročníky i vítěze ankety, vystoupili například Josef Vojtek, Leona Machálková, Martin Chodúr nebo kouzelník Richard Nedvěd.

Nejúspěšnější hokejisté letošního ročníku ankety Zlatá hokejka převzali ocenění mj. z rukou Vladimíra Martince, Milana Nového, Roberta Záruby, Martina Dejdara a dalších osobností. V rámci galavečera byli vyhlášeni vítězové také tří dalších kategorií. Nejlepším juniorem roku je slávistický útočník Tomáš Hertl, nejlepší hokejistkou Alena Polenská a nejlepším sledge hokejistou Zdeněk Šafránek.

Vítězové dalších anket:

Nejlepší junior: Tomáš Hertl
Nejlepší hokejistka: Alena Polenská
Nejlepší sledge hokejista: Zdeněk Šafránek

Nejvíc vítězství v historii ankety:

10 – Jaromír Jágr
5 – Dominik Hašek
4 – Vladimír Martinec
3 – Milan Nový

zlatahokejka2013.cz