Blíží se futsalové Mistrovství světa – opět s českou účastí

Fotbalový kalendář 2012 nabízí další lahůdku ve formě futsalového Mistrovství světa, které tento rok hostí exotické Thajsko. Poslední titul mistů světa budou obhajovat Brazilčané, kteří před 4 lety suveréně prošli až do finále (při celkovém skóre 62:6) a tam porazili silné Španělsko na penalty 4:3 – zápas skončil 2:2 v normální hrací době i po prodloužení.

Formát turnaje se oproti poslednímu šampionátu malinko změnil. Rozšířil se počet účastníků na celkových 24 (oproti 20 v roce 2008). Letos se bude hrát v šesti skupinách po 4 týmech, kde budou postupovat vždy dva nejlepší celky z každě skupiny a k nim se přidají 4 nejlepší celky z třetích míst. V další fázi turnaje budou týmy (dle svého umístění ve skupinách) nasazeny do předem určeného pavouku – osmifinále, čtvrtfínále atd.

Tým České republiky se na finálový turnaj letos kvalifikoval už potřetí v řadě. Jeho největším úspěchem byl postup ze skupiny v roce 2004 – a to při své první účasti. Před 4 lety ve skupině se Španělskem svůj úspěch z roku 2004 bohužel futsalisté nezopakovali, i když o postup bojovali až do posledního zápasu. V něm museli porazit hráče Iránu. To se jim nakonec nepodařilo a Iráncům podlehli 2:3. Museli se tak spokojit se třetím místem ve skupině (prvním nepostupujícím).

Letos se postup na náš třetí šampionát nerodil vůbec lehce. V kvalifikaci jsme narazili na těžkého soupěře – tým Slovinska. První zápas jsme na slovinské palubovce prohráli 2:0, a když jsme pak doma v odvětě znovu inkasovali jako první gólem Petroviče, nevypadalo to s naším postupem vůbec růžově.  Naši v tu chvíli museli dát minimálně 4 góly, aby postoupili na finálový turnaj. Výborným týmovým výkonem, nacvičenou hrou bez brankáře, skvělou diváckou kulisou a také i trochu díky hrubé chybě slovinské obrany v posledních vteřinách zápasu se to nakonec českému týmu povedlo. Zápas skončil 4:1 a při celkovém skóre 4:3 se tak nakonec z postupu radoval náš tým.

Los futsalového mistroství světa nám letos přisoudil celkem přívětivou skupinu E. Postupně se střetneme s Kuwajtem (3. listopadu), následně s Egyptem (6. listopadu) a skupinu uzavřeme zápasem se Srbskem (9. listopadu).  Pouze Egypt má zkušenosti s turnajem takovéhoto formátu jako je MS. Na turnaj se letos probojovali už po páté v řadě. Pozitivnější zprávou pro nás může být, že naopak Kuwajt a Srbsko takové zkušenosti nemají, jsou na turnaji úplným nováčkem. Přestože se naše skupina může jevit hratelně, nečekají naše hráče vůbec lehká utkání. I tak by však bylo určitě úspěchem, pokud bychom zopakovali stejný výsledek jako v roce 2004 a postoupili ze skupiny do další fáze turnaje.

Soupiska české futsalové reprezentace:

Brankáři – Libor Gerčák, Jakub Žďánský
Hráči – Michal Belej, David Frič, Jan Janovský, Michal Seidler, Zdeněk Sláma, Matěj Slováček, Lukáš Rešetár, Jiří Novotný, Marek Kopecký, David Cupák, Tomáš Koudelka, Michal Kovács

Zápasy českého týmu můžete sledovat na ČT Sport. Turnaj začne už ve čtvrtek 1. listopadu.