Hong Kong

Toto město najdete na pobřeží Jihočínského moře. Je to ekonomické a obchodní centrum, které patří mezi nejhustěji osídlené místo světa. mapaZ Letiště Václava Havla se do tohoto města dostanete za 13h letu. Cesta je únavná, ale když máte rádi cestování, tak rádi podstoupíte strádání, abyste viděli toto lidské mraveniště. To, co zde Homo-Sapiens vytvořil, je úchvatné ale i varující. Co třeba mě stlačilo do kolen, byl ptačí zpěv. V malém parčíku, kam jsem se šel regenerovat po cestě, tak krásně zpívali ptáci, že jsem začal prohlížet koruny stromů, abych je i viděl. Ovšem místo úžasných opeřenců jsem našel jen reproduktory, odkud se ten ptačí zpěv pouštěl, a mně spadla brada.

V Hong Kongu uvidíte vše, co civilizace nabízí. Např. pěti až šesti proudé silnice jsou přeplněné auty, což je pro našince z malého města jako je Praha nepochopitelné, že se lidé tímto způsobem někam dostanou. Vyzkoušel jsem jízdu taxíkem a fakt bez problémů se řidič všude protlačil a já se dostal, kam jsem potřeboval. Byl jsem v tomto městě pracovně, a tak čas na prozkoumávání podmínek, jak se zde žije, jsem měl převážně v noci. Vzhledem k časovému 8 hod. posunu mi to nevadilo.taxi První co mě upoutalo, byly plné chodníky lidí, tady se snad nespí. Dělalo mi dobře, že jsem si zde, mezi místními, připadal jako obr. Místní jsou menšího vzrůstu a drobnější postavy. Nechci se jich dotknout, ale průměrná výška asi nebude převyšovat 150 cm. Vyčníval jsem z davu jako Eiffelovka.

Další co bych pochválil, byla úslužnost. Vyhledával jsem restauraci, kde bych vyzkoušel, jaká je zde kuchyně, jak umí vařit. Personál mi tak rychle otevřel dveře, až jsem se lekl a ucouvl. Kuchyni jsem vyzkoušel i v lidových bistrech a mohu konstatovat, že vařit umí a i ceny mi připadaly únosné. Zrovna tak bych pochválil ceny taxíků, které jsou velmi přijatelné pro pohodlné přemísťování a na taxíky se zde stojí i fronty. Všechny taxi jezdí na zemní plyn. Pokud jste jiné barvy pleti a vyčníváte tím pádem „z davu“, vytáhne vás taxikář z fronty, přednostně naloží a domácí to snáší s naprostým klidem. Nám to vyhovovalo, ušetřili jsme tím čas. Byli jsme zde jen 3 dny, tak tento „cestopis“ obsahuje pouze základní informace. Zpáteční letenka stála 23 tisíc, za 100 Kč se najíte. Za taxík jsme nejčastěji platili kolem 50 Kč za jízdu. Měli jsme smůlu, byly mraky, a tak nejvyšší mrakodrap v HK s názvem HKSky měl vyhlídku uzavřenou. Turisté zde mají možnost vyjet výtahem až do stého patra z celkových sto osmnácti (horní patra jsou luxusní hotel), odkud si mohou vychutnat jedinečný výhled na velkoměsto. Narazili jsme zde i na ulici, kde byly jen samé bary, pivnice a i tady si našinec mohl dát pivko a neměl přitom pocit, že nám peněženka spadla do odstředivky. Stihli jsme plavbu lodí – malá vyhlídka – cena 15Kč.

Velkou podívanou je výstava Hong Kong Jewellery & Gem Fair, světová jednička coby místa setkání obchodníků podnikajících v daném sektoru. Záplava diamantů, perel a nejrůznějších drahokamů jistě učaruje návštěvníkům z celého světa.

V Hong Kongu naleznete také jedno z největších kasin na světě. Centrum města to jsou hlavně mrakodrapy, které zastupují mezinárodní obchod a kulturu, najdete v nich banky a různé další finanční a obchodní instituce.

uliceCo nám moc nevyhovovalo, tak byla vysoká vlhkost. My vzhledem k náplni práce byli pořád v obleku a ráno si ho oblékli vlhký a vlhký sundávali. Ovzduší je celkově špatně dýchatelné především proto, že je zde (jako v celé Asii) velmi vysoká vlhkost vzduchu. Takový vzduch se těžce dýchá, člověk se potí, citlivější povahy mohou mít i závratě. Především pro Evropana, který je zvyklý na chladnější podnebí, je pobyt často náročný. Člověk se ale rychle aklimatizuje. Po příletu vás napadají myšlenky, že zde nevydržíte ani deset minut, ale za pár hodin si člověk pomalu zvykne a co mu přišlo před chvíli hrozné, je za chvíli mnohem snesitelnější.

Je to na Vás, zda se sem zajedete podívat, na to lidské mraveniště, já sem podruhé nemusím.

S pozdravem Vláďa Drápal