Česko podlehlo USA

Většina sportovních fanoušků by si pod takovým názvem představila spíše hokejový zápas, navzdory tomu má USA také svou fotbalovou reprezentaci. Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Většina sportovních fanoušků by si pod takovým názvem představila spíše hokejový zápas, navzdory tomu má USA také svou fotbalovou reprezentaci. Fotbal v USA „Soccer“ se nemůže v oblibě a popularitě srovnávat se sporty jako baseball, americký fotbal nebo basketbal. Za poslední desetiletí udělal fotbalový svaz v USA veliký kus práce, fotbal zpopularizoval a přivedl k němu mnoho mladých lidí. Výsledky nenechaly na sebe dlouho čekat. Osmifinálová účast na posledním MS v Brazílii hovoří sama za sebe. Výběr USA přijel, navzdory povedenému šampionátu, na přátelské utkání do Prahy jen s deseti hráči, kteří se úspěšného šampionátu zúčastnili. Trenér USA, J. Klinsmann, přivezl mladý ambiciózní celek s mnohými nováčky v dresu „A“ týmu.

Na druhé straně proti německému trenérovi v amerických službách stál pan P. Vrba. Pod vedením pana Vrby český reprezentační tým stále čeká na první výhru. Kdy jindy něž dnes (3. 9. 2014), a to šest dní před startem kvalifikační skupiny ME, by zvedla sebevědomí výhra celému fotbalovému týmu. Mnoho českých fanoušků si pokládalo otázku, jak budou hrát ostrý zápas dvě české hvězdy, které jsou ve svých domácích klubech prakticky nevytěžovány. Řeč byla samozřejmě o českém kapitánovi národního týmu, Tomáši Rosickém a jedničce v české brance, Petru Čechovi. První jmenovaný na startu nové sezóny odehrál jen 4 min v nastaveném čase ligy mistrů v zápase Besiktas JK vs. Arsenal FC. Druhý jmenovaný do hry v letošní sezóně nenastoupil vůbec.

Základní sestavy:
Česko: Petr Čech, Pavel Kadeřábek, Václav Procházka, Michal Kadlec, David Limberský, Petr Jiráček, Vladimír Darida, Václav Pilař, Tomáš Rosický, Ladislav Krejčí, Matěj Vydra
USA: Brad Guzan, Fabian Johnson, Michael Orozco , John Brooks, Timothy Chandler, Alejandro Bedoya, Joe Corona, Mikkel Diskerud, Joseph-Claude Gyau, Jozy Altidore, Julian Green

Samotné utkání na pražské Letné začalo velice vlažným a opatrným tempem. První střely se Letná dočkala v 17. min. Útočník Gyan přízemní střelou ze střední vzdálenosti prověřil pozornost P. Čecha, který jeho pokus bez problému zlikvidoval. Český tým dal o sobě poprvé vědět až v 19. minutě, kdy po kombinaci M. Vydry, V. Daridy a Pilařově krásné přihrávky na Krejčího se český tým dostal rychlým přechodem až do vápna soupeře, kde akci přerušil v poslední chvíli obránce J.Brooks.

Po nepříliš přesvědčivém úvodu nad Českem vysela další hrozba a to v podobě brzkého střídání Jiráčka, který se po několikáté po odehrání balónu chytal rukou za stehenní sval. První českou střelu ve 22. minutě zaznamenal Pilař, který levou nohou vyzkoušel Guzana.

Ve 32. minutě USA zahrálo nepříliš povedeně rohový kop a míč se dostal až k M. Vydrovi, který pohotovou přihrávkou vyslal do šance českého kapitána. Tomáš Rosický se dostal do velice slibné šance až do vápna soupeře, kde nešťastně vyhodnotil situaci. Zvolil přihrávku šajtlí na rozeběhnutého Daridu, který skluzem netrefil odkrytou branku soupeře. Můžeme jen spekulovat, co by se stalo, kdyby Rosický volil přímou střelu, když byl tváří tvář americkému brankáři.

Otřepané pravidlo nedáš, dostaneš, se naplnilo ve 39. minutě. Po velice špatné rozehrávce rukou P. Čecha na V.Daridu český středopolař míč nedokázal zpracovat v obležení tří protihráčů. Diskerud byl ten, který o míč obral českého záložníka a prakticky nikým neohrožený se řítil na osamoceného brankáře. Petr Čech první střelu chytil, ale ta se nešťastně pro český tým odrazila k Beboya. Který se do odkryté branky nemýlil.

Od vstřelené branky americký tým převzal iniciativu a svým důrazem přehrával český výběr. Ve zbytku poločasu soupeř v poklidu kombinoval a kontroloval hru.

