Šťastní lidé jsou zdravější

Umět si užívat je předpoklad pro zdravý život. V první polovině našeho života tuto schopnost máme, ale často chybí příležitosti. V druhé polovině sice příležitost často máme, ale schopnost jaksi vymizela. Požitek je přitom nejen zárukou pohody, ale také zdraví. Štěstí je už dlouho předmětem vědeckého zkoumání, jehož výsledkem je, že zdraví lidé nejsou sice šťastnější, ale šťastní lidé zdravější jsou.

Schopnost užívat si života, je geniální prevence psychosomatických potíží a onemocnění. Imunní systém je aktivován, hladina stresového hormonu kortizolu v těle klesá a zvyšuje se hladina imunoglobulinu A, který chrání před viry a bakteriemi.

Rakouská psycholožka Natalia Ölsböck považuje schopnost užívat si za naprosto nezbytnou: „Není-li člověk schopen vnímat sám sebe, bude se jeho život točit víc a víc kolem jeho nenaplněných tužeb a potřeb. Živná půda pro všechny možné nemoci. Přitom každý z nás umění užívat si někde v sobě má. Mnozí si však neudělají na požitky čas nebo si je nedopřejí. Kdo však své potřeby zanedbává, ztratí dříve nebo později kontakt sám se sebou. I proto, že se odnaučí své smysly, naše nejdůležitější senzory požitků, používat.“

Dobrá zpráva: schopnost užívat si lze nabýt znovu – a to v každém věku. Základní pravidlo zní: vychutnávat si to, co člověku dělá radost a při čem se dobře cítí. Je známo, že během dovolené jde vše snadněji. Prožíváme vše intenzívněji, vnímáme svět všemi smysly, pohoda a okamžiky vytlačují problémy a starosti z našeho vědomí.

To vše tvrdí specialisté z rakouského sdružení Best Wellness Hotels Austria, kteří vybrali tři místa, kde se z vás stanou opět požitkáři.

Legendární Týden vína: Stock***** resort  

Ve špičkovém hotelu Stock v tyrolském údolí Zillertal se letos konal již po dvanácté legendární týden vína. Podle motta „Život je příliš krátký na to, abychom pili špatné víno“ zde prezentují rakouští i zahraniční vinaři ta nejlepší vína. Nabídku vína doplňuje vlastní vinařská značka Mount Stock. Každodenní degustace doprovází prvotřídní kuchyně a neuvěřitelná nabídka wellness, takže je o požitky opravdu postaráno na vysoké úrovni.

www.bestwellnesshotels.cz/stock

Zimní požitky daleko od přeplněných sjedovek : Ebner’s Waldhof am See****S

Hotel se nachází na idylickém jezeře Fuschlsee v Salcbursku a nabízí útulnou atmosféru se stylovým prostředím a luxusním vybavením v kouzelné přírodě Solné komory.

Pro hosty je pobyt v tomto domě slavností pro všechny smysly, jak každoročně potvrzují četná vyznamenání místní kuchyně. Rovněž interiér hotelu vyzařuje ambiente plné pohody: s láskou k detailům se zde velice úspěšně podařilo spojit eleganci se středomořskou a tradiční selskou atmosférou.

A protože Ebnerům kolem hotelu patří dokonce rozsáhlé pastviny, čeká na rodiny opravdový, malý zimní ráj. Zasněžené povlovné svahy zvou k vyjížďkám na snow biku, k výletům na běžkách nebo sněžnicích. Lze tu vyzkoušet i snowtubing. Na zamrzlém jezeře Fuschlses, grandiózním přírodním kluzišti si lze zabruslit.

www.bestwellnesshotels.cz/ebners-waldhof

Víno na horách – no přece v Söldenu

Tyrolský Sölden je mekka nejen lyžařských fanatiků, ale i těch, kdo berou dovolenou především jako zážitek. „Nejde o to polykat kilometry na sjezdovkách, “ říká Angelika Falkner, spolumajitelka söldenského špičkového hotelu „Das Central – Alpine . Luxury . Life“ ze skupiny Best Wellness Hotels Austria. „Požitek pro všechny smysly – to je naše heslo,“ vysvětluje filozofii, která se snaží spojit zážitky z nádherné horské přírody a radost z lyžování s rozkošemi gastronomickými. Vyvrcholením zimní sezóny oblíbené setkání milovníků vína Víno na horách, která probíhá každoročně v dubnu (23.-26.4.2015). Jedná se o třídenní event, kdy se vše točí kolem sportu, kultury, kulinářství a vína: od lyžařských výletů po svazích Söldenu s prominentním lyžařským průvodcem až po renomované kuchaře a sommeliéry, kteří se postarají o labužnické zážitky.

www.central-soelden.at

více na www.bestwellnesshotels.cz

TZ