Karel Kryl žije v našich srdcích

Tak by se dal zhodnotit zážitek z koncertu Karel Kryl 70, který se uskutečnil 8. dubna v prostorách pražské Lucerny. Koncert se konal k příležitosti nedožitých 70 narozenin velkého českého umělce, který svými osobitými písněmi ovlivnil nejednu generaci. Koncert, pořádaný Českým rozhlasem 1 Radiožurnál, byl beznadějně vyprodaný již po třech týdnech od zahájení prodeje vstupenek. Bylo dojemné sledovat plný sál fanoušků, kteří i po dvaceti letech od Krylovy smrti nesou jeho poselství, které je v dnešních dnech víc než aktuální.

Xindl X a smyčcové kvarteto Epoque Quartet

Na koncertě vystoupila řada předních českých umělců, kteří v průběhu večera zazpívali Krylovy písně ve svém osobitém podání. Večer zahájilo uskupení s názvem Projekt Salomé. Už v začátku zazněl velký Krylův hit „Veličenstvo kat“, na nějž obecenstvo zareagovalo patřičným potleskem. V nezvykle klidné podobě se představil například Xindl X, kdy za doprovodu kytary a smyčcového kvarteta Epoque Quartet zazpíval písně „Písničkář bacil,“ „Píseň neznámého vojína“ a „Znamení doby“. O něco dynamičtější podání Krylových písní předvedli Michal Hrůza s kapelou i skupina Divokej Bill a Lucernu přivedli do pořádného varu. Velmi povedená byla Hrůzova interpretace songů „Srdce a kříž“ a „Bratříček.“ Divokej Bill zaujal písní „Lásko“, která kapele sedla jak dynamikou, tak kompozicí.

Něžné sestry Irglovy za doprovodu Petra Maláska

O poněkud klidnější část koncertu se postaraly sestry Markéta a Zuzana Irglovy. Z jejich úst za doprovodu smyčcového kvarteta a klavíristy Petra Maláska zazněly hity „Plaváček“ a „Děkuji.“ Velmi působivá pak byla i píseň „Jeřabiny“, kterou Markéta zazpívala před dojatým sálem bez doprovodu hudebních nástrojů.

Langerová královnou večera

I když byl za hlavní hvězdu koncertu považován zpěvák Tomáš Klus, který se představil s Krylovými písněmi „Potkal jsem svou tchýni,“ „Marat ve vaně“ a „Pieta“, tak skutečnou královnou večera byla Aneta Langerová. Když zpívala v krásných černých šatech za doprovodu Petra Maláska a smyčcového kvarteta „Nevidomou dívku,“ dojala tím téměř celý sál a ukápla nejedna slza. Píseň byla pro Anetu jak stvořená, což ocenilo i publikum, které začalo po skončení písně spontánně házet na pódium rudé růže. I druhá píseň, jež Aneta ten večer zazpívala, byla velmi silná. Nebyl to menší hit než skladba „Salome.“ V sále byla při jejím vystoupení cítit velmi silná spirituální atmosféra, která byla na první pohled vidět ve tvářích publika.

Marlene Krylová jako svědek odkazu svého manžela

Velkým překvapením večera byla přítomnost manželky legendárního českého básníka a písničkáře. Bylo velkou ctí na koncertě přivítat paní Marlene. Měla tak možnost převzít diamantovou desku od firmy Supraphon za statisíce prodaných desek svého manžela. Očividně dojatá Krylová děkovala jak organizátorům, tak publiku za vzpomínku na svého muže.

V průběhu koncertu bylo možno sledovat velkoplošnou projekci s rozhovory s Karlem Krylem, což přidalo na autentičnosti celé akce. Koncert byl zakončen hity jako „Morituri te salutant“ nebo „Anděl“ v podání samotného Kryla, kdy zpíval celý vyprodaný sál Lucerny. Jak díky pečlivě zvoleným interpretům, kteří skutečně citlivě uchopili dílo tohoto jedinečného umělce, tak díky videoprojekcím s Karlem Krylem, získala tato akce na jedinečnosti a celý koncert byl jedním velkým uměleckým a spirituálním zážitkem. Každý, kdo se koncertu zúčastnil, musel cítit, že Kryl stále žije. V našich srdcích.

Pro Skok+ napsala externí redaktorka Hana Wolf

Invalid Displayed Gallery