Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015

Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 začne přesně za rok: adrenalinovým kouskem švýcarského provazochodce a zvukem nových zvonů

Plzen2015_DavidDimitri_mail1

I když projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury začne až za rok, kromě celoročního programu získává již nyní přesné obrysy také samotné zahájení 17. ledna 2015. Jeho scénář tvoří umělecký šéf projektu Petr Forman, který pro spolupráci oslovil například uměleckého ředitele Barcelonské cirkusové školy Roberta Magra.

Věříme, že se do slavnostního zahájení zapojí celá Plzeň. Lidé se na náměstí sejdou několika pestrými průvody symbolizujícími jak řeky, na jejichž soutoku město leží, tak i základní myšlenky celého projektu,“ říká na úvod Petr Forman. Chvíle napětí přinese účast švýcarského provazochodce Davida Dimitriho, kterého doprovodí další domácí i zahraniční umělci a akrobaté. „Večer, který odstartuje projekt Evropského hlavního města kultury, bude plný hudby, obrazů, napětí a emocí,“ říká Petr Forman.

Příští týden Plzeň navštíví známý britský spisovatel Frank Cottrell Boyce, autor scénáře zahajovacího ceremoniálu londýnské olympiády v roce 2012 a scénáře pro film The Railway Man, který právě vstupuje do kin s Colinem Firthem a Nicole Kidman v hlavních rolích. „Frank přijede spolu s Johnem Wassellem, zakladatelem a producentem britského souboru Walk the Plank, který se specializuje na velkoformátové venkovní produkce. Zapojili se například do slavnostního zahájení v Turku v roce 2011, v Liverpoolu připravovali zahajovací i zakončovací ceremoniál Evropského hlavního města kultury 2008. Budeme se bavit o možnostech spolupráce na programu pro Plzeň 2015, především v souvislosti se slavnostním zahájením,“ prozrazuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Plzen_nám_Republiky_mail

Hudbu pro slavnostní zahájení tvoří jeden z nejvýraznějších českých současných skladatelů a dirigentů Marko Ivanovič. Původní skladba, která vzniká pouze pro tuto příležitost, vyvrcholí prvním rozezněním nových zvonů v plzeňské katedrále. „Velmi si vážím iniciativy lidí kolem sbírky Ze srdce zvon a přístupu pana biskupa Radkovského, kteří souhlasili s tím, že nové zvony v katedrále zazní právě při zahájení Evropského hlavního města kultury,“ vyzdvihuje Petr Forman.

Oslavy se poté přesunou i do okolních částí města – jak venkovních, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, tak i do prostor historických domů, dvorků, kulturní sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a hudebních klubů.

Kromě zahraničních jmen se do zahájení zapojí i místní umělci. „Mojí touhou je spolupracovat se všemi místními hudebními tělesy, sbory a muzikanty. Už teď jsme ve spojení s konkrétními plzeňskými hudebníky, kteří by se na tom jedinečném zážitku měli podílet,“ přibližuje Petr Forman.

 

Plzeň 2015 nabídne po celý rok přes 50 velkých kulturních událostí ve veřejném prostoru a přes 600 dalších akcí. Žánrově se program rozprostře od divadla, přes hudbu, výstavy, architekturu, tanec, performance, výtvarné instalace až po komunitní programy a vzdělávací projekty. Obyvatelé i návštěvníci Plzně se mohou těšit například na festival světla, celoroční sezónu nového cirkusu, na devět týdnů baroka, monumentální oslavy 70. výročí konce války, výtvarné instalace ve veřejném prostoru, na výstavy Jiřího Trnky, Ladislava Sutnara, současného designu nebo na díla ze sbírek muzea Villa Stuck v Mnichově a galerie Lenbachhaus. V rámci projektu se otevře kulturně-komunitní centrum v bývalém pivovaru Světovar, další industriální areály i nové divadlo. Velký důraz kladou pořadatelé také na zapojení obyvatel a udržitelnost i po skončení projektu. Celkový rozpočet činí 420 miliónů Kč. Hlavními donátory jsou město Plzeň, Ministerstvo kultury České republiky, Evropská unie a Plzeňský kraj.

Přerod Plzně v kulturní metropoli České republiky začne již na podzim 2014, kdy v centru města zakotví Manège Carré Senart, magická manéž Françoise Delarozière, výtvarníka pařížské divadelní společnosti Royal de Luxe, pro kterou vytvořil řadu obřích loutek chodících ulicemi měst.

"L'Homme Cirque"

Více informací o Plzni 2015 na www.plzen2015.eu.

 

 

Příběh Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015

V roce 2008 se Plzeň rozhodla přihlásit do soutěže o právo užívat titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Ve vyrovnaném finále v roce 2010, ve kterém se rozhodovalo už jen mezi dvěma kandidáty, porazila Plzeň Ostravu o pouhý jeden hlas. Od října 2010 pak existuje společnost Plzeň 2015 o.p.s., kterou založilo město Plzeň, aby připravila program pro rok 2015. Projekt je stále otevřen pro korporátní partnery, jak v kategoriích hlavních partnerů, tak jednotlivých akcí.

