Chlap na zabití

Nechte se pozvat do hotelu, kde je obsluha úslužná, až to není hezké, pokoje jsou průchozí a váš soused může mít pod postelí třeba i pušku se zaměřovačem.

Když se v sousedních hotelových pokojích sejdou sebevrah a nájemný zabiják, může to dopadnout jako velký masakr… nebo dokonalá komedie. Divadelní inscenace Chlap na zabití v pražském Divadle Palace naštěstí nabízí tu druhou možnost.

Nájemný vrah Ralf (Filip Blažek) má dokonale vymyšlený plán, který prostě musí klapnout. Z objednaného hotelového pokoje má báječný výhled na justiční palác, zbraň je nabita, dotěrný hotelový poslíček (Jaroslav Šmíd) vyprovozen, na dveřích visí cedulka „Nerušit“ a čekání na nepohodlného svědka může začít. Jakmile svědka přivezou, prostě ho odpraví a půjde si svou cestou. Jenže! To by se vedle něj nesměl ubytovat fotograf Francois, jenž přijel s vlastním promyšleným plánem. Francois (Miroslav Vladyka) přijel do hotelu, aby před justičním palácem vyfotografoval svědka v důležitém procesu (ano, téhož, kterého chce Ralf zabít) a také aby získal zpět svou manželku. Při přemlouvání manželky však dojde k závěru, že nejlepší bude se oběsit.

Když polomrtvého nešťastníka najde vyděšený poslíček, rozhodne se okamžitě zavolat policii. Policejní vyšetřování se ale opravdu nehodí do krámu Ralfovi, a tak poslíčkovi nabídne pomocnou ruku – o Francoise se postará. V tu chvíli vůbec netuší, jaký bič si na sebe plete… Velmi přátelský (chtělo by se říci nesnesitelný a nesmírně dotěrný) Francois se cítí Ralfovi zavázán a touží se s ním spřátelit, takříkajíc na život a na smrt.  Ralf a Francois společně vrší jednu komickou situaci na druhou. Do děje se navíc přimíchá manželka Luis (Betka Stanková) a její milenec, egoistický doktor Volf (Michal Slaný). Jejich dokonalá slovní a situační přestřelka graduje, aby vyústila v nečekaný závěr. Kdo bude nakonec chlapem na zabití? Dokáže Francois přemluvit manželku, aby se k němu vrátila? A co Ralf, vydrží jeho okoralé nervy příval přátelství a slov drahého Francoise?

Komedie Chlap na zabití slaví již mnoho let úspěchy na světových a českých jevištích a dočkala se rovněž filmového zpracování. S nejnovější verzí této slavné francouzské komedie přichází nyní režisér Jakub Nvota a vidět ji můžete v pražském Divadle Palace. A buďte si jisti, že se budete dobře bavit. Za zmínku také stojí, že autorem hry není žádný začátečník. Francis Veber, francouzský dramatik, herec, režisér a scénárista, má již na svém kontě takové kousky, jakými jsou Klec bláznů, Blbec k večeři, Muž z Acapulca či Otec a otec.

Jednoduchá, vtipná zápletka spolu se skvělými hereckými výkony dělají z Chlapa na zabití komedii, kterou budete chtít vidět vícekrát. Napoprvé totiž nestihnete zachytit a pojmout vše co herci předvádějí.

chlap na zabití

Hereckému koncertu samozřejmě vévodí ústřední dvojice. Filip Blažek si pohrává se svou postavou zavilého zabijáka. Dotěrný fotograf Miroslava Vladyky je postavou kdy nebudete vědět, jestli dotěrného fotografa k smrti nenávidět nebo milovat. Betka Stanková v roli manželky přináší do mužského kolektivu ženskost, pohotovost a svou porci humoru. Doktor Volf v podání Michala Slaného působí sice egoisticky a nesnášenlivě, ale stejně budete viset na každém jeho slově a očekávat, kterou injekci vytáhne z kapsy. Důležitou postavou je poslíček Jaroslava Šmída. Úslužný, chápavý chlapík, který ale neskutečně šťourá do všeho, co se v hotelu děje, vám učaruje a jeho kreace si užijete. Policista v podání Milana Šimáčka je sice malou, ale velmi důležitou rolí. Šimáček se do role pokládá s takovou vervou a vtipem, že ani on vám rozhodně z mysli po potlesku nevymizí.

Máme rádi komedie, protože komedie je vždycky zárukou toho, že si v divadle odpočineme od strastí světa a polechtáme vlastní bránici. Takový kousek je radost na divadle sledovat. Věřte mi, že Chlap na zabití přesně takový je, a proto rozhodně stojí za vidění.

Za Skok+ jednoznačně doporučují: Vláďa Drápal, Jana Hurníková

foto zdroj: Divadlo Palace