Clannad v Lucerně

Stroj času v přímém přenosu. Tak by se dalo shrnout vystoupení irských Clannad. Hlavní základ kapely, tedy klan Berannanů, funguje jak dobře namazaný stroj a nechce se mi věřit, že již od roku 1970. Celý koncert byl rozdělen na dvě části rozdělené krátkou přestávkou, která přišla velmi vhod. Přeci jen zpracovat tolik nových zvuků a témat, na to je třeba trochu času a odstupu.95120

Clannad je hodně spojován se seriálem Robin Of Sherwood, tedy písní The Hooded Man. Byla by škoda myslet si, že kapela tímto dosáhla svého vrcholu a nic dalšího se nekoná. Popsat přesně styl Clannad se moc nedá. Je to kombinace new age, folk, rock, pop a tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Vše ale sedí na jasně stanoveném základu, takže k nějakému mišmaši rozhodně nedochází. Ba naopak, posluchač je tóny natolik okouzlen a uchvácen, že se dostává do úplně jiných dimenzí a sám jsem se přistihl, jak dychtivě očekávám, jestli se podaří následující skladbou překonat skladbu předcházející. A dařilo se to velmi úspěšně.

Za celou dobu bylo osazenstvo velkého sálu Lucerny vtaženo do děje hned nadvakrát. Nejprve to byl začátek, kdy kapela představovala vznik dané písně, její melodie či slov. Poté to bylo samotné přehrání dané kompozice. Z celého koncertu, i přes to, že se odehrával ve velkém sálu Lucerny, se stala taková příjemná irská zábava, kdy jsem si spíše myslel, že jsem u někoho v obýváku.

Clannad nás spolehlivě provedli celou jejich tvorbou od 70 let až do současnosti za přítomnosti již skvělé přátelské atmosféry. Je zde vidět i neuvěřitelná práce s tichem, což zní na koncertě velmi zvláštně, ale v celkové kompozici to bylo absolutně přesné. Moyi Brennanová opět dokázala, že se svým hlasem pracovat umí a její spoluhráči jsou dokonale sehraní.156800_s

Co říci závěrem? Za celý koncert byli Clannad odměnění velmi dlouhým potleskem ve stoje a na posluchačích bylo vidět, že odcházejí spokojeni z příjemného koncertu. A tak by to mělo být.

Skok+ hodnotí 85%