 

 

10 důvodů, proč se v roce 2015 vydat do Plzně a okolí:

  • celoroční sezóna nového cirkusu se špičkovými zahraničními soubory
  • výstavy světových i předních českých umělců v Západočeské galerii
  • nově otevřené bytové interiéry vytvořené Adolfem Loosem v Plzni
  • unikátní kulturní prostor Světovar přestavěný z budovy bývalého pivovaru
  • nová budova Divadla J. K. Tyla, která se stane nejmodernějším divadelním prostorem u nás
  • poprvé v Evropě vystavená sbírka maorských portrétů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera
  • současný design v prostoru Plzeňského pivovaru
  • netradiční objevování barokních památek v Plzeňském kraji
  • supermoderní 3D planetárium v Science Centru Techmania, první svého druhu v České republice
  • přívětivé město se skvělými službami průvodci a … nejlepším pivem přímo od zdroje J

 

Fakta a historie projektu Evropské hlavní město kultury

Plzeň byla 8. září 2010 mezinárodní porotou vybrána jako kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015 za Českou republiku, kdy ve finále soutěže zvítězila nad Ostravou. Oficiálně titul EHMK 2015 Plzeň získala schválením Radou ministrů kultury v Bruselu 19. května 2011. Podíl státu na financování projektu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR odsouhlasila vláda ČR 10. srpna 2011. Společnost Plzeň 2015, o.p.s., vznikla začátkem roku 2011 za účelem koordinace a přípravy projektu EHMK 2015. Realizační tým se ve své práci drží linie přihlášky, se kterou město titul získalo. Cílem je zapojit hlavní kulturní aktéry města do realizace projektu, posílit jejich aktivity a zviditelnit plzeňská témata. Předpokladem je garance kvality programu ze strany místních i mezinárodních odborníků, inspirace dobrou praxí z České republiky i zahraničí.

Evropské hlavní město kultury je považováno za jeden z nejúspěšnějších projektů EU. Je určen pro města, význam má ale pro celý region. Město, které se pro daný rok stává evropskou kulturní metropolí, je vyhledávaným cílem mnoha turistů. Nezanedbatelné jsou ekonomické přínosy projektu. Titul Evropské hlavní město kultury měl dosud pro všechna města dlouhodobý pozitivní dopad v oblastech ekonomického a sociálního rozvoje, nárůstu cestovního ruchu, obnovy kulturních zařízení a infrastruktury a rozvoje kreativního průmyslu s pracovními místy.

Hlavní témata projektu Evropské hlavní město kultury lze vnímat dvěma dimenzemi: první v rámci evropského rozměru podporuje spolupráci mezi umělci a kulturními subjekty členských zemí EU, druhá vyzdvihuje kulturní bohatství Evropy. Prioritami jsou spolupráce v rámci mezinárodních kulturních sítí, koprodukční projekty a společné projekty se zahraničními partnery s cílem poukázat na kulturní bohatství země i města, zdůraznění rozmanitosti kultur a rozšíření programu stávajících festivalů, které tato kritéria splňují.

Projekt podněcuje občany k účasti a zájmu o kulturu jiných zemí, z hlediska udržitelnosti spoluvytváří dlouhodobý kulturní a sociální rozvoj dané oblasti. Udržitelnost projektu v Plzni naplňují projekty Světovar, Everfund, Pěstuj prostor, posílení mezinárodních kontaktů a mobilní aplikace, které budou sloužit i po roce 2015. Spolupráci s občany a kulturními aktéry symbolizují projekty Arts managementu, koprodukce kulturních událostí roku 2015 s místními kulturními organizacemi a aktéry i fenomén dobrovolnictví, který je pro realizaci projektu velmi významný. Již dnes jsou zapojeny desítky organizací a aktérů z Plzně a regionu. Realizaci projektu pomáhá více než 100 dobrovolníků.

Témata projektu Plzeň 2015:

Umění a technologie

–          Odkaz Adolfa Loose

–          Kreativní inkubátor na Světovaru

–          Sezóna nového cirkusu a tance: 20 představení po celý rok

Vztahy a city

–          Zahrada Jiřího Trnky

–          Od loutky k virtuální realitě

Příběhy a prameny

–          9 týdnů baroka: pouti, cesty, stezky, ohrožené a zaniklé kostely

–          Světovar a industriální dědictví

–          Slavnosti svobody 70 let konce druhé světové války

–          Průvodce po Plzni a paměťové projekty

Tranzit a menšiny

–          Světovar jako dům evropských kultur

–          Projekty ve spolupráci s bavorskými partnery

–          Historické a poutní cesty regionu

–          Autobus 2015

–          Bohumír Lindauer