O Svatomartinském

Historie Svatomartinského vína

Oslavy spojené s uvedením Svatomartinského vína na trh nejsou žádnou novinkou posledních let. Naopak. Tradice těchto posvícení je mnohem starší, než se nám může zdát. Jedenáctý listopad byl vyhlášen svátkem k Martinově památce již v sedmém století. Později se v tento den vyplácely daně a desátky církvi. Je to ukončení zemědělského roku, a proto lidé v průvodu přinášeli desetinu své úrody ke zdanění. Tento den se také poprvé ochutnává mladé víno a tradičně se hoduje před začátkem adventní postní doby. Podle vinařů tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II., kdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad chutnými pokrmy z pečené husy a koláči. Svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti.

Martin byl původem voják a žil kolem roku 400 našeho letopočtu. Po odchodu z armády se nechal pokřtít a rozhodl se žít světsky. Zakládal kláštery, putoval po celé Evropě, pomáhal zbídačeným a nemocným lidem. Tímto svým konáním si získal pověst svatého muže a posléze ve francouzském městě Tours si ho lid zvolil za svého biskupa. Martin se ovšem zdráhal jmenování přijmout a ukryl se ve chlévě mezi husy. Ty ho ovšem svým voláním vyzradily, lidé ho našli a ještě týž den k jeho jmenování došlo. Martin umírá 11. 11. někdy kolem roku 400 našeho letopočtu.

Svatomartinská vína jsou první vína ročníku, se kterým si podle tradice můžete přiťuknout na
sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin
. Jedná se o vína svěží a ovocná, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Mají lehkou barvu i chuť a nižší obsah alkoholu, obvykle okolo 12 procent.

A protože mladé víno má vysoký obsah kyselin, který usnadňuje trávení tučných jídel, zapíjí se husa vínem. Svatomartinské víno je mladé víno pocházející z podzimní sklizně. Pokud se vyvede mladé svatomartinské víno, znamená to, že bude kvalitní celý ročník.

Toto víno se nepije jen kolem svátku sv. Martina, může se konzumovat až do konce ledna, maximálně však do začátku jara, poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť i svěžest.

V tomto roce dosáhly hrozny díky ideálnímu průběhu léta a dozrávání výjimečné jakosti, která se odrazí také v kvalitě Svatomartinských vín. Můžeme se těšit na svěží, ovocná, harmonická, příjemně pitelná vína s decentní kyselinkou a jemným aromatickým profilem. Letošní Svatomartinská vína budou hravá s výraznou vůní i chutí ovoce.

A co Vám Láďa Drápal závěrem doporučuje? Využijte i vy v době vrcholícího podzimu ochutnávky mladého vína jako příležitosti pro pobavení a setkání s přáteli nad pohárkem Svatomartinského.

Láďa Drápal