Brněnský Pegas – špičkový minipivovar

Brňěnský Pegas – špičkový minipivovar

V samotném srdci Brna, co by kamenem dohodil od hlavního náměstí, se nachází původní minipivovárek s okřídleným koněm ve znaku. Možná na první pohled z venčí vypadá toto místo jako malá útulná hospůdka, ale když jednou vkročíte, nebude se Vám chtít už odejít. Zjistíte, že se nacházíte uprostřed rozlehlého propletence místností, každá lehce tématicky odlišná, tu rostou chmelové šišky, tu historické plakáty z 1. republiky a ejhle, i překrásné měděné varny se tu honosí.

Zkrátka překrásná stylová restaurace, která snese nejpřísnější kritiku, i v konkurenčním pivním Německu by se Pegas určitě neztratil, ono to tu tak lehce německou pivní kulturou dýchá avšak v počeštělé verzi.

 

Historie

Minipivovar byl vybudován jako jeden z prvních v ČR po roce 1989 a na Moravě jako první vůbec. Nápad přestavět budovu, jejíž základy pochází ze 14. století (o čemž svědčí historické vykopávky zapůjčené Moravským archeologickým ústavem), vznikl v roce 1990 a již v září roku 1992 byl pivovar uveden do provozu.

 

Výroba piva

Téměř 80% produkce se zkonzumuje v pivovarské pivnici. Zbytek se rozváží v regionu Brno a v jeho okolí. V současné době se produkuje světlý a tmavý ležák, pšeničný speciál a polotmavý 16-ti stupňový speciál GOLD.

Piva se zde vaří hlavně z českých surovin a jsou chloubou pro místní domorodý lid. Co kus to originál, já začal českým stoutem, kam se přidává slad vyrobený z ovsa, a ač černá piva nemusím, toto mě odzbrojilo, plná a jemná chuť, perfektní říz. To nejlepší ale přišlo v zápětí, poctivá 12ka, výrazná chuť chmele, tak jak to máme rádi, výjimečná hořkost, pivo jak křen. Pro dámy můžu doporučit pšeničný speciál podávaný s plátkem citronu.

Co jsem ale ještě nezmínil je, že tyto originální piva se skvěle snoubí s nabídkou jídel. Vhodně poskládané menu zaručí mimořádný gurmánský zážitek. Vybral jsem si kachnu na víně a můžu Vám říct, že od teď už nechci kachnu připravovanou jinak, ale ani s pivovarským guláškem či svíčkovou nemůžete šlápnout vedle. Nabídka je pestrá a věřím, že budete příjemně potěšeni.

Oáza odpočinku, skvělého piva a chutného jídla, co více si v Brnečku přát. Určitě zavítejte, Skok+ může jedině doporučit. A kdybyste to náhodou s konzumací piv přehnali, tak v prvním patře Vás ubytují ve svém hotelu.

www.brnopivovar.hotelpegas.cz