Turnaj TOP definitivně v italském Terni

POLANSKY Tomas CZE detail IMG_1848 o.k

Patálie ETTU (Evropská unie stolního tenisu) s hledáním pořadatelů významných akcí zřejmě pokračují. Důkazem je další aktuální změna místa konaní turnaje TOP 10, který se měl v září uskutečnit v bosenském Sarajevu. To je však již minulostí. Sarajevo nakonec od pořadatelství této akce upustilo, a tak se nejlepší mladí stolní tenisté Evropy nakonec od 20. do 22. září střetnou v italském Terni.

Terni, město ležící ve střední Itálii, hostilo v roce 2008 juniorské mistrovství Evropy ve stolním tenisu. Na pořádání turnaje TOP 10 je určitě vhodným kandidátem, obzvlášť po nedávném úspěchu Itálie na nedávném MEJ v Ostravě. “Jsme moc rádi, že přivítáme tuto akci několik týdnů po juniorském mistrovství Evropy, na kterém Itálie dostala výborné výsledky. Zlaté medaile juniorů v soutěži družstev jsou velkou vzpruhou pro italský stolní tenisu,“ uvedl první muž Italské federace stolního tenisu (FITET) Franco Sciannimanico.

O účastnících letošního turnaje nejlepších mladých stolních tenistů Evropy – TOP 10 rozhodne srpnové vydání světového a následně evropského žebříčku. Mezi evropskou smetánkou by neměli chybět i dva mladí reprezentanti českého stolního tenisu – trojnásobný kadetský mistr Evropy 2013 Tomáš Polanský (na snímku Františka Zálewského) a junior David Reitšpies.

Turnaj TOP 10 (dříve TOP 12) se hraje po “novelizace“ této soutěže v nynější podobě od roku 2008. A právě v Sheffieldu 2008 zaznamenal český stolní tenis skvělé výsledky. Tomáš Tregler vyhrál soutěž juniorů, Hana Matelová skončila v turnaji nejlepších evropských juniorek na šestém místě. Další tři ročníky turnaje TOP 10 přinesl České republice pomyslné bronzové medaile. V Rotterdamu 2009 skončil Ondřej Bajger třetí mezi kadety, hned dvakrát se na “bronzový stupínek vítězů“ v soutěži juniorů postavil Pavel Širuček, bylo v roce 2010 v Topolčanech a o rok později v rakouském Schwechatu. Na loňském turnaji TOP, který se hrál v rumunském Buzau, žádný z českých reprezentantů nestartoval…

Příští rok by se měla pořadatelství turnaje TOP ujmout Francie. Nejlepší stolní tenisté Evropy v kadetské a juniorské kategorii změří síly v Tours. Hlavní město departementu Indre-et-Loire se nachází na jih od řeky Loiry, mezi Orleánem a pobřežím Atlantského oceánu.