Arrivederci Italia! Město mořem, moře městem

Benátky, město vystavěné na vodě navzdory přírodě. Město, které známe všichni, a možná máte pocit že důvěrně. Ale věřte, dokud jste se neztratili mezi jeho mosty a uličkami, nevíte o Benátkách zhola nic.

Ještě před tím, než se podíváme na ostrov, do samotného jádra starého města, zamíříme do kempu Rialto. Zpátky na severu Itálie je na začátku října už chladněji a poprchává, pronajímáme si proto raději stan. Sice jsou v něm jen dvě postele a mezi nimi 15 centimetrová škvírka, ale nám to, po týdenním spánku na zemi, připadne jako hotel. Dojem z ubytování výrazně kazí nechutně špinavé zázemí, kde se bojíme na cokoli sáhnout, natož si odložit věci na některou z nerozbitých poliček. Jednou z mála výhod je autobusová zastávka přímo před bránou kempu a dojezd do centra během 10 minut.

Autobus nás doveze na Piazzale Roma, hlavní dopravní uzel ostrova. Je tu autobusové i vlakové nádraží. Odtud se dostanete i na letiště v okolí. My ale teď míříme opačným směrem, vstříc uzounkým uličkám a mostkům, které je propojují. V kanálech se pohupují nákladní loďky i čluny pro osobní přepravu. Mezi nimi se ladně proplétají štíhlé černé IMG_8837+ gondoly.JPG gondoly, z nichž japonští turisté zuřivě fotí všechno a všechny. Pruhovaní chlapíci posouvají své loďky a scenérie ulic a kanálů se tak neustále mění. Během pár chvil se ztrácíme, a mapa nás víc mate než pomáhá. To je ale právě to kouzlo. Bloumáme uličkami a nacházíme neustále nové krásy města, zákoutí s nádhernou atmosférou, uličky náhle ukončené kanály, kostely plné uměleckých pokladů v podobě obrazů a soch. V jednom se dokonce koná výstava historických hudebních nástrojů. Za zvuků klasické hudby tak obdivujeme housle z rukou starých mistrů, pianina i renesanční citery. Míjíme obchody s nabídkou klasických suvenýrů jako je slavné muránské sklo. Většina ze suvenýrů je dnes už z čínské produkce. A samozřejmě míjíme také obchody s nabídkou masek mnoha tvarů. Ty odkazují na benátský masopustní festival, který se koná vždy v únoru. Klasické bílé obličeje zdobené zlatými ornamenty, masky s pštrosím i pavím peřím, hlavy koní, historické kostýmy se širokými suknicemi pro dámy i černé pláště pro pány, škrabošky v podobě jemné kovové krajky. Teď opravdu litujeme, že krosna není vhodná pro převoz téhle křehké nádhery.

Z labyrintu uliček se vynořujeme u Canal Grande, hlavní dopravní tepny Benátek. Jen se hemží soukromými motorovými čluny i městskou hromadnou dopravou tzv. vaporetto a taxíky, samozřejmě také vodními. Hodně jsme přemýšlely, jak to tady zvládají maminky s kočárky nebo lidé na vozíku. Vždyť tady není jediná cesta, která by nebyla přerušena IMG_8824.JPG mostky. Nebo nedej bože když se někdo opije? Jak pak vlastně trefí domů? To nevíme, každopádně my jsme trefily na náměstí Svatého Marka. Zvolily jsme správný čas, není pod vodou. Přijet o čtrnáct dní později, měly bychom smůlu. Ale zas bychom viděly ryby, které nevzrušeně proplouvají mezi nohama zmáčených turistů. Dominantou je majestátní věž, okolo které krouží hejna holubů. Ještě více se jich prochází po kamenné dlažbě. Náměstí je pak obklopeno ze tří stran výstavním palácem s několika patrovými arkádovými ochozy. Čtvrtou část zabírá chrám Svatého Marka. Fasáda architektonicky nevšedního svatostánku je bohatě zdobena skleněnými mozaikami, díky kterým byly Benátky v minulosti proslulé po celé Evropě. Uvnitř to není jiné. Zlatá mozaika kompletně pokrývá stěny dómu. Styl je ovlivněn byzantským uměním, zčásti i proto, že město bylo významným obchodním přístavem pro lodě směřující právě do zemí Orientu a zpět. Motivy výzdoby jsou ale jednoznačně křesťanské. To že je dóm dosud plně funkční dokazuje i svatba, která se zde právě koná.
Z náměstí plynule přecházíme okolo Dóžecího paláce na nábřeží. Na vodu a proplouvající lodě tu ze svého vysokého sloupu shlíží symbol města – okřídlený benátský lev. Otevírá se nám široký rozhled na protější ostrov, zastavěný vysokými domy i kostely. Pod námi se, u sloupků vyrůstajících z moře, pohupují stovky gondol čekajících na své „pány“. Ruch na IMG_8752.JPG vodě je stejně čilý jako na souši. Turisté, tak jako lodě, proudí v nekončící řadě sem a tam. Procházíme okolo mostu vzdechů, kudy byli odsouzenci po vynesení rozsudku odváděni do svých vlhkých a temných cel. Míjíme zastávky vodní veřejné dopravy. Jízdenky na některý z mnoha místních ostrovů jsou ale velmi drahé. Raději „investujeme“ do zmrzliny a ztrácíme se s ní opět v uličkách, abychom se vynořily u působivého chrámu z bělostného kamene Santa Maria della Salute. Jeho kupole je vidět nad domy z daleka. Tedy pokud se Vám podaří dostat dostatečně vysoko, abyste mohli přehlédnout střechy a zazeleněné terasy domů. Noříme se opět do stínu centra a objevujeme most Rialto, další ze známých památek. Vracíme se k němu častěji než bychom chtěly. Kroužíme a kroužíme až do setmění. To značí poslední okamžiky našeho cestování. Poslední italská večeře, poslední bloumání ulicemi než najdeme autobusové nádraží a poslední noc v hrůzném kempu. A pak už jen cesta zpět do studeného středu Evropy.

