DALŠÍ HVĚZDNÉ MLÁDĚ V ZOO PRAHA
Na sto třicet mláďat více než čtyř desítek druhů již přišlo na svět v Zoo Praha ode dne jejího uzavření 13. března 2020 a další stále přibývají. K nejatraktivnějším přírůstkům sezóny se zařadil tapír čabrakový, jenž je v historii pražské zoo teprve druhým odchovávaným mládětem tohoto ohroženého druhu.
Mládě vzácného lichokopytníka přivedla na svět samice Indah v neděli 19. dubna odpoledne po více než čtrnácti měsících březosti. Malý tapír čabrakový je samec a zatím si vede dobře. Typické kávově hnědé zbarvení s podélným bílým pruhováním a skvrněním začne ztrácet zhruba za dva měsíce a postupně se přebarví do černobílé podoby dospělých. Otcem mláděte je samec Niko a pro tento pár jde již o druhého potomka. Prvním byl v roce 2015 slavný Budak Puntja, přezdívaný Punťa, který dnes pod jménem Moke žije ve vyhlášené Zoo Tchaj-pej na Tchaj-wanu a letos se sám stane otcem.
Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii, všechny ostatní druhy najdeme v Americe. Vzhledem k destrukci původního prostředí – deštných lesů, je zařazen v Červené knize IUCN v kategorii Ohrožený. Celkový počet zvířat v přírodě se podle odhadů pohybuje okolo 2500 dospělých jedinců, přežívajících v Myanmaru, Thajsku, Malajsii a na Sumatře.
Chov tohoto zvířete v zoologických zahradách je opravdovou raritou. „V Evropě se aktuálně nachází jen 45 jedinců a Indah s Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. Rozhodně nejde o běžný odchov, v evropských zoo se narodí v průměru čtyři mláďata ročně,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl. Zoo Praha se v novodobé historii zapojila do Evropského záchovného programu tapírů čabrakových v roce 2010.
První video malého tapíra se objeví už dnes na YouTube kanálu Krátce ze zoo.
Dalším dlouho očekávaným mládětem je hřebeček koně Převalského, kterého dnes nad ránem porodila klisna Hara jako své již sedmé hříbě. Dva z jejích předchozích potomků – klisny Querida a Tarik – byly v letech 2015 a 2019 transportovány do Mongolska v rámci velkého reintrodukčního projektu Zoo Praha „Návrat divokých koní“. Otcem novorozeného mláděte je hřebec Len, jenž je jako pravnuk posledního divokého koně odchyceného ve volné přírodě geneticky nesmírně cenný a v Zoo Praha zplodil již 14 hříbat. Tento jeho nejmladší potomek je druhým letošním hříbětem koně Převalského. Jako první přišla na svět 10. dubna samička v chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Pro jejího otce, nově příchozího hřebce Cama, jde o první hříbě. Matka Warsa odchovala již šest potomků, z nichž dvě klisny – Sarangua a Tara – dnes žijí v mongolském Tachin talu.
„Počet koní Převalského přepravených z Prahy do Mongolska se bohužel letos již nerozšíří,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Jubilejní desátý transport, který měl proběhnout na začátku června, jsme kvůli nynější situaci bohužel museli zrušit.“
Kterékoli z mláďat narozených do karantény mohou lidé podpořit adopcí nebo sponzoringem. Dosud se takto podařilo získat celkem 1 392 871 Kč od 692 dárců. Adoptivním rodičem se může stát každý, kdo přispěje ročním příspěvkem, který je u jednotlivých druhů odlišný a je odvozen od ročních nákladů na krmivo a další péči o dané zvíře. Sponzorem pak ten, kdo zaplatí částku minimálně 100 Kč na kterékoli zvíře. Více informací je k dispozici na stránkách Zoo Praha