Hipstří upíři jsou super

Měl jsem tu výjimečnou možnost shlédnout novozélandskou hororově laděnou komedii What We Do in the Shadows (Co děláme v temnotách) a nemohu než doporučit.

13930-2 Article Lead - wide6099231910b9x41409872003993.jpg-620x349

Žánr filmu je těžké zařadit, je to totiž taková novozélandská šílenost. Měl jsem zrovna náladu na něco zábavného, ale ne vyloženě komedii a filmy o upírech mě baví, takže když jsem zjistil, že existuje dokumentární hororová komedie o upírech, musel jsem to vidět. Navíc produkce z Nového Zélandu slibovala nevšední zážitek, po zkušenostech se zcela kultovním filmem Živí mrtví (Braindead) od Petera Jacksona, ve kterém rovněž komediální prvky převládly horor.

maxresdefault shadows02

A film nezklamal. Jak jsem už jednou napsal, je film vlastně dokumentární vstup o životě tří „normálních“ upírů v jednom novozélandském městě, kteří pozvali televizní štáb, aby přiblížili divákům, jak fungují. Od začátku až do konce je to sled neuvěřitelných fórů a nesmyslných situací, jejichž hlavním zdrojem jsou tři různorodí, šíleně oblečení spolubydlící, upíři imigranti s roztomilým německým a východoslovanským přízvukem. Viago mi svou postavou připomínal Teda ze seriálu How I Met Your Mother, kdy neustále všechny organizuje a snaží se udržet v domě pořádek, ostatní dva jen dělají problémy a ve sklepě domu navíc ještě žije nejstarší upír Peter, který jakoby z oka vypadl prvnímu Drákulovi z 20. let minulého století. Ten za celou dobu neřekl ani slovo, ale byl zároveň nejstrašidelnější věcí celého filmu. Mojí nejoblíbenější postavou byl ale jednoznačně Vladislav.

resize shadows_2

V průběhu filmu potkáme ještě partičku vlkodlaků, se kterými proběhne menší konflikt, upíři mají svoje lidské sluhy a dokonce i kamarády a jsou zde tak obsažena snad všechna známá klišé na upíry, vlkodlaky a podobně, vše vtipně zdokumentované filmovým štábem, aby to bylo divákům zcela jasné.

WHAT-WE-DO-IN-THE-SHADOWS (3) What-We-Do-in-the-Shadows (1)

Bez větších řečí Skokplus doporučuje, tuhle šílenost byste prostě měli vidět! 8/10