Loučíme se s pohodou a svobodou, kterou jsme si v Itálii užily, tak jako nikde jinde……Arrivederci Italia! Brzy nashledanou…

TIPY:

V okolí kempu Rialto jsme zahlédly ještě kempy jiné, které vypadaly rozhodně lépe.

Ztratíte-li se v uličkách po cestě k nádraží nebo hlavním pamětihodnostem, hledejte popisky přímo na domech. Jsou nenápadné a někdy jen těžko k nalezení, ale je to jediná možnost jak se zorientovat. Na mapu zapomeňte. Pokud ani to nepomůže, jděte prostě za davem. Takhle jsme si pomohly nejednou , obzvláště večer kdy spousta lidí opouští centrum a míří na nádraží/ Piazzale Roma.

Zahlédnete-li v nějakém krámku věc, která se Vám opravdu líbí, neváhejte a kupte ji. Znovu už krámek nenajdete.

CO JSME VIDĚLY

Náměstí sv. Marka – v centrálním bodě Benátek naleznete největší historická lákadla města. Je to především Bazilika sv. Marka (828 – 14. Století). Tato stavba je, v Itálii, ojedinělou ukázkou byzantské architektury. Budova je vystavěna na půdorysu řeckého kříže. Zastřešuje ji 5 velkých kupolí. Nejvýraznějším prvkem interiéru je zlatá mozaika s biblickými motivy, pokrývající skoro kompletně stěny baziliky. Před kostelem se tyčí téměř 100m vysoká zvonice s vyhlídkou na vrcholu. Při pohledu na kostel můžete po levé straně nalézt benátský orloj.

IMG_8811  náměstím svatého Marka.JPGIMG_8877 Bazilika svatého Marka.JPGIMG_8878 Bazilika svatého Marka.JPGIMG_8883 Bazilika svatého Marka.JPG IMG_8888 Bazilika svatého Marka.JPG IMG_8832.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dóžecí palác – gotická stavba navazující na baziliku svatého Marka byla sídlem vládce Benátek a přilehlé oblasti. Dnes zde sídlí muzeum.

IMG_8894 Dóžecí palác.JPGIMG_8930 Dóžecí palác.JPG

 

 

 

 

 

Most Rialto – jeden ze tří mostů, který se klene přes Canal Grande. Současná kamenná podoba byla dokončena na konci 16. století. Po celé délce se táhnou 2 řady obchodů, které pokračují tržnicí v přilehlé ulici.

IMG_8865  Ponte di Rialto.JPG

 

 

 

 

 

 

IMG_8707.JPGIMG_8708.JPGIMG_8714.JPGIMG_8720.JPGIMG_8724.JPGIMG_8729.JPGIMG_8737.JPGIMG_8744.JPGIMG_8748.JPGIMG_8749.JPGIMG_8759.JPGIMG_8777.JPGIMG_8780  Canal Grande.JPGIMG_8787  Canal Grande.JPGIMG_8796.JPG
IMG_8852.JPG
IMG_8854.JPGIMG_8863.JPG
IMG_8908.JPG
IMG_8925+.JPGIMG_8939.JPGIMG_8941 nevěsta.JPGIMG_8947 gondoly.JPG
IMG_8982.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…A NA KOLIK NÁS TA SRANDA VYŠLA:

Vlak Pisa – Benátky:                            41,30 EUR/os
Kemp Rialto:                                        22,12 EUR/os/2noci
Jízdenka do centra:                             1,6 EUR x 5 cest = 8 EUR
Jízdenka na letiště:                              7 EUR/os
Letenka Benátky – Praha:                    49,99 EUR/os

CELKEM:                                             412,96 EUR/os