7 podzimních..

Tradiční pivní běh neboli “7 podzimních”, vznikl mezi studenty stavební fakulty ČVUT někdy v 50 letech, trasa se různě měnila, ale vždy to bylo z Malé Strany na Strahov. V 80 letech jej začali pořádat studenti VŠE, nejrychlejší čistý čas byl něco kolem 17 minut, ale trasa byla podstatně kratší než dnes. V dobách největší slávy v 80. a 90. letech se běhu účastnilo kolem sta závodníků. Dnes je účast podstatně nižší, za úspěch se dá považovat, když doběhne do cíle v regulérním čase alespoň 20 běžců. V nedávné minulosti se ještě běhala jarní alternativa “7 jarních”, před několika lety byla pro organizační náročnost a vyčerpanost pořadatelů zrušena. V současnosti se běhu účastní užší parta bývalých spolužáků z ekonomky a ze stavárny, plus další jejich kamarádi, spolupracovníci, rodinní příslušníci a známí.

Povinností závodníků je zkonzumovat v každé ze 7 určených hospod alespoň jedno pivo, počítá se celkový čas, odečítají se čekací doby v jednotlivých hospodách, na regulérní průběh dohlížejí kontroly v každé zastávce. Pro umístění se počítají všechny časy běžců, kteří dorazí do cíle do 22. hod. Start je od 19. do 20. hodiny – trasu je tedy nutné uběhnout za 2 až 3 hodiny hrubého času (což každý, který se v žádné hospodě moc nezakecá a jde alespoň rychlou chůzí, musí zvládnout). Přesně v 19 ale většinou nikdo nevyběhne. Na startu dostane každý účastník kartu, na které je seznam zastávek včetně adres, potvrzuje je každá kontrola, píše se na ní startovní a konečný čas, zapisují se čekací doby, které počítá příslušná kontrola. V cíli tuto kartu závodník odevzdá, komise spočítá časy a určí umístění.

Běh není nijak sponzorován ani honorován, každý účastník si musí zaplatit co vypije, odměnou mu je památeční diplom (který dostane každý účastník včetně hlídek), dobrý pocit a hodnotný zážitek.
Letošní ročník startuje 16. 11. ve výše uvedeném čase v Malostranské pivnici (tradiční start již několik let), Cihelná 3, Malá Strana, Praha 1. Jedná se o orientační běh, proto se trasa předem nezveřejňuje, každý rok se drobně obměňuje, její délka se pohybuje mezi 2 a 3 kilometry, přibližná osa je, dle tradice, Malá Strana – Strahov.

Vyvrcholením je vyhlášení výsledků, dále probíhá volná zábava a nesoutěžní konzumace.