Freitas a Samarová ovládli Czech Open

Finálovými zápasy dnes vyvrcholil v Olomouci letošní ročník Czech Open, turnaj série GAC Group 2014 ITTF World Tour. Podle očekávání byla neúspěšnější početná a silná výprava Japonska, která si z Hané odvezla dvě vítězství a celkem pět finálových účastí.

V nejprestižnějších souěžích dvouhry mužů a žen však Asiaté na tituly nedosáhli. V mužské kategorii se dokonce neprobojovali ani do finále. To bylo záležitostí dvou Evropanů – Němce Patricka Bauma a Portugalce Marcose Freitase. Sedmnáctý hráč světového žebříčku Baum měl před zápasem se svým soupeřem stoprocentní bilanci, když ho na velkých akcích čtyřikrát porazil. Freitas však začal bez respektu a první set vyhrál. Na cestě do finále svedl Portugalec v pěti kolech celkem čtyři sedmisetové bitvy a zdálo se, že ani v posledním zápase celého turnaje to nebude jiné. Oba hráči opravdu střídavě získávali jednu sadu za druhou a v rozho dující sedmé začal lépe Baum. Za stavu 2:0 míček z jeho rakety skočil na hranu stolu a Freitas si vybral oddechový čas. Dokázal se skvěle zkoncentrovat, za stavu 3:6 uhrál šest bodů za sebou a vedení 9:6 už nepustil. „Byl to můj pátý sedmisetový zápas na turnaji, takže jsem byl v tomto směru hodně psychicky silný. Věděl jsem, že naše šance budou absolutně vyrovnané a průběh to potvrdil. Nemyslím, že bych svého soupeře něčím přehrál, snažil jsem se dodržovat svoji taktiku, těžit z dobrého servisu a tospinových výměn. To se mi v důležitých momentech dařilo,“ řekl po zápase a přiznal, že vítězství v Olomouci patří k jeho největším úspěchům. „V úno ru jsem vyhrál Evropský pohár ve Švýcarsku, tohoto vítězství si vážím asi ještě o trochu víc,“ přiznal.

Ve dvouhře žen zakončila Rumunka Elizabeta Samarová svoji cestu za vítězstvím, na které porazila například Češku Renátu Štrbíkovou, exmistryni Evropy Rakušanku Liu Jia a také nejvýše nasazenou hráčku turnaje Japonku Kasumi Ishikawovou. Jedenadvacátá hráčka světového žebříčku si v prvním kole lehce poranila koleno, ale podávala obdivuhodně vyrovnané výkony. Ve finále proti Ai Fukuharové sice nezačala dobře a první set prohrála, ale pak se díky skvělému servisu a mnohem pestřejší paletě úderů dostala do vedení, které už nepustila. Japonka sice dokázala ještě vyhrát pátý a pak dokonce šestý set, ovšem na bojovný výkon Samarové to nestačilo. Rumunka ve vypjaté koncovce měla pevnější nervy. Vedla v rozhodující sadě už 10:7, měla tři mečboly, ale Japonka vyrovnala na 10:10. Další mečbol už Samarová využila. „Závěr zápasu byl jen o hlavě. Věděla jsem, jak mám hrát, že nesmím dát dlouhý servis, ale důležité v takových momentech je, opravdu to tak zahrát. Mně se to povedlo, sice jsem promarnila své první tři mečboly, ale ten čtvrtý jsem využila,“ usmívala se šťastná vítězka. „Je to bezesporu můj největší úspěch v kariéře, ještě nikdy jsem tak kvalitní turnaj nevyhrála. Porazila jsem dvě velmi dobré Japonky, což je skvělé,“ dodala.

Czech Open 2014

Závěrečné výsledky

Dvouhra mužů, finále: Marcos Freitas (Port.) – Patrik Baum (Něm.) 4:3 (5,-10,11,-10,-9,9,10).

Dvouhra žen, finále: Elizabeta Samarová (Rum.) – Ai Fukuharová (Jap.) 4:3 (-7,8,9,10,-6,-11,10)

Čtyřhra mužů, finále: Masataka Morizono, Yuya Moshima – Jin Ueda, Mahadu Yoshimura (všichni Jap.) 3:2 (9,-7,9,-4,8).

Čtyřhra žen, finále: Ai Fukuharová, Misako Wakamiyaová (Jap.) – Shan Xiona, Petrissa Soljaová (Něm.) 3:1 (-7,3,7,9).

Kompletní výsledky najdete na: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2463&category=PT

TZ