Kam na pivo na Žižkově – Bukowski

Kdysi dávno, jednu pošmournou podzimní neděli, jsme po utkání FC Viktoria Žižkov s kolegou fotografem z redakce přemítali, kde zakončit podařený víkend. Naše kroky nás zavály až do ulice Bořivojova v horní části Žižkova, kousek nad Viktorkou.

Tam v čísle 86 sídlí nenápadný podnik s malým neonovým nápisem Bukowski‘s. Zápisky starého prasáka známe dobře, takže bar pojmenovaný po tomhle bláznivém spisovateli z beat generation nám byl od začátku sympatický. Po vstupu nás překvapila útulnost zařízení, vypadalo to jako u někoho v obýváku, starý vzorovaný koberec na zemi a poličky s knihami a lampičkami. Osazenstvo podniku bylo taktéž v nedělní podvečer ne zcela standardní, bylo totiž úplně plno. To dávalo tušit jedinečností zařízení, a tak jsme nalezli v nejzazším rohu poslední volný stolek a začali zjišťovat, co že je tu tak skvělé, co sem přilákalo půlku Žižkova a rozličnými jazyky hovořící cizince.

            Snímek 001     Snímek 003

Většina návštěvníků pila pivo, tak jsme se barmana iniciativně zeptali, jaké že ho mají. Bylo nám odpovězeno, že je to Ježek, malý pivovar z Jihlavy. Ovšem ten hlavní důvod vysoké návštěvy a ještě vyšší konzumace zlatavého moku právě v tento večer, se ukázala, jak už to v zemích českých povětšinou bývá, cena. Jedno pivo totiž každou neděli stojí pouhých 7 Kč, a tak se tady točí rovnou do litrových plastových nádob, ze kterých si potom každý nalévá sám, tedy americký způsob pití piva (proto tu také asi bývá větší koncentrace Američanů než v jakémkoli jiném žižkovském baru, který jsem měl tu čest poznat). Pivo je to dobré a proti americkému způsobu jeho popíjení také nic nemáme, takže večer se vydařil na výbornou a na konci každý zaplatil krásných 49 Kč (byla přece jenom neděle, takže jsme se drželi zkrátka).

Bukowskis-1

Tím ovšem výčet předností tohoto baru rozhodně nekončí. Kromě již zmíněné domácké, i když díky velmi tlumenému osvětlení a svíčkám i trochu spirituální atmosféry, jsou zde i další lákadla. Úterní večer je věnován dámám a mají tak sangrii, oblíbený portugalský nápoj na bázi vína s ovocem, po celý večer zcela zdarma (kolega se může ke konzumaci teoreticky připojit, ale neměl by vás vidět barman). Dále je zda velká nabídka míchaných nápojů, které sice nekonkurují cenou, ale rozhodně chutí a poctivostí obsahu (můžete zde dostat suverénně nejsilnější Long Island Iced Tea v Praze).

V celkovém výsledku tak Skokplus doporučuje, nejen v neděli či v úterý. Bukowski od nás má 4 hvězdy a rádi (a často) se sem vracíme.