Po prvním poločase veškeré statistiky utkání hovořily pro výběr J. Klinsmana. Držení míče 43% – 57 %, střely na branku 2 – 6. Český celek si za poločas vytvořil pouze dvě šance, chyběl pohyb hráčů a dominovala špatná rozehrávka.

Do druhého poločasu udělali oba trenéři několik změn. Česko – odešli: Kadeřábek, Pilař, Jiáček. Přišli: Řezník, Petržela, Vácha. USA – odešli: Orozco, Guzan. Přišli: Ream, Rimando.

Držení

Tam kde první poločas skončil, začal ten druhý. V 52. minutě po Bedoyově střele se míč nebezpečně stočil, ale Petr Čech s menšími problémy jeho pokus zlikvidoval. Týmu USA nadále nechybělo sebevědomí a pokračoval ve své hře. V 60. minutě si americký hráč faulem na rozběhnutého Koláře řekl o žlutou kartu, ovšem maďarský sudí se rozhodl, že v tomto přáteláku rozdávat karty nebude. Následně po faulu si český tým vytvořil první velkou šanci v druhém poločase. Po odvrácené standartní situaci se k odraženému míči dostal Tomáš Rosický, který nádhernou přihrávkou za obranu uvolnil Krejčího, který pohotově zakončoval. Střídající brankář Rimando byl proti vyrovnání výsledku a rozštěpem slibnou příležitost zlikvidoval.

Také český tým se konečně osmělil a začal přitápět hostujícímu týmu. V další šanci se po přetaženém centru Řezníka objevil Limberský, který ještě chtěl vracet míč před branku soupeře, kde si ho málem hostující obránci sami srazili do vlastní branky. Ze stejného závaru ještě zakončoval V.Darida a americký spasitel Rimando byl opět na svém místě. Celá šance skončila jen dalším rohem pro český tým.

Postupně oba trenéři připravovali další střídání, ze hry odešel střelec branky Alejandro Bedoya a nahradil ho E. Hyndman. Krejčí pustil na hřiště D. Pudila a v 79. minutě Darida uvolnil místo B. Dočkalovi. Brzy se do hry zapojil střídající D. Pudil, který po krásném centru Petrželi z levé strany překopl branku o několik metrů.

V 85. minutě se snažil nepříznivý výsledek změnit nikým nehlídaný Řezník. První pokus zlikvidoval skvěle chytající brankář USA a druhá střela šla vysoko nad branku.

Stal se Rimando hrdinou druhého poločasu? Český tým se dostával do tlaku a do šancí, ale USA nadále držela jednogólové vedení. V 89. minutě se do další obrovské šance dostal D. Pudil, ale Rimando jednou z končetin míč vytlačil mimo bránu a český tým už pomalu věděl, že se bude muset po zápase poklonit americkému brankáři.

Střely

Rozhodčí nastavil 3 minuty nad rámec normální hrací doby, ve které už se jen připomenul americký hráč A. Morales, který viděl za svůj brutální zákrok na D. Pudila první žlutou kartu celého utkání.

Po závěrečném hvizdu bylo patrné zklamání z očí českých reprezentantů. Český výběr prohrál s USA 0:1 a před startem kvalifikační skupiny o EURO 2016 mají o čem přemýšlet. Co naplat že si český tým vytvořil 4 veliké šance, když žádnou z nich nedokázal proměnit. Na zlepšení českého výkonu došlo na posledních 25 minut, ale to už na změnu výsledku nestačilo.

Zápasový souhrn:
výsledek

Góly: 39. Alejandro Bedoya
ŽK: 90. Alfredo Morales

Česko: Petr Čech, Pavel Kadeřábek (46. Radim Řezník), Václav Procházka, Michal Kadlec, David Limberský, Petr Jiráček (46. Lukáš Vácha), Vladimír Darida (79. Bořek Dočkal), Václav Pilař (46. Milan Petržela), Tomáš Rosický, Ladislav Krejčí (69. Daniel Pudil), Matěj Vydra (46. Daniel Kolář)

USA: Brad Guzan (46. Nick Rimando), Fabian Johnson, Michael Orozco (46. Tim Ream), John Brooks, Timothy Chandler (63. Greg Garza), Alejandro Bedoya (67. Emerson Hyndman), Joe Corona (63. Brek Shea), Mikkel Diskerud (63. Alfredo Morales), Joseph-Claude Gyau, Jozy Altidore, Julian Green

Rozhodčí: Vad – Kispál, Tóth (všichni Maďarsko)
Diváci: 12.624

Stadión:Generali Arena, Praha

Pro Skok+ napsal externí dopisovatel Jiří Pejchar.