Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie, Skalica

Při sklepním hospodářství 20. 10. 2012 v Mutěnicích jsme se na poslední chvíli dozvěděli, že za hranicemi v královském městečku Skalica probíhá „Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie“, což po česku znamená Den otevřených sklepů na Vinné cestě Záhoří.

Slovenské město Skalica je zajímavé svou historií. Od roku 1372 uherské svobodné královské město bylo kdysi jedno z největších a nejvýznamnějších měst na dnešním Slovensku. V 17. století přijalo značný počet pobělohorských exulantů z českých zemí. Dosti zachované historické jádro je dnes městskou památkovou zónou. Mimo jiné se vyznačuje jedinou zachovalou románskou hradní rotundou na Slovensku, která pochází z 12. století. Kromě již zmíněných zajímavostí zde můžete obdivovat zbytky gotických městských hradeb ze 14. století, gotický farní kostel a klášter františkánů z druhé pol. 15. stol., kostel a klášter milosrdných, barokní komplex budov ze 17. stol., měšťanské domy a paláce ze 17. – 18. stol., Slovenský kulturní dům od D. Jurkoviče, mozaiky M. Alše a pomník J. Amose Komenského.

 

[youtube]http://youtu.be/bW6Ym0lB1as[/youtube]

Vinařství se ve Skalici začalo rozvíjet v polovině 15. století. Skalické vinohrady jsou typické drobnou architekturou nazývanou „búdy“. Jsou to až 200 let staré vinařské domečky, které slouží na zpracování a uskladnění vína. Na okolních svazích jich vyrostlo na 500, čímž se Skalica zařazuje mezi města s největším počtem vinohradů na jednoho obyvatele. Město proslavilo zejména červené víno s jeho silnou aromatickou vůní, trpkou a zároveň lahodnou chutí, nezaměnitelnou barvou a pozitivními zdravotními účinky. Mezi nejvyhledávanější skalické víno patří Skalická frankovka a Skalický rubín.

Narychlo jsme sehnali milou a ochotnou řidičku, která nás do Skalice bezpečně dovezla. Překvapilo nás, že jsme na místě nenašli žádnou upoutávku na tuto akci. Přesto se nám podařilo vypátrat informační centrum (Vinotéka u františkánov), kde nás hlavní vedoucí paní Jana Krúpčiková, přivítala plynulou češtinou. Od ní jsme se dozvěděli, že tato akce je „mladá“, probíhá teprve třetím rokem. Vstupné bylo 20EU a zahrnovalo degustační skleničku, kupóny s označením čísla búd a tzv. Vinohradnícky pas s plánkem búd. Tento pas nás opravňoval využít všechny nabízené služby, které byly na této akci v nabídce. Kromě ochutnávky vín s malým občerstvením jsme mohli využít i kyvadlovou dopravu mezi vinařskými tratěmi a koupit si lahev vína dle vlastního výběru za kupóny, které byly součástí pasu. Takto vybaveni jsme vyšli do ulic městečka hledat první sklep. Neznalí poměrů a s plánkem v ruce, který neobsahoval názvy ulic, pouze lokalit jsme trochu bloudili, než jsme s pomocí místních našli sklep číslo 1.

Sklepem číslo 1. začala naše ochutnávka, která z časových důvodů skončila sklepem číslo 10 z celkových 39.

[youtube]http://youtu.be/P8yF0iuESUc[/youtube]

 

Zdejší vinaři nás přesvědčili, že v kraji se železitou půdou se opravdu daří červeným odrůdám, zejména pak Frankovce, se kterou jsme se potkali ve všech navštívených sklepích. S bílými víny to bylo jak na houpačce. Exkluzivní bílá vína střídala i hodně naoxidovaná, což jsme domácím vinařům vytýkali. Přesto jsme všude byli velmi vřele přijati a to, že bratr Slovák nemá rád Čechy je milné a falešné. Byli jsme přizváni i k vinaři, který se této akce neúčastnil, a přesto nás pozval na pohárek právě proto, že mluvíme česky. Z celé návštěvy máme velmi dobrý dojem, byla pro nás inspirativní a zároveň jsme rádi pozvali vinaře ze Skalice k nám do Mutěnic na Pochod Slováckem druhou říjnovou sobotu.

Věřím, že tento námi navázaný vztah budeme v budoucnu rozvíjet. Dobré víno nezná hranic J

Láďa Drápal

 

[pe2-gallery album=”aHR0cDovL3BpY2FzYXdlYi5nb29nbGUuY29tL2RhdGEvZmVlZC9iYXNlL3VzZXIvc2tva3BsdXMuY29tL2FsYnVtaWQvNTgwNDA0NzUwODg5MDMzMDY1Nz9hbHQ9cnNzJmFtcDtobD1lbl9VUyZraW5kPXBob3Rv”]