Božský Leo opět exceluje, tentokrát na Wall Street

Nový film Vlk z Wall Street (v originále The Wolf of Wall Street – česká distribuce tedy, jak je zde dobrým zvykem, výjimečně název nezprznila) opět dokazuje hereckou vyspělost Leonarda DiCapria, kterým nám zraje jako víno. Po filmech jako Gangy New Yorku, Letec nebo Shutter Island jde o další povedenou spolupráci režiséra Martina Scorseseho s jeho dvorním hercem DiCapriem.

Film má velmi dlouhou stopáž, rovné 3 hodiny, ale je tak nabitý dějem a odsýpá, že to divákovi vůbec dlouhé nepřijde. Scorsese potvrzuje pověst brilantního filmaře, který dokáže divákovi skvěle předat skutečný příběh Jordana Belforta, burzovního makléře a šikovného prodejce z doby divokých 90. let, kdy burzu ovládaly telefony a na nich prolhaní vtíraví makléři, kteří byly schopni vydělat miliony dolarů v řádu hodin. Nelegální praktiky mu brzy vynesou neskutečné bohatství a party může začít.

wolf-of-wall-street-leo-dicaprio

Role šitá na tělo přesně Leovi, kdo jiný by takhle zahrál zlatého hocha, jehož životní styl zahrnuje ty nejdivočejší party, hektolitry nejdražšího alkoholu, snad všechny druhy drog a nejrůznější sexuální praktiky v množství, ve kterém se neprovozují ani v Las Vegas. Nabízí se paralela s Velkým Gatsbym, i když ten byl charakterově kladný a obsahoval poselství o moderní kapitalistické společnosti. Zde máme pocit, že Leonardo zhýralého pána burzy ani moc hrát nemusí.

Film je velmi zábavný, ale zároveň i velmi reálný, prostě tomu všemu můžete věřit a ještě je to umocněno kamerou, která navozuje atmosféru 90. let. Některé rádoby hluboké scény klidně mohly být v rámci zkrácení filmu vynechány, ale většina filmu je prostě divoká party jízda a divák se zkrátka baví. A například krátká scéna s Matthew McConaugheym je prostě výborná. Jeho jedinou úlohou je vysvětlit DiCapriovi, že Wall Street jsou jen děvky a kokain a pak mu předvede podivný rituál, který připomíná nějaký indiánský válečný tanec a tím jeho úloha v celém filmu končí.

Jde spíše o formu, než o nějaký hluboký obsah, ale ta forma je sakra dobrá. Sečteno podtrženo Skokplus doporučuje a dává 80%. Malé praktické doporučení na závěr vzhledem ke stopáži – před příchodem do sálu si nezapomeňte (jako já) odskočit:)